Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΣΠΑ: Φορολογική Αντιμετώπιση Επιδότησης


ssouanis

Recommended Posts

Ωραία, πήραμε τα λεφτά.

Τώρα το φοροτεχνικό κομμάτι της υπόθεσης, πως το διαχειριζόμαστε;

Που την καταχωρούμε, πως κάνουμε την απόσβεση κτλ.

 

Παράδειγμα

Έχω αγοράζει 4 πράγματα από 2500€ το κάθε ένα (καθαρή αξία) και τα έχω καταχωρήσει στα πάγια μου. Όλα αυτά εντός 2010.

Πήρα και την επιδότηση 8000€ εντός του 2010.

(Το παράδειγμα ταιριάζει νομίζω στους περισσότερους)

Τι κάνουμε στο βιβλίο εσόδων, στο Ε3 τον Μάρτιο κτλ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι μόνο το Ε3, είναι η καταχώρηση στο βιβλίο, στο μητρώο παγίων, στον ΦΠΑ (περιοδική και εκκαθαριστική) , στις καταστάσεις για το ΚΕΠΥΟ. (θα επανέλθω)

Link to comment
Share on other sites

Mλάμε για επιχορηγήσεις αγοράς νέων παγίων (εκτός από αυτές που προβλέπει ο ν 3299/2004) και για βιβλία β κατηγορίας του ΚΒΣ.

 

1) Φορολογία εισοδήματος. Δεν θεωρείται εισόδημα και δεν υπόκειται σε φόρο εισοδήματος, αλλά αποτελεί μειωτικό στοιχείο του κόστους αγοράς των παγίων. Επομένως οι αποσβέσεις των παγίων θα γίνονται στην μικρότερη αξία

(αξία κτήσης-επιδότηση). Αν έχουμε αλλαγή χρονιάς και είσπραξη επιδότησης στην επόμενη χρονιά , στο πρώτο έτος θα έχουμε αποσβέσεις στην αξία κτήσης των παγίων, ενώ στο δεύτερο αποσβέσεις θα γίνουν στην μειωμένη αξία. (ΠΟΛ 1093/05-05-1992 και ΠΟΛ 1176/17-06-1998)

2) ΚΒΣ. Εκδοση αθεωρήτου τιμολογίου για την είσπραξη της επιχορηγήσεως.

Καταχώρηση αυτής στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ σε ξεχωριστή στήλη και καταχώρησή της μειωτικά στην αξία των παγίων στο μητρώο παγίων στοιχείων.

Επίσης το σχετικό τιμολόγιο πηγαίνει στην κατάσταση ΚΕΠΥΟ.

3) ΦΠΑ. Δεν χρειάζεται να γίνει διαδικασία rpo-rata (περιορισμός του δικαιώματος έκπτωσης του ΦΠΑ των εισροών) υπό την προυπόθεση να γίνονται μόνο πράξεις με δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ των εισροών τους (ΠΟΛ 1056/11-02-2002)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω σελιδα με παγια. Τις αγορες τις εχω καταχωρησει στα αντιστοιχα τριμηνα.

 

Σε αυτη την περιπτωση θα καταχωρησω το αθεωρητο τιμολογιο στο τριμηνο αυτο ή το επομενο (αναλογα με το ποτε θα παρουμε τα λεφτα) στη σελιδα Εσοδων στο Βιβλιο Εσοδων Εξοδων?

Link to comment
Share on other sites

Κατσε βρε Zefuros....

 

3 χρονια φορολογουμαι αυτοτελως με συντελεστη 45.6%. Δυο φορες με καλεσαν στην εφορια για ελεγχο, και αν στην αρχη ειχαν μπερδευτει και εψαχναν μεχρι και για κοστη ιδιοχρησης για το ιδιοκτητο γραφειο μου για λογιστικο τροπο φορολογισης, μετα συνειδητοποιουσαν το συντελεστη 45,6% και μου ελεγαν 'Ακυρο εγινε μπερδεμα' και με εδιωχναν με τη συμφωνη γνωμη του προισταμενου (3 ατομα με ελεγχαν).

 

Τωρα ωστοσο θα παω τη Δευτερα σε ενα λογιστη για ενημερωση για το λογιστικο τροπο πλεον φορολογισης.

 

Αλλα λιγο να θυμηθουμε οτι ειμαστε Μηχανικοι με το Μ κεφαλαιο, ουτε τυπολατρες ειμαστε ουτε γραφειοκρατες οπως θελησε να μας καταντησει το ΕΣΠΑ ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι διαφορετικο πράγμα ο τρόπος φορολόγησης μας παλιότερα, με τις υποχρεώσεις που έχουμε για την ΄τηρηση των βιβλίων μας. Μέχρι και το 2009, πολλοί το αμελούσαμε καθώς λόγω συντελεστών χαλαρώναμε.

 

Το οτι είμαστε μηχανικοί δεν μας απαλλάσει από τις φορολογικές υποχρεώσεις μας. Και εαν δεν μπορούμε οι ίδιοι, καταφευγουμε σε λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντύπωση οτι για Β' κατηγορίας δεν είναι υποχρεωτικό το μητρώο παγίων. Επίσης σε οτι έχει σχέση με εξοπλισμό Η/Υ μπορείς να κάνεις απόσβεση 100% (στην χρήση που το πήρες) και αρκεί να το γράψεις στην στήλη των παγίων του βιβλίου Εσ-Εξ.

(τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις, μην πάρω κανένα στο λαιμό μου)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.