Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Scada Pro ή Strad;


katerina

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω πρόγραμμα στατικών και είμαι μεταξύ των SCADA PRO και STRAD. Τί προτείνεται από τα δύο? Ποιό από τα δύο είναι πιο εύχρηστο και πιο γρήγορο στο στήσιμο του φορέα? Ιδιαίτερα πιο είναι πιο εύκολο να το μάθεις? Ισχύει ότι το STRAD έχει κάποια μειονεκτήματα στις διαστασιολογήσεις των στοιχείων? Γιατί το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω εγώ στο STEREOSTATIKA το οποίο δουλεύω στο γραφείο που είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω πρόγραμμα στατικών και είμαι μεταξύ των SCADA PRO και STRAD. Τί προτείνεται από τα δύο? Ποιό από τα δύο είναι πιο εύχρηστο και πιο γρήγορο στο στήσιμο του φορέα? Ιδιαίτερα πιο είναι πιο εύκολο να το μάθεις? Ισχύει ότι το STRAD έχει κάποια μειονεκτήματα στις διαστασιολογήσεις των στοιχείων? Γιατί το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω εγώ στο STEREOSTATIKA το οποίο δουλεύω στο γραφείο που είμαι.

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

Πριν 6 περίπου χρόνια που συνεργαζόμουν με Τεχνικό Γραφείο που είχε Scada 10.22 , θυμάμαι ότι ήταν αρκετά απλό στο στήσιμο του μοντέλλου. Από την άλλη , τότε το STRAD ήταν πιό δύσχρηστο. Ο καιρός περνά , τα προγράμματα εξελίσσονται και βελτιώνονται.

 

Θα πρότεινα να παρακολουθήσεις μια επίδειξη και των δύο προγραμμάτων στο δικό σου χώρο ζητώντας να σου προσομοιώσουν και στα δύο αυτά προγράμματα ένα κτίριο δύσκολο και ασύμμετρο με ανισοσταθμίες , πατάρια κ.λ.π. ώστε να δείς - όσο γίνεται - την μεθοδολογία που θα ακολουθήσουν. Πάντως , σε τέτοιες περιπτώσεις , εκείνοι που κάνουν την παρουσίαση , ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ να σε ενημερώσουν για τα βήματα που απαιτούνται και τις ενδιάμεσες κινήσεις προκειμένου να πετύχουν το τελικό αποτέλεσμα που τους ζήτησες. Όταν προσπαθήσεις να κάνεις εσύ όλα αυτά τα προφανή και πανεύκολα που ισχυρίζονται οι πωλητές , διαπιστώνεις τα κενά της παρουσίασης και τις δυσκολίες του προγράμματος. :(

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματικά προβλήματα ενός προγράμματος τα βλέπεις μόνο αν το αγοράσεις και το δουλέψεις...

Δυστυχώς ότι παρουσιάσεις και demo και δεν ξέρω γω τι άλλο κάνεις ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ!!!

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.