Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κόστος μισθωτού μηχανικού σε εταιρεία


MirrorX

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,

δουλευω σε μια εταιρεια με μισθο-> 1250 ευρω μεικτα

 

τωρα το πως ειμαι μηχανικος και τα χρηματα ειναι λιγοτερα απο αυτο της συμβασης ας το αφησουμε μιας και δεν ειναι της παρουσης. ξερω οτι η εταιρεια ως κοστος για μενα εχει

1)1250 το μηνα (καθαρα παιρνω 1020-1030) Χ 14 μηνες

2) εργοδοτικες εισφορες καθε μηνα για τσμεδε(δεν ξερω ποσο ειναι)

 

εκτος απο τα παραπανω, εχει αλλα εξοδα? ρωταω διοτι θελω να το γυρισω σε part-time και θελω να εχω μια ιδεα του ποσα χρηματα κοστιζα στην εταιρεια πριν για να μπορω να προγραμματισω τι θα ζητησω. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω λέω να τους ζητήσεις 1000€ για να δουν οτι είσαι καλό παιδι. Θεωρω απαραδεκτω απο συνεδέλφους να ανέχονται να παιρνουν λιγότερα από αυτά που πρέπει γιατί και πετούν στα σκουπίδια το πτυχίο τους και δημιουργούν πρόβλημα στους υπόλοιπους συναδέλφους

 

Αυτα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό το θέμα είναι περίπλοκο, ειδικά σε αυτήν την οικονομική συγκυρία...

MirrorX, υποθέτω ότι είσαι νέος μηχανικός, χωρίς προυπηρεσία (αν κάνω λάθος διορθωσέ με).

Ο μισθός σου λοιπόν αν πράγματι αυτά είναι τα μεικτά είναι μεν κάτω από την ΣΣΕ αλλά οχι και τραγικα χαμηλά... Σε παραπέμπω εδώ: http://www.somtechnik.gr/Texty/sse/SSE-0809.htm

Εγώ όταν ξεκίνησα, δε με προσλαβανε κανενας ως μισθωτός (άρα δε ειχα τα προνόμια του μισθωτού, δλδ δώρα, αποζημιώσεις κτλ). Ο πρώτος μισθός μου με μπλοκάκι ηταν 1050 μεικτά... Και αυτα το 2008 χωρις Μνημονια...

Τώρα, πως θα διαχειριστείς την θέση σου, δε μπορώ να σε συμβουλεύσω... Αλλά θα σου πρότεινα (καλή τη πιστη) αν δεν έχεις πρόβλημα με την εταιρεία και δεν έχεις βρει άλλη ασχολία να μη πιάσεις τετοιες οικονομικές συζητήσεις, ειδικά τώρα... Γιατί μπορεί να πας για μαλλί και να βγεις κουρεμένος...

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικα αναφερω τα παρακατω.

ξεκινησα να δουλευω πριν παρω το διπλωμα και προφανως πριν τις εξετασεις του τεε. στη διαρκεια τις συμβασης μου (1-2 μηνες πριν ληξει) γραφτηκα στο τσμεδε. οποτε η εταιρεια αρχισε να μου πληρωνει τσμεδε και οχι ικα. πλεον κανω διδακτορικο και δε θελω να δουλευω full-time για αυτο θα το κανω part-time αλλα με ρωτησαν ποσα χρηματα θελω. θεωρω οτι ως κατωτατη βαση θα ειναι τα μισα απο τα συνολικα χρηματα που πληρωνε πριν η εταιρεια για μενα (πλεον θα δουλευω με μπλοκ, και παλι δικη μου αποφαση αυτο). γενικα με ενδιαφερει να μαθω ποσο ειναι το κοστος ενος υπαλληλου για μια εταιρεια για να δω τι θα ζητησω λαμβανοντας υποψιν μου και τις αμοιβες που οριζονται απο το τεε...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μάλλον οι ΣΣΕ δεν ισχυουν πια με τον τελευταίο νόμο... Συνεπώς τώρα όλα είναι θέμα προσωπικής συμφωνιας μεταξύ εσένα και της εταιρείας...

Η εταιρεία πληρώνει τον μισθό σου, τις εργοδοτικές εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ και κάτι ψιλά στο ΙΚΑ... Προφανώς θα την συμφέρει να είσαι με μπλοκάκι γιατί θα γλιτώσουν τις εισφορές...

Ζήτα τα μισά μεικτά που παίρνεις τώρα... Τα μεικτά ώστε να μπορείς να πληρώνεις εσύ πλέον το ΤΣΜΕΔΕ σα αυταπασχολούμενος...

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά λες ότι δεν θα είσαι μισθωτός αλλά ως ελεύθερος επαγγελματίας θα ασχολείσαι με την εταιρεία ως σύμβουλος κλπ...

Σε αυτή την περίεργη κατάσταση μιας και ήσουν πριν μισθωτός, πρόσεχε μην καταλήξεις να δουλεύεις με λεφτά part time αλλά ώρες full time. Τι εννοώ;

Το κλασικό των εργοδοτών, να, κάτσε καμιά ώρα ακόμα σήμερα που έχει δουλειά... να, έλα το Σαββατοκύριακο γιατί πνιγόμαστε και πολλά τέτοια που όταν έρθει η ώρα της πληρωμής αρχίζουν τα άλλα συμφωνήσαμε κλπ...

Υπάρχει και η λύση της ωριαίας αποζημίωσης αλλά μάλλον δεν θα συμφέρει την εταιρεία που δουλεύεις.

Πρόσεχε όμως γιατί η λογική του δουλεύω μισά - να πάρω μισά δεν είναι σωστή.

Άποψή μου φυσικά, αλλά όταν μια μεγάλη εταιρεία του χώρου των Η/Μ χρεώνει 50,00€/h + Φ.Π.Α. για επίσκεψη μηχανικού καταλαβαίνεις πόσο αξίζει η απασχόληση μηχανικού...

Άλλο πράγμα ο μισθωτός άλλο ο ελεύθερος επαγγελματίας. Έχεις να πληρώσεις ασφάλεια, θα φορολογηθείς με τα νέα φορολογικά, για μένα πρέπει να ο πας με τις ώρες.

Πολλοί το κάνουν αυτό, ανάλογα φυσικά και με την φύση της δουλειάς.

Μην ξεχνάς τον Φ.Π.Α. ...!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις. δεν ξερω αν με συμφερει τελικα το να ειμαι με δπυ γιατι αν προσθεσουμε φπα,τσμεδε και νομιμες κρατησεις τελικα θα παιρνω αρκετα λιγοτερα απο τα μισα που παιρνω τωρα.

την ιδεα με το δπυ την ειχα σκεφτει εγω. η λογικη ηταν οτι θα μπορω να αναλαμβανω και προτζεκτς απο αλλες εταιρειες απο τη μια και απο την αλλη οι εισφορες στο τσμεδε (καπου 200 ευρω απο μενα και αλλα 250 απο την εταιρεια αυτη τη στιγμη) θα ηταν λιγοτερες (συνολικα καπου 200 ευρω) οποτε τα υπολοιπα θα τα επαιρνα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Τις εισφορες προς ΤΣΜΕΔΕ, ο μισθωτος τις μοιραζεται με τον εργοδοτη.

 

Συγκεκριμενα το ποσοστο του μισθωτου (κατω πενταετιας) ειναι 15,82 % (+ 58,24€ ΕΛΠΠ προαιρετικό) και του εργοδοτη 20,63 (ασχετως πενταετιας)

 

Στα 1250 μεικτα λοιπον είναι : 1250 * 0,1582 = 197,75€ εισφορες μισθωτου (+ 58,24€)

 

και 1250 * 20,63 = 257,88 € εισφορες εργοδοτη

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίεργη κατάσταση μιας και ήσουν πριν μισθωτός, πρόσεχε μην καταλήξεις να δουλεύεις με λεφτά part time αλλά ώρες full time.

 

Μπράβο. Αυτός ακριβώς είναι ο κίνδυνος. Καταρχήν πρέπει να προσδιορίσεις MirrorX, πως εννοούν το "part time". Αν πρόκειται αυστηρά για 4ώρο (το μισό από όσο δούλευες), θα ζητήσεις παραπάνω από τα μισά μικτά που έπαιρνες. Αν ζητήσεις τα μισά, ουσιαστικά κάνεις μείωση αμοιβής στον εαυτό σου. Γιατί σκέψου ότι ο χρόνος να πας και να έρθεις στη δουλειά, παραμένει ο ίδιος, άρα τελικά:

1) Από τη στιγμή που φεύγεις από το σπίτι σου, ως τη στιγμή που επιστρέφεις, απασχολείσαι περισσότερο από το 50% της τωρινής κατάστασης (δε βάζω καν την υπόλοιπη "φυρα" σε χρόνο)

2) Είναι απαράδεκτο να παίρνουμε με ΑΠΥ τα ίδια με όσα παίρνουμε ως μισθωτοί.

Γνώμη μου είναι 70% τουλάχιστον των μικτών χρημάτων που έπαιρνες σαν μισθωτός.

Η καλύτερη λύση είναι ωρομίσθιος για ακόμα μεγαλύτερη ελευθερία δική σου, αλλά και "άνεση" του εργοδότη -σε πληρώνει όσο απασχολείσαι μόνο- (όχι βέβαια με τίποτα 5-8E/ώρα που δεν είναι ούτε καν αμοιβή σερβιτόρου).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μια παρόμοια ερώτηση... μόνο που στην περίπτωσή μου δεν είναι ακριβώς επιλογή μου.

 

Είμαι Χημικός Μηχανικός, και εργάζομαι ως μηχανικός παραγωγής σε μια τεχνική/ κατασκευαστική εταιρία, με σύμβαση μισθωτού (25 ένσημα τον μήνα)

 

Λόγω των συγκυριών, η εταιρία αναγκάζεται σε σοβαρές περικοπές (απόλυση 12 εργατών από το σύνολο των 20). Για εμένα, μου πρότειναν την μείωση στο μισό (μισά ένσημα μισό μισθό), είτε με 4ωρη εργασία είτε με περιοδική εργασία 2-3 ημέρες. Δυστυχώς, δεν θα συζητήσω αν έκανα καλά που δέχθηκα τις 2-3 μέρες εργασίας και δεν παραιτήθηκα... μόνο να αναφέρω ότι εδώ και πολύ καιρό δεν υπάρχει ούτε μία αγγελία.....

 

Η ερώτησή μου τώρα είναι η εξής απλή:

Με συμφέρει να παραμείνω μισθωτός με δώδεκα ένσημα τον μήνα;

Μήπως είναι καλύτερα να γυρίσω σε αυτοαπασχολούμενος, με τιμολόγιο παροχής;

Στην περίπτωση του μισθωτού, από όσο γνωρίζω συνεχίζω να παίρνω τα όποια δώρα και όταν (γιατί θα γίνει και αυτό...) με απολύσουν, θα πάρω την αποζημίωση που με αναλογεί (3 χρόνια στην ίδια εταιρία έως σήμερα συν όσο ακόμα δουλέψω). Αλλά με κολλάει 12 ένσημα....

Στην περίπτωση του τιμολογίου... πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ (900/εξάμηνο) και το ΦΠΑ 23% τα οποία πρέπει να τα βάλω στο ιδιωτικό συμφωνητικό. Τι άλλο πληρώνω στην εφορία; Δεδομένω ότι θα είμαι κάτω του αφορολογήτου, ώστε να το περάσω και αυτό στο συμφωνητικό; Αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως, είναι έστω και τις λίγες μέρες που θα δουλεύω πλέον να παίρνω ακριβώς τα ίδια με σήμερα (ως ημερομίσθιο). Έπειτα, με τα δώρα τι γίνεται; Τα επιμερίζω στο "ημερομίσθιο" ή τα βάζω στο συμφωνητικό; Με την... αποζημίωση, μπορώ να την βάλω ως ρήτρα στην λήξη του συμφωνητικού και σε περίπτωση μη ανανέωσης (ας πούμε ότι ο εργοδότης μου δεν έχει πρόβλημα) ευσταθεί κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.