Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθος στην δήλωση μηχανικού


Recommended Posts

Και ο Alexispap μου λέει ότι αυτό ΔΕΝ χτίζεται και ότι είναι κατάλληλο για να φυτεύω μαρούλια!!!!!

 

Νταξ, όπως ξέρεις καλά φίλε GRTOPO στην περιοχή της έδρας μου οι μεσίτες έκαναν πάρτυ-ακόμα κάνουν μόνο που το ψυλιάζονται οι ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ πλέον λόγω ΓΠΣ- κ πούλαγαν ξεμουν@##$σμένα στην κατάτμηση ''οικοπεδα'' ''άρτια κ οικοδομήσιμα'' σύμφωνα με δηλώσεις βλημάτων-μηχανικών , τα αγόραζαν οι ιδιοκτήτες που ''μάλλον'' ήταν συνένοχοι στην κομπίνα, έβγαζαν ''άδεια περίφραξης'' κ με αυτή έκτιζαν ολόκληρες βιομηχανικές εγκαταστάσεις!!!!!:lol:

 

Φωνάζουν μετά το φίλο μου το Theo ως εκτιμητή για να πάρουν δάνειο κ ο Theo παθαίνει 25 εγκεφαλικά κ ο καημενούλης τρέμει κ με παίρνει άλλα 50 τηλέφωνα για να το δει με τα μάτια του ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΤΙΑ και μου κάνει 15000000 ερωτήσεις για να βεβαιωθεί για το μέγεθος της απάτης.Είμαστε λοιπόν ΠΟΛΥ άξιοι να ευεργετηθουμε εγώ κ ο Theo που καθόμαστε ήρεμοι κ δεν φροντίζουμε να τους πάρει ΟΛΟΥΣ ο διάολος και τη μήτρα που τους πέταγε, απατεώνες βεληνεκούς μαζί με τους τρελοκομπάρσους συνενόχους στο έγκλημα-λόγω ''άγνοιας κ περιορισμένης ευθύνης''- Προϊσταμένους, Τοπικούς Άρχοντες και Μελετητές.

 

Κ ξέρετε μετά τί γίνεται όταν ο Theo τρελαίνεται.......Εν τέλει, κάποιοι επιτέλους πρέπει να πάνε φυλακή να σκύβουν να πιάσουν το σαπουνάκι για παραδειγματισμό.Κ δεν μιλάω για περιπτώσεις ''λαθών'' αλλά για περιπτώσεις ''εσκεμμένων λαθών'', όπως ζητάνε σε όλους μας κατά καιρούς να ''κάνουμε''.

 

Οπότε απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν είναι φανταστικές ούτε ελάχιστες αυτές οι περιπτώσεις, κ αν ο φίλος μας σοβαρολογεί, τότε προφανώς δεν κρύβεται μόνο δόλος σε τέτοιες περιπτώσεις, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΓΝΟΙΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ.

Συνοψίζοντας: Ignorance is a Bliss (Η άγνοια είναι ευτυχία)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιτέλους καποιος μίλησε χωρις ειρωνεία εδω και ώρα..το τοπογραφικο ήταν για αποδοχη κληρονομιάς σε χωράφι εκτός σχεδίου..και μου εξήγησε ακριβως η συμβολαιογράφος οτι λόγω αυτού το λάθος διορθώνεται..στο συμβόλαιο απ'οτι είδα δεν αναφέρει οτι είναι ή δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο..απλά με ποιον συνορεύει και τα μέτρα των πλευρών..πληροφόρησα τον πελάτη και του είπα να μου το φέρει πίσω..σε περιπτώσεις όπως είπε ο gr_topo βεβαίος υπάρχει μεγάλη ευθύνη και θα συμφωνήσω..εσείς μονο φυλακή δεν με στείλατε..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που φταίξαμε. Σου εύχομαι να ήταν το τελευταίο σου λάθος στη καριέρα σου και καλή συνέχεια.

(αφού στέκεται τόσα χρόνια γιατί να πέσει; Σύγχρονη Ελλάδα)

Link to comment
Share on other sites

Μας το είπες ρε συνάδελφε; Από την αρχή σου χτυπάει την καμπάνα ο zavi και οι άλλοι και εσύ μας απαντάς τι σου είπε και τι δεν σου είπε ο συμβολαιογράφος...

Μας είπες ότι είναι για αποδοχή κληρονομιάς;;;

 

Η ειρωνία ξεκίνησε από την δική σου αδιάφορη στάση για ένα τόσο σοβαρό λάθος (όπως εσύ το έθεσες)

 

Κάτι σου είπε ο agios στο ποστ #21 και εσύ τι του απάντησες στο ποστ #24; Άσχετα! Και ευλόγως σου απάντησε στο #25 χωρίς ίχνος ειρωνίας...

 

Σκέψου τα!!!

Link to comment
Share on other sites

@ggele το σπουδαιότερο πράγμα σε ένα τοπογραφικό για μένα ..... ΔΕΝ είναι το μέτρημα και η ακρίβειά του αν μετρήθηκε με όργανο 0.5" ή με κορδέλα...... Ούτε αν αυτός που το μέτρησε είναι Διπλωματούχος του Μετσοβίου με Phd ή ακόμα και εμπειροτέχνης... (Οι εμπειροτέχνες που ξέρω ... μετράνε καλά και πιο γρήγορα από μένα στο πεδίο). Για μένα το τοπογραφικό συνοψίζεται στη δήλωση του 651/77.

Κανείς δεν θα σε βάλει (όχι εσένα προσωπικά, γενικά μιλάω) σε μπελάδες (ποινικά και πειθαρχικά) αν μια πλευρά που ήταν 25,325 τη μέτρησες 25,50.....

Το να βγάλεις όμως το μη άρτιο ... Άρτιο και το αντίστροφο ...... μπορεί να σε κυνηγάει μια ζωή.

 

Τέλος πάντων όλα καλά αφού πρόκειται για χωράφι. Είσαι τυχερός !!!!

 

Όμως ρε συνάδελφοι.... η συμβολαιογράφος ΔΕΝ θα έπρεπε να έχει γράψει στο συμβόλαιο αν πρόκειται περί άρτιο ή μή??? τον υπολογισμό του φόρου ΠΩΣ τον έκανε??? Λέμε για μας αλλά κι αυτοί είναι για τον π... καβάλα!!

Link to comment
Share on other sites

..εσείς μονο φυλακή δεν με στείλατε..

 

Φίλε μου έκανες ένα λάθος.Δεν πειράζει, το διορθώνεις.

 

Εμείς αυτή τη στιγμή διασκεδάζουμε με την αντιμετώπισή σου.Αντί να ξεκινήσει το τούρμπο στον ορθό σου, κάθεσαι κ το ψειρίζεις κ κουβεντιάζεις ακόμη για την έκταση του σφάλματος.Κ εμείς με τη σειρά μας θεωρούμε ότι είσαι περίπτωση κ μάλιστα από τις λίγες!!:lol:

 

Από φρούτα ο κλάδος μας έχει πολλά, εγώ π.χ. είμαι ένας αθώος ανθρωπάκος που αναγκάζομαι να προσπαθώ να επιβιώσω σε ένα βούρκο λέρας με αποτέλεσμα να έχω ένα στόμα οχετό κ να μη χαρίζομαι σε βλήματα, με κίνδυνο να με θεωρούν γραφικό.Μη μας παρεξηγείς, ο καθένας μας πρέπει να είναι businessman σε αυτή τη ζωή κ να αντιμετωπίζει τα πράγματα όπως κρίνει αυτός καλύτερα.

 

Χρησιμοποιώ το φόρουμ λοιπόν για να σπάσω πλάκα, κ μόνο 1 στα 100 ποστς μου πλέον εχει να κάνει με μηχανιλίκια, ΣΚΕΨΟΥ λοιπόν πόσο σοβαρή ήταν η περίπτωσή σου για να ασχοληθώ με την πάρτη σου, ενώ εσύ συνεχίζεις να κολυμπάς σε πελάγη μεθαδόνης κ lsd κ να μου φτιάχνεις τη μέρα!!!!!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Όμως ρε συνάδελφοι.... η συμβολαιογράφος ΔΕΝ θα έπρεπε να έχει γράψει στο συμβόλαιο αν πρόκειται περί άρτιο ή μή??? τον υπολογισμό του φόρου ΠΩΣ τον έκανε??? Λέμε για μας αλλά κι αυτοί είναι για τον π... καβάλα!!

 

Σε αποδοχή δεν απαιτείται επισύναψη διαγράμματος στο συμβόλαιο. Άρα δεν χρειάζονταν καν αναφορά του διαγράμματος στο συμβόλαιο, και αν αυτή έγινε, έγινε προαιρετικά, όχι από απαίτηση νόμου. Το άρθρο 5 του 651/77 αναφέρεται μόνο σε μεταβίβαση με πώληση.

Ο υπολογισμός του φόρου γίνεται ανεξάρτητα. Στην εφορία ότι περιλαμβάνει το φύλλο υπολογισμού είναι κατά δήλωση και πουθενά στα φύλλα υπολογισμού αξίας γης για εκτός σχεδίου δεν λαμβάνεται υπόψιν η αρτιότητα, οπότε ότι δηλώσει ο κληρονόμος.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν το πηρα αψήφηστα..έκανα τα τηλεφωνήματά μου εκεί που μου είπατε και είδα οτι τα πράγματα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ήταν τοσο τραγικά..αλλά σύμφωνω με τα παραπάνω ότι πρεπει να είμαστε πολυ προσεκτικοι με τις υπεύθυνες δηλώσεις..το μαθημά μου το πήρα..

Link to comment
Share on other sites

Σε αποδοχή δεν απαιτείται επισύναψη διαγράμματος στο συμβόλαιο. Άρα δεν χρειάζονταν καν αναφορά του διαγράμματος στο συμβόλαιο, και αν αυτή έγινε, έγινε προαιρετικά, όχι από απαίτηση νόμου. Το άρθρο 5 του 651/77 αναφέρεται μόνο σε μεταβίβαση με πώληση.

Ο υπολογισμός του φόρου γίνεται ανεξάρτητα. Στην εφορία ότι περιλαμβάνει το φύλλο υπολογισμού είναι κατά δήλωση και πουθενά στα φύλλα υπολογισμού αξίας γης για εκτός σχεδίου δεν λαμβάνεται υπόψιν η αρτιότητα, οπότε ότι δηλώσει ο κληρονόμος.

Προφανώς δεν θα σου έχουν τύχει αποδοχές που ουσιαστικά είναι άκυρες μιας και χρήζουν διόρθωσης . 'Εχω πετύχει αρκετές ανάλογες περιπτώσεις και οι πιο δύσκολες από αυτές ήταν όταν δεν είχε προσαρτηθεί πρόσφατο τοπογραφικό και αν και η περιοχή είχε μπει πια στο σχέδιο η αποδοχή (και οι πληρωμές στην εφορία) είχαν γίνει σαν να ήταν εκτός σχεδίου . Έτσι ενημερωτικά ... δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί έπειτα αγοραπωλησία του οικοπέδου αν δεν διορθωθεί πρώτα η αποδοχή . Βέβαια περισσότερες λεπτομέρειες μπορεί ο zavi (λόγω της μητέρας του) να συμπληρώσει .

Από τη στιγμή που οι τίτλοι σου δεν είναι εντάξει τότε τι σόι τίτλους έχεις ?

Αλλά και πάλι τι πιο σοβαρό λάθος μπορεί να κάνει ένας τοπογράφος μηχανικός από το να έχει συμπληρώσει λάθος τη δήλωση 651/77 όπως είπε και ο grtopo ?

Και για τη συγκεκριμένη συμβολαιογράφο δεν μπορώ να πω πως σχημάτισα και την καλύτερη εντύπωση για τη δουλειά της , μάλλον στην επαρχία τα συμβόλαια τα πραγματοποιούν ακόμα με προδιαγραφές του '80 ή ίσως και του '70 .

Link to comment
Share on other sites

Όμως ρε συνάδελφοι.... η συμβολαιογράφος ΔΕΝ θα έπρεπε να έχει γράψει στο συμβόλαιο αν πρόκειται περί άρτιο ή μή??? τον υπολογισμό του φόρου ΠΩΣ τον έκανε??? Λέμε για μας αλλά κι αυτοί είναι για τον π... καβάλα!!

 

Παίζει ρόλο αν είναι άρτιο ή όχι ένα γήπεδο εκτός σχεδίου? Αλλάζει ο φόρος?

Η αντικειμενική αξία δεν είναι αυτή που το καθορίζει?

Κάτι βέβαια υπάρχει για "υπόλοιπο δόμησης" αν θυμάμαι καλά στα έντυπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.