Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπογραφές ιδιοκτητών


jbisda

Recommended Posts

Αντιλαμβάνομαι ότι οι εξουσιοδοτήσεις πρέπει να είναι 2 που δίνουν το ΟΚ στο μηχανικό να προχωρήσει για λογαριασμό τους. Γιατί αντιστοιχούν όμως 2 ΥΔ ανά ιδιοκτήτη? Θα πρέπει δε να πάνε και οι 2 συνιδιοκτήτες στα ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής....όπως φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί αντιστοιχούν όμως 2 ΥΔ ανά ιδιοκτήτη? Θα πρέπει δε να πάνε και οι 2 συνιδιοκτήτες στα ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής....όπως φαντάζομαι.

 

Γιατί έτσι επιβάλλει ο νόμος 3843. Τώρα πρακτικά γιατί συμβαίνει αυτό, θα σε γελάσω! Κυκλοφόρησε αρχικά μια φήμη ότι μετά την περαίωση θα έπαιρνε πίσω τη μια υπεύθυνη δήλωση ο ιδιοκτήτης, αλλα τελικά κάτι τέτοιο δε συμβαίνει (και δεν υπάρχει μάλλον και λόγος να συμβαίνει), καθώς η σφραγισμένη αίτηση που παίρνει αρκεί. Σχετικά με το 2ο που θέτεις, σαφώς πρέπει να πάνε και οι δύο. Έχετε υπόψη σας όμως, ότι γνήσιο υπογραφής θεωρούν και τα αστυνομικά τμήματα ακόμα και μάλιστα και σε ώρες που τα ΚΕΠ δε λειτουργούν από όσο διαπίστωσα. Χθες πήγα με 2 πελάτες περίπου στις 9 το βράδυ και μια χαρά έγινε η δουλειά μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι να κάνω μια ερώτηση στην τακτοποίηση ημιυπαιθρίων, όταν υπάρχει συγκυριότητα την αίτηση αναλαμβάνει να υποβάλλει ο ενας εκ των ιδιοκτητών και οι υπόλοιποι απλώς συνυπογράφουν. Θα πρέπει όμως να υπάρχει και δήλωση του νόμου 1599 του κάθε συνιδιοκτήτη προς εκείνον που κάνει την αίτηση όπου τον εξουσιοδοτεί να την υποβάλει αντί αυτού? Έτσι κατάλαβα από την πολεοδομία βορείου τομέα.

Link to comment
Share on other sites

- Ένας υποβάλλει (γράφει τα στοιχεία του), όλοι συνυπογράφουν (Αίτηση)

- Όλοι υποβάλλουν Υπευθ. Δηλώσεις (υπεύθυνες δηλώσεις)

- Ένας εξουσιοδοτείται. Δηλαδή, αυτός του οποίου αναγράφονται τα στοιχεία στην αίτηση, στον οποίο θα κοπεί το παράβολο και η ΑΠΥ, ή πάει ο ίδιος ή εξουσιοδοτεί κάποιον συνιδιοκτήτη ή κάποιον τρίτο (εξουσιοδότηση).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μέχρι στιγμής όπου είχα συνιδιοκτησία έβαζα μια κοινή αίτηση γράφοντας τα ονόματα και των δύο συνιδιοκτητών, και έφτιαχνα υπευθυνες δηλώσεις και εξουσιοδοτήσεις σε 'μένα και για τους δύο (για τον καθένα ξεχωριστά).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα π.χ. σε περίπτωση ψιλής κυριότητας 2 ατόμων, έκανα τα εξής :

 

Τους δήλωσα και τους 2 στις αμοιβές (50-50 δηλαδή).

Πήρα από 2 υπεύθυνες δηλώσεις, δηλαδή σύνολο 4.

Πληρώθηκε παράβολο στο όνομα του ενός (με σημείωση κάτω : Ψιλή κυριότητα από Τάδε Τάδε και Τάδε Τάδε).

Πληρώθηκε ΦΕΜ στο όνομα του ενός (αυτού που κόπηκε το παράβολο).

Κόπηκε ΑΠΥ στο όνομα πάλι του ενός (βλέπε παραπάνω).

Έγινε εξουσιοδότηση για εμένα από το άτομο, στο οποίο είχε κοπεί το παράβολο, η ΑΠΥ και είχαν γραφτεί τα στοιχεία του την αίτηση.

 

Όλα καλά πήγαν.

Link to comment
Share on other sites

- Ένας υποβάλλει (γράφει τα στοιχεία του), όλοι συνυπογράφουν (Αίτηση)

- Όλοι υποβάλλουν Υπευθ. Δηλώσεις (υπεύθυνες δηλώσεις)

- Ένας εξουσιοδοτείται. Δηλαδή, αυτός του οποίου αναγράφονται τα στοιχεία στην αίτηση, στον οποίο θα κοπεί το παράβολο και η ΑΠΥ, ή πάει ο ίδιος ή εξουσιοδοτεί κάποιον συνιδιοκτήτη ή κάποιον τρίτο (εξουσιοδότηση).

 

Αυτό που λέω συνάδελφε, είναι πως ο ένας συνιδιοκτήτης πρέπει τελικά να κάνει δήλωση του νόμου 1599 και να εξουσιοδοτεί πλην εμού που έτσι και αλλιώς θα τρέξω για τα διαδικαστικά (όπως θα κάνει και ο άλλος ιδιοκτήτης) και τον συνκυριούχο να αναλάβει να κάνει την αίτηση τακτοποίησης άσχετα εάν συνυπογράψουν. Οπότε θα χρειαστώ και γνήσιο υπογραφής.Κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Kαι οι δύο θα πρεπει να κάνουν την υπεύθυνη δήλωση. Βέβαια, στην εγκλύκλιο 8 παράγραφο 17 λέει Την αίτηση υποβάλλει ο κύριος του ακινήτου ή σε περίπτωση επικαρπίας ο ψιλός κύριος. Σε περίπτωση συνιδιοκτησίας μπορεί να υποβάλει την αίτηση και ένας εκ των συνιδιοκτητών (...)

Εγώ πάντως πάντοτε έκανα τη διαδικασία και για τους δύο

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι ρωτάς (με τον τρόπο που το διατυπώνεις στο τελευταίο ποστ).

 

Εν πάσει περιπτώσει : γνήσιο υπογραφής θέλεις σίγουρα στις 2 υπεύθυνες δηλώσεις που θα κάνει ο καθένας (π.χ. αν έχεις 2 συνιδιοκτήτες, 2x2=4 θα πάρεις στα χέρια σου) και στην εξουσιοδότηση (1 εγώ, 2 ο/η nisorvani, μην φανταστείς ότι την κοιτάζουν και πολύ - κυρίως τις υπεύθυνες δηλώσεις κοιτάζουν κ θέλουν). Δεν χρειάζεσαι κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι ρωτάς (με τον τρόπο που το διατυπώνεις στο τελευταίο ποστ).

 

Εν πάσει περιπτώσει : γνήσιο υπογραφής θέλεις σίγουρα στις 2 υπεύθυνες δηλώσεις που θα κάνει ο καθένας (π.χ. αν έχεις 2 συνιδιοκτήτες, 2x2=4 θα πάρεις στα χέρια σου) και στην εξουσιοδότηση (1 εγώ, 2 ο/η nisorvani, μην φανταστείς ότι την κοιτάζουν και πολύ - κυρίως τις υπεύθυνες δηλώσεις κοιτάζουν κ θέλουν). Δεν χρειάζεσαι κάπου αλλού.

 

Για να το πώ πιο απλά. Ο ένας από τους ιδιοκτήτες κάνει την αίτηση και εγώ ας πούμε είμαι ο άλλος ιδιοκτήτης που συνυπογράφω. Στο όνομα εκείνου που κάνει την αίτηση θα κοπεί η ΑΠΥ και το παράβολο. Εγώ που είμαι ο άλλος ιδιοκτήτης πρέπει να κάνω επιπλέον και υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρω ότι εξουσιοδοτώ τον άλλον ιδιοκτήτη να κάνει την αίτηση τακτοποίησης την οποία και θα συνυπογράψω ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.