Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η μελέτη μου και οι παρατηρήσεις της


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Προφανώς δεν υπάρχει τρόπος να δείξεις πιά ήταν τα σχέδια.

 

Αλλά δεν νομίζω ότι έχει σημασία.

 

Το θέμα είναι τι έχει γραφτεί στο φύλλο ελέγχου.

 

Βέβαια αν το πας δικαστικά θα πρέπει κι εσύ από την μεριά σου να είναι 110% τυπικά εντάξει... π.χ. την μελέτη ποιος την υπογράφει;

Link to comment
Share on other sites

myri

Είναι κάπως απρόσιτος και ολιγομίλητος –χωρίς να έχω μιλήσει προσωπικά μαζί του- αν και πρέπει να μίλησε με τον υπάλληλο (δυστυχώς μέσω παρεμβάσεων του πελάτη μου)

erling

Από το φύλλο παρατηρήσεων δεν μπορείς να αποδείξεις π.χ ότι το τοπογραφικό κατά την σχεδίαση είναι επακριβώς και σύμφωνο με τις διαστάσεις και ότι παίζει το κυκλάκι (point) των κορυφών και πολλά άλλα

Achille

Εγώ την υπογράφω (υπομηχανικός)

Link to comment
Share on other sites

θα κάνεις μια συζήτηση μαζί του ... και θα επιδιώξεις να λυθεί το θέμα επιτόπου

θα έχεις τα σχέδια μαζί σου

 

αν ο υπάλληλος επιμένει θα ζητησεις να αλλάξεις χρέωση

Link to comment
Share on other sites

φιλε εξοχη η μελετη σου εχεις βαλει τον δικο σου αισθητικο κανονα παρουσιασης

και αυτο δεν μπορει να ειναι αποδεκτο απο τον κρατικο μηχανισμο κατασκευης προδιαγραφων.

αν θες να προχιρησεις στην εκδοση οικοδομικης αδειας ακολουθα τις προδιαγραφες και

φυσικα -τα θελω - των υπαλληλων του κρατικου μηχανισμου

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕΦΟ

Χωρίς να συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

Από την άλλη δεν έχω αντίρρηση με ορισμένες παρατηρήσεις του

Αλλά κυρίως με εξοργίζει με το να

1. επιμένει ότι δεν μπορώ να γράψω στις κατόψεις και στις όψεις ότι «το 0.00 δαπέδου αντιστοιχεί στο +4,78μ του τοπογραφικού»-όπως ανέφερε και ο achilleκαι πολλοί άλλοι υπάλληλοι το δέχονται σε πολλές πολεοδομίες

2.να γράψω όλα τα υψόμετρα εδάφους και κλιμακωτής περίφραξης και όλων των επιπέδων διαμόρφωσης –παρά του ότι στην τεχνική έκθεση ρητά αναφέρω ότι σε κανένα σημείο δεν θα υπερβαίνουν το 1.0 μ όπως και οι επιχώσεις το 1.ο μ επίσης (και πόσο νόημα αυτές έχουν από τη στιγμή που στο τοπογραφικό δεν εμφαίνονται οι ισοϋψείς καμπύλες)

 

παρατηρήσεις που οδηγούν σε καθολική ανασύνταξη όλων των μελετών

Link to comment
Share on other sites

στο ξαναλέω, άλλαξε αυτά που θεωρείς σωστά

και μην αλλάξεις αυτά που θεωρείς παράλογα

 

δε θα θυμάται τι σου είπε αρχικά, άμα επιμένει γκρίνιαξε, αμα συνεχίζει προιστάμενος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε πολύ καλή η μελέτη σου και η παρουσίασή της. Αυτά με την ταλαιπωρία του δημοσίου συμβαίνουνε σχεδόν παντού.

Έχω μία παρατήρηση όσον αφορά τα σχέδια στο δεκάλεπτο περίπου που αφιέρωσα τόσο στο τοπογραφικό όσο και στο διάγραμμα κάλυψης.

Αναφέρεις πολλές και χρήσιμες πληροφορίες αλλά πραγματικά και στο σημείο αυτό και μόνο συμφωνώ με τον ελεγκτή δεν αναφέρεις μία από τις πιο σημαντικές δηλαδή την αφετηρία μέτρησης των υψομέτρων του κτιρίου σου. Καλά έκανε και δεν σου πρότεινε την αλλαγή την εύκολη με το 4,78 γιατί είναι λάθος. Πρέπει να αναφέρεις στο διάγραμμα από που μετράς τα υψόμετρα αυτού του κτιρίου. Από την μια πλευρά διαμορφώνεις με ταμπάνια πλατύσκαλα και τοιχείο αντιστηριξης και από την άλλη το έδαφος έρχεται με αρνητική κλίση προς την οικοδομή (με βάση τη σχηματική τομή του διαγράμματος κάλυψης), εκεί λοιπόν αναφέρεις τον κορφιά της στέγης σου στο +4,70 εγώ λοιπόν σε ρωτώ στεκόμενος 10 εκ πριν τη σκάλα για να ανέβω στο δάπεδο ισογείου ερχόμενος από αριστερά στη σχηματική τομή, σε εκείνο το σημείο που στέκομαι η στέγη σου είναι στο +4,70, σαφώς και όχι. Στο στέλεχος αν τυχόν σου έβγαζε την άδεια από περιέργεια σε ρωτάω εκεί που γράφουμε το ύψος οικοδομής τί θα έβαζες? έχω και άλλα να σου προτείνω πάντα καλοπροαίρετα αλλά απάντησέ μου σε αυτά και συνεχίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε spiderman

Ευχαριστώ κατʼ αρχάς που ασχολήθηκες με το πρόβλημά μου

Έχω ολική τομή οικοπέδου και οικοδομής οπότε το ύψος της τομής και των όψεων (-4.78) αντιστοιχεί στο 0.00 του οικοπέδου που απλά σημαίνει ότι αν τα συσχέτιζα με το 0.00 του οικοπέδου θα έπρεπε να γράφω στην κάτοψη ισογείου και στα λοιπα΄σχέδια (άνω επιφ πλάκας) +4.78 (αντί 0.00) κλπ.

 

Όσο για το ύψος που αναφέρεις 4.7 από αριστερά προφανώς και δεν πρόσεξες ότι είναι 4.7+0.61 (κάνε μεγέθυνση-το γράφω)

 

Το ύψος στο στέλεχος αδείας- αυτό φαίνεται στην τομή -αλλά τι σχέση έχει αυτό συνάδελφε

Δηλαδή θέλω να πω τι διαφορά θα είχε αν έγραφα το ύψος στέγης που αναφέρεις αντί 4,7 σε 4.7+4.78=9,45μ (από αρχή-0.00- οικοπέδου)

Δεν ακούγεται κάπως πιο παράξενο και ακατανόητο για τον τεχνίτη

 

υγ περιττόν να σας πώ ότι εξ' αρχής δεν είχα 0.00 στο οικόπεδο αλλά 901,62μ και μου ζητούσε να γράφω της πλάκας τη στάθμη ως 906,38μ (τέλος πάντων-αυτά περάσαν)

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά ως ύψος οικοδομής στο στέλεχος δεν μπαίνει το σχετικό με την αφετηρία μέτρησης υψών ύψος αλλά αυτό που αντιστοιχεί στο πραγματικό υπεράνω του γύρω εδάφους τμήμα της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.