Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Κατάθεση δικαιολογητικών για επιστροφή χρημάτων


spiros1983

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με το ΤΣΜΕΔΕ στη Θεσσαλονίκη?

Έχω καταθέσει τα δικαιολογητικά εδώ και κάτι μήνες και ακόμη περιμένω να πιστωθούν τα χρήματα στον λογαριασμό της Αττικής που έχω δηλώσει.

Υποτίθεται ότι τα χρήματα θα μπαίναν απευθείας στο λογαριασμό και δε θα χρειαζόταν να περιμένουμε στην ουρά.

Link to comment
Share on other sites

Για Γιαννενα (+ Ηπειρο, αφου δεν εχει αλλου :-o ):

Εχω καταθεσει εξετασεις απο τον Αυγουστο του 2010 και δεν εχω παρει τιποτε ακομη. Η επιστροφη γινεται μεσω τραπεζας Αττικης (χωρις χρεωση σιγουρα, αφου αυτο χρησιμοποιω) και μεσω Εθνικης (δεν ξερω να απαντησω σχετικα με χρεωσεις). Γενικα, στην επαρχεια καταθετεις αποδειξεις, εξετασεις, κτλ κια παιρνεις τα χρηματα μετα απο 8 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μηνες.

 

Γνωριζει καποιος, επειδη θα παω φανταρος και θα ξεγραφτω απο το ΚΥ του ΤΣΜΕΔΕ:

a) Οι μεχρι τωρα εξετασεις-επισκεψεις που κατεθεσα (δηλ πριν ξεγραφτω), θα μου επιστραφουν τα χρηματα?

B) Οταν θα επανεγγραφω στο ΚΥ (σε 9 μηνες, μολις απολυθω απο φανταρος), θα χρειαστει να πληρωσω κατι επιπλεον?

 

Ουτε λογος για τα περιφημα μπλε χαρτακια για την εφορια. Απλα δεν τα εχω για να τα υποβαλλω! Καλο ε?

Και τα βαζω τα λεφτα απο την τσεπη μου προκαταβολικα και χανω χρηματα λογω εφοριας!

 

Ευχαριστω. Οποιος εχει αλλες αποριες για ΤΣΜΕΔΕ Ιωαννινων (Ηπειρου), ας με ρωτησει εδω.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με το ΤΣΜΕΔΕ στη Θεσσαλονίκη?

Έχω καταθέσει τα δικαιολογητικά εδώ και κάτι μήνες και ακόμη περιμένω να πιστωθούν τα χρήματα στον λογαριασμό της Αττικής που έχω δηλώσει.

Υποτίθεται ότι τα χρήματα θα μπαίναν απευθείας στο λογαριασμό και δε θα χρειαζόταν να περιμένουμε στην ουρά.

 

Πήγαινε από εκεί,

εμένα γίνεται η πίστωση μέσα σε 4-5 εργάσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Για Αθήνα στο ΤΣΜΕΔΕ Αγ.Παρασκευής, στις 8/4/2011 οι πληρωμές γινόταν κανονικά στο ταμείο. Απλά για ενημέρωση...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι

 

Επειδή τυγχάνει να είμαι γονιός ξέρω απο πρώτο χέρι τις παρακρατήσεις που κάνει η τράπεζα εθνικής. Για παράδειγμα για επιστροφές ΤΣΜΕΔΕ 50 ευρώ εγώ παίρνω 46 ευρώ καθώς τα 4 ευρώ τα παίρνουν *****. Ε ρε, τρόποι να κλεύεις τον κοσμάκη. Πήγα και άλλαξα λογαριασμό σε τράπεζα αττικής και βλέπουμε.

 

Υ.Γ.: το μεγάλο μου παράπονο-ερώτημα είναι: γιατί υπάρχει αυτό *** το ΤΣΜΕΔΕ και τα/οι ............ που δουλεύουν εκεί;

 

Με εκτίμηση

 

Παρατήρηση: Συμπλήρωσε το προφίλ σου

Παρατήρηση: Να εκφράζεσαι πιο κόσμια.

Ευχαριστώ, petsagouris

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι: Οταν πηγαινουμε τα δικαιολογητικα για τα νοσηλεια στον υπαλληλο στο τσμεδε (για επαρχεια τουλαχιστον ετσι γινεται), θα πρεπει να παιρνουμε καποιο "αποδεικτικο" (π.χ. αριθμο πρωτοκολλου) οτι οντως τα καταθεσαμε? Μεχρι τωρα δεν ειχα καποιο προβλημα, αλλα την τελευταια φορα που πηγα ειχα ενα "δυσαρεστο" διαλογο με τον υπαλληλο και εχω μια υποψια μηπως και δεν μου τα "περασει". Δηλαδη, υπαρχει τροπος να αποδειξω οτι οντως τα κατεθεσα?

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, η Τράπεζα Αττικής δεν κάνει καμία κράτηση επί των κατατιθέμενων νοσηλείων στο λογαριασμό.

 

Blazer2, στην Θεσσαλονίκη πάντα παίρναμε αριθμό πρωτοκόλλου πρώτα και έπειτα πηγαίναμε τα έγγραφα που μας έδιναν (με τον αριθμό πρωτοκόλλου καταγεγραμμένο σε αυτά) και τις αποδείξεις των γιατρών, στους ελεκτές για θεώρηση και έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

nikmmech, εδω στα Γιαννενα τα πηγαινεις σε ενα συγκεκριμενο υπαλληλο (οχι γιατρο, ουτε ελεγκτη) ο οποιος σου λεει "απεναντι συμπληρωσε το χαρτι". Το "χαρτι" εννοει το 4-φυλλο αντιγραφο που γραφεις τα νοσηλεια (επισκεψεις, εξετασεις, κτλ) και μετα το πηγαινεις σε αυτον. Αυτος σου τα κοιταει αν τα συμπληρωσες σωστα, στα συρραπτει( ναι φοβερη δουλεια!) και σου λεει οτι σε κανα 6-μηνο θα σου μπουν στο λογαριασμο (attica bank εννοειται).

Καθ'ολη τη διαδικασια δεν παιρνω κανενα χαρτι-αποδεικτικο που να λεει οτι τα κατεθεσα με ταδε ποσο την ταδε ημερομηνια, κτλ, κτλ.

 

ΥΓ.: Πληροφορηθηκα οτι θα αλλαξουν τα βιβλιαρια + συνταγολογια το καλοκαιρι και πλεον θα πηγαινουμε σε συμβεβλημενους ιατρους. Το ακουσε κι αλλος αυτο? Γιατι βλεπω σε καθε υποκαταστημα ΤΣΜΕΔΕ ισχυουν διαφορετικα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Σε συμβεβλημένους γιατρούς μπορείς να πηγαίνεις και τώρα. Απλά είναι μικρή η "ποικιλία":D. Είναι δύο οι λίστες των συμβεβλημένων, του ΕΤΑΑ και του ΤΣΜΕΔΕ (μέχρι πρόσφατα σχετικά σίγουρα υπήρχε διαχωρισμός-τώρα μπορεί να έγινε μια).

 

http://www.tsmede.eu/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%A7%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%82%CE%93%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BD/tabid/187/language/el-GR/Default.aspx

 

http://www.etaa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=84#AnchorAjax

(αυτή τη λίστα ας μου πει κάποιος πώς την βρίσκει από την σελίδα του ΕΤΑΑ. 'Εψαχνα πόση ώρα και μόνο μέσα από το google την βρήκα, λες και είναι κρατικό μυστικό..)

 

Εδώ πάντως σε 2-5 ημέρες έχουν κατατεθεί τα νοσήλεια στο λογαριασμό.

 

 

[εδιτ] από την τελευταία φορά που είχα κοιτάξει τις λίστες μεγάλωσαν αρκετά. Πολύ ευχάριστο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυγχάνει να είμαι γονιός ξέρω απο πρώτο χέρι τις παρακρατήσεις που κάνει η τράπεζα εθνικής. Για παράδειγμα για επιστροφές ΤΣΜΕΔΕ 50 ευρώ εγώ παίρνω 46 ευρώ καθώς τα 4 ευρώ τα παίρνουν.....

λοιπόν ποιος θα γράψει την επιστολή να τη στείλουμε μαζικώς από εδωμέσα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.