Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΣΠΑ: Φορολογική Αντιμετώπιση Επιδότησης


ssouanis

Recommended Posts

Ειναι διαφορετικο πράγμα ο τρόπος φορολόγησης μας παλιότερα, με τις υποχρεώσεις που έχουμε για την ΄τηρηση των βιβλίων μας. Μέχρι και το 2009, πολλοί το αμελούσαμε καθώς λόγω συντελεστών χαλαρώναμε.

 

Το οτι είμαστε μηχανικοί δεν μας απαλλάσει από τις φορολογικές υποχρεώσεις μας. Και εαν δεν μπορούμε οι ίδιοι, καταφευγουμε σε λογιστή.

 

Τωρα μιλας σωστα. Εγω εβαζα σε ολες τις αμοιβες μου ενιαια φορολογιση 45,6% και στα ΦΕΜ τοπογραφικων 10% και οχι 4% γιατι οσο πιο απλα τα πραγματα ειναι στο Ε1, Ε3 κλπ τοσο πιο πολυ κατανοητο και ευκολο ειναι καποιος να σε ελεγξει.

 

Οντως τη Δευτερα θα παω σε λογιστη να μου κανει μια ενημερωση, να ελεγξει τα βιβλια μου, να γινουν οι καταλληλες διορθωσεις και να μου ετοιμασει ενα Ε1 και Ε3 εχοντας λαβει υποψει μητρωο παγιων, αθεωρητα παραβολα κλπ.

 

Οταν εχω νεα θα σας ενημερωσω. Δεν ειμαι κατα των λογιστων προς Θεου, το να φτιαξεις μια σωστη φορολογικη δηλωση ειναι απαραιτητη γνωση που πρεπει να την κατεχουμε ολοι μας. Δεν επιτρεπεται μηχανικος να μην γνωριζει στοιχειωδη φορολογικα. Αλλα σε καμια περιπτωση τα φορολογικα δεν πρεπει να μας καταναλωνουν χρονο πολυτιμο απο την ποιοτητα της εργασιας που παρεχουμε.

 

ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ: Δωσε χρονο στην εργασια σου, στους φιλους σου, στην οικογενεια σου και ας πληρωνεις εφορια παραπανω.

 

Φιλικα παντα,

Silent Arrow

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης σε οτι έχει σχέση με εξοπλισμό Η/Υ μπορείς να κάνεις απόσβεση 100% (στην χρήση που το πήρες) και αρκεί να το γράψεις στην στήλη των παγίων του βιβλίου Εσ-Εξ.

 

 

Αν είναι αξίας >3000€ δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος Σωτήρη αλλά άν η αξία του παγίου είναι > 3000 € τότε δεν κάνεις απόσβεση όλου του ποσού μέσα στο ίδιο έτος.

Link to comment
Share on other sites

Πάγια στοιχεία με αξία κτήσης του καθενός έως 1.200 ευρώ μπορούν να αποσβεσθούν εξ ολοκλήρου μέσα στη χρήση που τέθηκαν σε παραγωγική λειτουργία ( Ν 2238/1994 άρθρο 31 παρ. στ)

Επιπλέον Η/Υ και προγράμματα αναεξάρτητα από την αξία κτήσεως τους μπορούν να αποσβεσθούν εξ ολοκλήρου μέσα στη χρήση που αυτά τέθηκαν σε παραγωγική λειτουργία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω τρεις απορίες:

 

Η πρώτη είναι τί γίνεται αν δεν έχεις στήλη παγίων στο βιβλίο σου. Ξέρω ότι πολλοί από εσάς είπατε ότι δε γινεται να μην έχεις, αλλά ειλικρινά δεν είχε προκύψει ποτε θέμα μέχρι τωρα και να μην είχα, συν ό,τι εγώ που πήγα φωτοτυπια απο το βιβλίο εσοδων εξόδων στην τράπεζα δε μου είπαν το παραμικρό για πάγια...

Η δεύτερη είναι αν θεωρείται το πρόγραμμα πάγιο (architectural desktop-autodesk). Τα προγράμματα αυτά πλέον δε μεταπωλούνται και εκτός κι αν κάνω τεράστιο λάθος πάγια θεωρούμε αυτά που μπορούμε να πουλήσουμε ή να μεταβιβάσουμε σε κάποιον άλλον...

Η τρίτη (και τελευταία) είναι αν ισχύει αυτό που λέτε για τις 3.000(ότι δεν χρειαζεται να δηλωθεί σαν πάγιο). Μιλάμε για καθαρή αξία?

Το ξέρω ό,τι πρέπει να παω να δω λογιστή αλλά θα ήθελα να μου πείτε και εσεις τι γνωρίζετε επί του θέματος

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Μόλις είδα ό,τι ένας συνάδερφος έλεγε πιο πάνω για τα προγράμματα και τους Η/Υ οπότε η δεύτερη και η τρίτη απορία μου καλύφθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Και μια χαζή ερώτηση.

 

Για την καταχώρηση του τιμολογίου επιχορήγησης που πρέπει να κάνω μια στηλη στο βιβλίο εσοδων - εξόδων, τη στήλη την φτιάχνω στην πλευρά εσοδα, ή στην πλευρά έξοδα με αρνητικό πρόσημο??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.