Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η μελέτη μου και οι παρατηρήσεις της


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

σου έχω τη λύση:

 

θα αλλάξεις μόνο το τοπογραφικό

θα κάνεις τη διόρθωση στη διάσταση

θα προσαρμόσεις τις στάθμες κορυφές στη στάθμη ±0,00 του δαπέδου

 

τις στάθμες του περιβαλλοντος χώρου βάλε τες μόνο στο ΔΚ ή φτιάξε και ενα διαγραμμα φύτευσης και βάλε τες εκεί

 

τώρα έπειδή είναι μακριά θα μπορούσες για να ξεμπερδέψεις να κάνεις ό,τι λεει

αν ήταν πιο κοντά θα έκανα ό.τι έγραψα

 

ΥΓ: Έχω σχεδόν την πεποίθηση επίσης ότι υπάρχει πλαφόν ραντεβού για την έκδοση της άδειας. Ό,τι και να γίνει δηλαδή υπάρχει ένας ελάχιστος αριθμός επαφών, τον οποίον έχουν προαποφασίσει οι υπάλληλοι, που θα πρέπει να έχεις μαζί τους για να προχωρήσουν σε έκδοση της άδειας. Αποκλείεται πχ στην οικεία μου Πολεοδομία να εκδόσεις άδεια σε λιγότερο από 3 ραντεβού.

συμφωνώ !!!! οι νοήμονες άνθρωποι επιδιώκουν τις 2 φορές, φοβουνται μήπως κάτι τους ξεφύγει

δεν νομίζω πως είναι θέμα υπηρεσίας, οι ίδιοι το επιδιωκουν

 

γι' αυτό δεν βάζω ΣΑΥ-ΦΑΥ από την αρχή για να το έχω παρατήρηση και να μην ψειρίζουν άλλα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

 

Έσπαγα το κεφάλι μου που είχα δει τον φράχτη για τα χιόνια και σήμερα το θυμήθηκα.

Σ΄ένα βιβλίο του 1966 με τίτλο "das Ziegeldach" (κεραμοσκεπή) δώρο του συνδέσμου κεραμοβιομηχάνων...

 

ziegel043.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Προσεχώς στα άλμπουμ μαζί με κάποιες εικόνες και από το δίδυμο αδελφάκι του "Der Mauerziegel" (οπτ/μές).

Το γράφω για να το... κάνω!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άτυπος νόμος: δείχνεις μόνο όσα απαιτούνται για τον έλεγχο, απλά, απέριττα και χωρίς πολλές πολλές "σχεδιαστικές "λεπτομέρειες"".
Σοφόν το ασαφές , φίλε μου γιά την πολεοδομία .

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω.

 

Όσες φορές λαμβάνω τέτοια σχέδια για διεκπεραίωση, παίρνω τηλέφωνο και κανονίζω είτε εγώ είτε ο συντάξας να φτιάξουμε άλλα, πολύ πιο απλά.

 

Αν πάς τέτοια είτε νομίζουν ότι είσαι νέος και άπειρος άρα πάνε να σε δυσκολέψουν, είτε -το συνηθέστερο- νομίζουν ότι πας να κρύψεις κάτι με τόση πληροφορία που δίνεις.

 

Έμαθα νωρίς -ευτυχώς- ότι σχέδιο που τυπώνεται ασπρόμαυρο και δεν διαβάζεται, ΔΕΝ κάνει για πολεοδομία.

Και λέω ασπρόμαυρο, όχι σε τόνους του γκρι!

 

Να με συγχωρήσουν οι συνάδελφοι που διαφωνούν μαζί μου είτε αναφέρονται σε προδιαγραφές, κλπ, αλλά η πρακτική εμπειρία μέσα σε μία από τις χειρότερες πολεοδομίες αυτό μου έμαθε.

 

Σε κάθε περίπτωση βέβαια τα συγκεκριμένα σχέδια είναι πανέμορφα και συχνά εύχομαι να μπορούσα να τα χρησιμοποιώ κι εγώ στην δουλειά μου χωρίς να βρίσκω εμπόδια.

Link to comment
Share on other sites

2. Στάθμες στις τομές και όψεις σύμφωνα με το μηδέν του τοπογραφικού-δηλαδή ζητάει ο ελεγκτής να μην φαίνεται το 0,00 στο δάπεδο του ισογείου αλλά το 4.7.. αν θυμάμαι καλά –γιατί δεν θέλω ούτε να τα δώ τα σχέδια πια)

 

για τα άλλα δεν έχω να σχολιάσω κάτι, αλλά το παραπάνω είναι απλά λάθος. Το τοπογραφικό έχει την δική του εξάρτηση με το δικό του μηδέν (δεν πιστεύω να είναι η στάθμη της θάλασσας...) και τα αρχιτεκτονικά/στατικά το δικό τους που είναι (συνήθως) η στάθμη του δαπέδου του ισογείου. Έτσι είναι το σωστό και κατασκευαστικά, πάντα έτσι το δείχνω στις δικές μου μελέτες (βάζοντας σημείωση ότι το μηδέν της μελέτης αντιστοιχεί στο + ή - τάδε του τοπογραφικού) και ποτέ δεν είχα πρόβλημα στις πολεοδομίες.

Link to comment
Share on other sites

Achille

1. Όλα τα αρχιτεκτονικά σχέδια έχουν την ίδια αφετηρία υψών το 4.78μ- που ίσως δεν προσέξατε

2. Αυτό το 4.78 αντιστοιχεί στο 0.00 του τοπογραφικού (αλλά ο ελεγκτής δεν θέλει να γράψω ότι το 0.00 δαπέδου αντιστοιχεί στο 4.78μ του τοπογραφικού και έτσι να τελειώσω, αλλά μου ζητά όλα τα ύψη να φαίνονται άμεσα από το 0,00 του τοπογραφικού)

για αυτό και εξοργίστηκα και ακόμη εξοργίζομαι (πρέπει να τυπώσω όλες τις μελέτες ξανά)

myri

3. στο τοπογραφικό και διάγραμμα το συνολικό μήκος της νότιας πλευράς είναι ορθά σχεδιασμένο (αλλά παίζουν μόνο δύο κυκλάκια σήμανσης σημείων, -points sto autocad- του σημείου Ν κατά 10εκ και το Ο κατά 40 εκ) για αυτό και πάλι εξοργίζομαι

4. για την περίφραξη μου ζητάει να φαίνονται όλων τα σκαλοπατιών της οι στάθμες

(που δεν θεωρώ ότι έχει νόημα, αφού το οικόπεδο θεωρητικά μόνο ανά τρία σημεία, μπορεί να θεωρηθεί επίπεδο, αλλά στην πράξη παρουσιάζει τοπικές εξάρσεις κλπ-οπότε πολλά θα διαμορφωθούν στο στάδιο της κατασκευής –πράγμα που δηλώνω στην έκθεση μου)

Chtisven

Στο archicad μπορείς να τυπώσεις, με απλές κινήσεις, τα ίδια αυτά έγχρωμα σχέδια, σε αποχρώσεις του γκρι ή ασπρόμαυρες (με πολύ καλό αποτέλεσμα-ακόμη και αν έχεις και φωτογραφίες συνάμα-τις οποίες τις εξάγει έγχρωμες-και τα λοιπά γκρι κλπ)

Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ

2 αντίστοιχες περιπτώσεις μου έχουν τύχει στα χρόνια που ασκώ το επάγγελμα.

στην πρώτη, καθόμουν και έβαζα στάθμες ανά μισό μέτρο σε οικόπεδο 10 στρεμμάτων (ευλογημένο archicad), επειδή ο μηχανικός της πολεοδομίας είχε διαφορές με τον ιδιοκτήτη που ήταν συγχωριανός του.

και στην δεύτερη, έκανα αναπτύγματα τοίχων λουτρών με διαστασιολόγηση στα πλακάκια, αναλυτικούς πίνακες κουφωμάτων με λεπτομέρειες σε 1:1, κατασκευαστικά ζαρντινιέρας επίσης σε 1:1 και άλλα χαριτωμένα, επειδή δεν δίναμε λάδι.

και στις 2 περιπτώσεις ασχολήθηκα με τους ελέγχοντες ΑΦΟΥ πήρα την άδεια στα χέρια μου.

 

@ dimitrispsi, petsagouris, BAS, Chtisven

 

τα περί λιτών & ασπρόμαυρων σχεδίων είναι μύθος.

οι φάκελλοι που υποβάλλω έχουν πάντα ένα έγχρωμο σετ (για την περίπτωση που χρειαστεί να πάνε ΕΠΑΕ) αξονομετρικά & προοπτικά, 3D τομές με διαστάσεις, πολλές πληροφορίες & υπολογισμούς αυστηρά σε φύλλα excel.

Ουδείς διαμαρτυρήθηκε ποτέ, αντίθετα όταν αναγνωρίζουν την δουλειά μου κάνουν ελάχιστους ελέγχους και η πλειοψηφία των αδειών μου βγαίνουν σε 10 μέρες και με 1 ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

ρώτα διακριτικά παλαιότερους και πιο ψημένους μηχανικούς πόσα παίρνει (ελάχιστη μαύρη αμοιβή) για να στο περάσει.

 

Σε συμπονώ και συμπάσχω μαζί σου φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο "φράκτης χιονιού" σε τι χρησιμεύει; Στο να συσσωρεύεται το χιόνι πάνω στην σκεπή και να αυξάνει το φορτίο του;;;

Εξηγήστε το μου γιατί ειλικρινά δεν βλέπω να βοηθάει πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

φίλε ΚΑΝΑ,

Εγώ θα πω ότι αυτό το καλαμπούρι με τις πολεοδομίες, τις δαιδαλώδεις διαδικασίες, τις αφηρημένες και αυθαίρετες τυπολατρίες των ''ελεγκτών'' πρέπει να τελειώνει γιατί δεν πάει άλλο.

Έτσι όπως είναι τα πράγματα, ούτε αυτοί ξέρουν τι να ζητήσουν ούτε εμείς τι να τους παρουσιάσουμε στις μελέτες. Οι προδιαγραφές των μελετών πρέπει να ξαναγραφτούν, να μείνει η ουσία, λίγα και καλά και να αφορούν την πραγματικότητα της κατασκευής!

Πάλι καλά που δεν σου ζήτησαν να τους πας και χώμα από το οικόπεδο.

Καταλαβαίνω την ψυχική σου διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

ρώτα διακριτικά παλαιότερους και πιο ψημένους μηχανικούς πόσα παίρνει (ελάχιστη μαύρη αμοιβή) για να στο περάσει.

δεν συμφωνώ με αυτή τη λογική διότι :

1ον στον επόμενο αμα εσένα σου ζήτησε λαγούς, θα ζητά πετραχείλια

2ον την επόμενη φορά που θα πας θα θέλει να τον ξαναταίσεις με αύξηση

δηλ στο τέλος σαμποτάρεις τον εαυτό σου

 

στην τελική είναι πιθανό ούτε ο ίδιος να θυμάται αυτά που ζήτησε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.