Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Κατάθεση δικαιολογητικών για επιστροφή χρημάτων


spiros1983

Recommended Posts

Είναι προφανές νομίζω. Το ΤΣΜΕΔΕ για όλες τις υπόλοιπες τράπεζες στέλνει έμβασμα και όχι κατάθεση σε λογαριασμό που θα ήταν χωρίς χρέωση. Αυτό το κάνει για να προμοτάρει με σκανδαλώδη τρόπο την ΑΤΤΙΚΑ. Τώρα στα τέτοια τους αν ο ασφαλισμένος θα ταλαιπωρηθεί αφού η ΑΤΤΙΚΑ έχει υποπολλαπλάσια καταστήματα από οτι οι άλλες τράπεζες, συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια.

Για να αναφέρω ξανά το παράδειγμα του ΙΚΑ που ο ασφαλισμένος δίνει το ΙΒΑΝ από τράπεζα της επιλογής του και η πίστωση γίνεται στο λογαριασμό του χωρίς φυσικά καμιά προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες το ΤΣΜΕΔΕ έβαλε στο λογαριασμό μου στην Εθνική ένα ποσό (κάτω των 100€) για το οποίο χρεώθηκα από την Εθνική 4€ ως "ΠΡΟΜ ΕΚΤΕΛ ΕΝΤΟΛΗΣ".

 

Συμπέρασμα: καλύτερα να έχετε λογαριασμό σε άλλη τράπεζα, που να μη χρεώνει τα εισερχόμενα εμβάσματα. Υπάρχουν πολλές.

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητήσεις να ανοίξεις έναν λογαριασμό όψεως. οχι τον επαγγελματικό Plus που είχαμε για τις άδειες. Στον όψεως δεν χρεώνεται έμβασμα. Ρώτησε και σε κάποιο κατάστημα της ΕΤΕ για να είσαι 100% σίγουρος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που πήρα από email που έστειλε στο ΤΣΜΕΔΕ γι' αυτό το θέμα:

 

 

 

 

Σας ενημερώνουμε ότι όλες οι τράπεζες είναι συμβεβλημένες με το ταμείο για την κατάθεση νοσηλείων, επίσης το ταμείο πληρώνει την προμήθεια που παρακρατούν οι Τράπεζες ώστε να μην έχετε καμία επιβάρυνση. Για τυχόν απορίες επικοινωνήστε στο 210-3640111.

 

Εγώ πάντως είχα ήδη ανοίξει λογαριασμό στην Αττικα και από αυτά που διαβάζω καλά έκανα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφος είχε δηλώσει λογαριασμό της Εθνικής, και του έβαλε το ΤΣΜΕΔΕ τα λεφτά μέσα στο δεκαήμερο και χωρίς προμήθεια. Εγώ που έχω eurobank τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ξερει κανεις τι γινεται με τισ πληρωμες στο τσμεδε. εχω καταθεσει για να παρω λεφτα απο λογοθεραπειες και φαρμακα στις 30 μαρτιου για την alpha bank και μετα απο 22 μερες δεν εχει μπει τιποτα στον λογαριασμο. τι στα κιμματια γινεται. δεν μπορουμε να παιρνουμε τα φαρμακα με το συνταγολογιο, τα πληρωνουμε απο την τσεπη μας και τα καθυστερουν και τοσο. εχει κανεις καμια πληροφορια?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1.Μπορώ να βάλω τον λογαριασμό με τις άδειες για τα νοσηλεια;

2. Επίσης γίνεται να βάλω κάποιον κοινο λογαριασμό με τη γυναίκα μου;

Link to comment
Share on other sites

pavlos33 υπαρχει κανενας περιορισμος για τον λογαριασμο της εθνικης που ειχαμε για τις αδειες(τον ιδιο εχω ακομα) να τον βαλω και για τα νοσηλεια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.