Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου


Recommended Posts

γειά σας.Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Έχω καταθέσει μια άδεια στις αρχές Νοεμβρίου 2010 και προβλέπεται να εκδοθεί αρχές του 2011. Ξέρει κανείς να μου πει εαν θα χρειαστώ τα διακαιολογητικά που αναφέρει ο Ν3843/10 και που αφορούν την ταυτότητα κτιρίου? Από πότε και μετά ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει εκδοθεί το αναγκαιο Προεδρικό Διάταγμα για την εφαρμογή της "Ηλεκτρονικής Ταυτότητας" μάλλον θα αργήσει. Οπότε μέχρι να εκδωθεί αυτό δεν θα χρειαστεί να κάνει κανείς τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι:

1. Η ταυτότητα του κτιρίου θα είναι υποχρεωτική και για κτίρια με άδεια προ 2011;

2. Αν όχι, αλλά οι ιδιοκτήτες επιθυμούν να αποκτήσουν, είναι υποχρεωμένος ο Μηχανικός να παραδώσει και τα ηλεκτρονικά αρχεία προς σχηματισμό και του "Ηλεκτρονικού Μητρώου";

3. Στο "Ηλεκτρονικό Μητρώο" νοείται ότι τα αρχεία θα είναι τα dwg, ή τα θεωρημένα της Πολεοδομίας σκαναρισμένα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

2. Σαφώς και κανένας μηχανικός δεν ειναι υποχρεωμένος να εχει κρατήσει στο αρχείο του τα σχέδια απο τις παλιές άδειες. Ούτε και ήταν υποχρεωμένος να τις εχει σχεδιασει ηλεκτρονικά. Υπάρχουν πολλές άδειες νέες σχετικά με τα σχέδια στο χέρι. Οπότε η απάντηση ειναι ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα εχει κρατημενα και θέλει να σου τα δώσει γιατί όχι.

 

Δεν ειναι υποχρεωμένος όμως να τα εχει κρατήσει στο αρχείο του. Οπότε και να ήθελε μπορει απλά να μην τα εχει πλέον.

 

Επίσης μου εχει τύχει άδεια 5οροφης του 2007 να εχει γίνει απο παλιά μηχανικο με τα σχέδια όλα στο χέρι.

 

Εγώ εάν είχα κρατημενα τα σχέδια απο μια άδεια πάντως, εάν δεν μου είχε βγάλει την ψυχή ο πελάτης ή δεν είχα αναγκαστεί να του κάνω μεγάλη έκπτωση θα του τα έδινα. Εάν είχε συμβεί όμως κάτι απο τα παραπάνω θα ζητούσα επιπλεον αμοιβη γι αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είμαι και σχετικά καλοπροαίρετος μόνο pdf θα έδινα. Άν τα ''πειράξει'' κανείς άντε μετά να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας....

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν ο νόμος (3843/10, άρθρα 1 εως 4) αναφέρει ρητά ότι η "ηλεκτρονική ταυτότητα" είναι υποχρεωτική μόνο για κτίρια με άδεια μετά την 1/1/11 και μόνο με ΠΔ μπορεί να επεκταθεί σε κτίρια με άδεια προ της 1/1/11.

 

Δεύτερον, πουθενά δεν αναφέρεται τίποτα για σχέδια σε ηλεκτρονική μορφή. Το μόνο ψηφιακό αρχείο που προβλέπει ο νόμος είναι το... βίντεο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πρόκειται να καταθέσω νεά άδεια και έχω απορία σχετικά με την ταυτότητα κτιρίου, η οποία αναφέρεται ως δικαιολογητικό στο άρθρο 2, παράγραφος 3, δικαιολογητικό 14.

 

Έχει εκδοθεί η σχετική υπουργική απόφαση ή όχι; Δηλαδή το χρειάζομαι ως δικαιολογητικό ή το προσπερνάω;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.