Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βυθομέτρηση λιμανιού


SVH

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες, προέκυψε μια δουλειά η οποία αφορά τη βυθομέτρηση του λιμανιού της πόλης μου καθώς και την αποτύπωση των κριπιδωμάτων που το περιβάλλουν. Δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο ποτέ και γενικά είμαι στο ψάξιμο. Θα με βοηθούσατε πααααρα πολύ εάν μου λέγατε ενα-δύο πραγματάκια σχετικά με το που μπορώ να βρώ πληροφορίες για τη διαδικασία...Οτιδήποτε θα βοηθούσε

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε

κάνε μιά έρευνα στο διαδίκτυο στις αντιπροσωπείες Τοπογραφικού Εξοπλισμού για βυθόμετρα

η χρήση gps/rtk και βυθομέτρου με κοινό καταγραφικό είναι μιά καλή λύση

να προσέξεις πολύ τα υψόμετρα οι αφετηρίες της υδρογραφικής υπηρεσίας και της γεωγραφικής υπηρεσίας έχουν διαφορές,προσοχή για την μέγιστη και κατώτατη στάθμη της θάλασσας

το θέμα δεν είναι τόσο απλό

ρίξε και μιά ματιά στο βιβλίο του Μπαντέλλα " Χαράξεις Τεχνικών Έργων " τόμος Β,

στο βιβλίο του Σχίζα " Τοπογραφία", και στα βιλία του Βλάχου

αυτά τα λίγα γιά αρχή

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Topap

δεν πρόκειται με βάση το ερώτημα για εργασίες που εφαρμόζονται μεθοδολογίες υποβρύχιων τοπογραφικών εργασιών

αλλά για τυπική βυθομέτρηση και αποτύπωση κριπιδωμάτων

είναι συνηθισμένη εργασία

συνάδελφε SVH

δεν έμπλεξες και μην αφήσεις την δουλειά σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς

στην ανάγκη συνεργάσου με κάποιον, θα υπάρχει σίγουρα συνάδελφος στην Κρήτη με εμπειρία και τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

δεν πρόκειται με βάση το ερώτημα για εργασίες που εφαρμόζονται μεθοδολογίες υποβρύχιων τοπογραφικών εργασιών

αλλά για τυπική βυθομέτρηση και αποτύπωση κριπιδωμάτων

είναι συνηθισμένη εργασία

 

ΟΚ, τότε συνάδελφε SVH έρχομαι εγώ στην Κρήτη: θα πέσω με τις μπουκαλίτσες μου και εσύ από πάνω θα παίρνεις τα σημάδια, τι λες? 8-)

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς δε χρειάζεται υποβρύχια εργασία Τopap...Αν κάποια στιγμή χρειαστώ κάτι θα σου πω! Φαίνεσαι έτοιμος για βουτιές. Τεσπα, έχω προβληματιστεί αρκετά. Όσο για το βυθόμετρο, βρίσκω μόνο βυθόμετρα για σκάφη διπλής δέσμης. Αμφιβόλου ακρίβειας...Νομίζετε οτι θα κάνω δουλειά με ένα τέτοιο μαζί με ένα GPS ξηράς επάνω στο σκάφος? RTK και βηθόμετρο για ψαράδες, όπως είπε και ο Θεοχάρης...Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

δεν έγραψα για βυθόμετρο ψαράδων !!!!!!!

έγραψα να ερευνήσεις στο διαδίκτυο για αντιπροσωπείες τοπογραφικού εξοπλισμού

κάνε ένα κόπο

ερεύνησε με βάση το βάθος και την απαιτούμενη ακρίβεια

Link to comment
Share on other sites

στην ανάγκη συνεργάσου με κάποιον, θα υπάρχει σίγουρα συνάδελφος στην Κρήτη με εμπειρία και τα ξαναλέμε

 

Για πρώτη φορά που θα ασχοληθείς με αυτήν την εργασία θεωρώ ότι η συμβουλή αυτή του Θεοχάρη είναι η καλύτερη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.