Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βυθομέτρηση λιμανιού


SVH

Recommended Posts

Συγνώμη για τι λιμάνι μιλάμε και τι βάθη? Αν τα βάθη δεν είναι μεγάλα μπορείς να κάνεις δουλειά με σκαντάγιο. Και θα χει καλύτερα αποτελέσματα από το απλό βυθόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, άδεια απο το τοπικό λιμεναρχείο οπωσδήποτε αλλιώς θα σε κυνηγήσουν υποτή-

θεται γιατί δεν τους ενημέρωσες (το ξέρω γιατί κυνήγησαν εμένα ).

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, άδεια απο το τοπικό λιμεναρχείο οπωσδήποτε αλλιώς θα σε κυνηγήσουν υποτή-

θεται γιατί δεν τους ενημέρωσες (το ξέρω γιατί κυνήγησαν εμένα ).

 

Σωστό! Και επειδή για να γίνουν υποβρύχιες εργασίες σε λιμάνι πρέπει να έχεις άδεια επαγγελματία δύτη, γι' αυτό σου λέω SVH: θέλεις να έρθω να πέσω με τις μπουκαλίτσες μου και εσύ από πάνω να παίρνεις τα σημάδια? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

από τη στιγμή που δεν έχεις εμπειρία στο θέμα πάρε τηλέφωνο κάποια εταιρεία όπως συνέστησε κι άλλος συνάδελφος να νοικιάσεις ένα βυθόμετρο και να ρωτήσεις πως θα εκπονήσεις την εργασία.

δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί δεν μου έχει τύχει τέτοια δουλειά. ρωτώντας συνάδελφους όμως έχω να σου μεταφέρω τα εξής:

εξαρτάται από ίδιο το βάθος που πρέπει να μετρήσεις. αν δηλαδή ο βυθός είναι σε μικρό σχετικά βάθος(5-6μ) ή σε μεγάλο βάθος(50-60μ) χρησιμοποιείς σόναρ με ειδικό βυθόμετρο το οποίο συνδέεις με το GPS και μπορείς να έχεις και real time μετρήσεις όπου με το βυθμόμετρο γίνεται αναγωγή του υψομέτρου σε -h. αν έχεις κρίσιμα βάθη τα οποία πρέπει να δεις με λεπτομέρεια τότε χρειάζεται να πάρεις στοιχεία παλίρροιας για να δεις ποια είναι η διαφορά από τη μ.σ.θ. όλα εξαρτώνται από τον λόγο της εργασίας.

συμφωνώ με το Θεοχάρη σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δε νομίζω τα βάθη να είναι πάνω απο 20-25 μέτρα. Τη "βολίδα" τη σκέφτηκα και εγώ, αλλά εκτός του οτι θα παίρνω το κάθε σημάδι 5 λεπτά, θα πρέπει ταυτόχρονα να έχω το GPS να παίρνω τη θέση του σημείου. Έχω αρχίσει ήδη μια έρευνα να βρώ βυθόμετρο. Θα δείξει. Σας ευχαριστώ όλους

Link to comment
Share on other sites

αν πληρώνουν καλά πρότεινε τους και Side scan

όπως και Shallow seismic boomer (Δες εδώ ένα site που περιγράφει τη μέθοδο http://woodshole.er.usgs.gov/operations/sfmapping/seismic.htm) Εχει το ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε. τέτοιο μηχάνημα!! (και side scanner και boomer!)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε SVH

 

Δεν έχω καμια εμπειρία από τις υδρογραφικές εργασίες...Παόλα αυτά έχω κάποιες εργασίες στο αρχείο μου΄(που αναφέρονται σε ποντίσεις καλωδίων) που αναφέρονται σε βυθόμετρα και GPS. Επίσης έχω και σημειώσεις από το μάθημα της Υδρογραφίας (Τοπογράφοι ΑΠΘ)

 

Αν χρειαστείς τίποτα πες μου...

 

Επίσης θα 'χε πολύ ενδιαφέρον αν κάποιος από τους μεγαλύτερους και εμπερότερους συναδέλφους μπορούσε να μας πει ορισμένα πράγματα ή να αναβέσει καμιά εργασία για να μάθουμε και 'μεις!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 2 φορες τετοια εργασία όταν δούλευα σε τεχνική εταιρία.

Εμείς αυτό που κάναμε ήταν να μετράμε με το GPS (RTK φυσικά) στη βάρκα με καταγραφή στίγματος ανα 5m (αν θυμαμαι καλα) και ταυτόχρονα καταγράφαμε το βάθος που έδινε το βυθόμετρο.Δυστυχώς δεν είχαμε σύστημα αυτόματης καταγραφής (σύνδεση gps με με βυθόμετρο) και έτσι η δουλειά έγινε στο χαρτί και εν συνεχεία στο γραφείο excelακι και τα συναφή.

Επειδή βρίσκομαι στην Κρήτη αν θες μπορώ να σου πω με ποιούς καναμε τη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Γιώργο δε μπορώ να βρώ βυθόμετρο...Και δε ξέρω τι να κάνω...Βυθομέτρηση με βολίδα;;; Εάν θέλεις, πες μου πώς πέρνατε τα βάθη. GPS είναι εύκολο να βρω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.