Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι χρειαζεται να προσκομίσω στην ΔΟΥ ώστε να μου θεωρήσει καινούργιο μπλοκ αποδείξεων


panosCy

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Πήγα εφορία κι έφαγα πόρτα:

1.Έχει λήξει η ενημερότητα του ΤΕΕ (31/12/2010) προφανώς και δεν σήκωναν κουβέντα.....Οπότε θα χρειαστεί όποιος βιάζεται να πάρει κωδικό απο ΤΕΕ για να πλερώσει...

2.Έχω αριθμήσει το νέο μπλοκ ΑΠΥ ξεκινώντας πάλι απο το Νο1.Είναι λάθος αυτό, πρέπει να συνεχίσω απο το 51, αν το προηγούμενο τελείωσε στο Νο 50?

Πρέπει να το εξαντλήσουμε το παλιό ή να συνεχίσουμε στο νέο μπλοκ αν θέλουμε?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα εφορία κι έφαγα πόρτα:

1.Έχει λήξει η ενημερότητα του ΤΕΕ (31/12/2010) προφανώς και δεν σήκωναν κουβέντα.....Οπότε θα χρειαστεί όποιος βιάζεται να πάρει κωδικό απο ΤΕΕ για να πλερώσει...

2.Έχω αριθμήσει το νέο μπλοκ ΑΠΥ ξεκινώντας πάλι απο το Νο1.Είναι λάθος αυτό, πρέπει να συνεχίσω απο το 51, αν το προηγούμενο τελείωσε στο Νο 50?

Πρέπει να το εξαντλήσουμε το παλιό ή να συνεχίσουμε στο νέο μπλοκ αν θέλουμε?

 

1.ενημερώτητα ΤΕΕ κ ΤΣΜΕΔΕ φρέσκιες οπωσδήποτε

2.συνεχίζεις από το 51 , το παλιό μπλοκάκι να είναι στο τέλος του ,πχ αρ.40 και μετά, κ παίρνεις οπωσδήποτε και το παλιό μπλοκάκι μαζί σου γιατί θα ζητήσουν να το δουν

Link to comment
Share on other sites

η αρίθμηση πάει συνεχόμενη... αν το προηγούμενο τελείωσε στο 50, συνεχίζεις με το 51

 

Κρίμα και το είχα αριθμήσει και σφραγίσει......

Link to comment
Share on other sites

2.Έχω αριθμήσει το νέο μπλοκ ΑΠΥ ξεκινώντας πάλι απο το Νο1.Είναι λάθος αυτό, πρέπει να συνεχίσω απο το 51, αν το προηγούμενο τελείωσε στο Νο 50?

Πρέπει να το εξαντλήσουμε το παλιό ή να συνεχίσουμε στο νέο μπλοκ αν θέλουμε?

 

Όχι, δεν είναι λάθος. Η αρίθμηση πρέπει να είναι συνεχής, ανά διαχειριστικό έτος. Είναι ο μόνος περιορισμός που υπάρχει. Μπορείς να ξεκινήσεις δηλαδή από το Νο1 αν η θεώρηση του προηγουμένου είχε γίνει στην προηγούμενη χρήση και πίσω.. Εφόσον θεωρήσεις νέο χωρίς να έχει τελειώσει το παλιό, νομίζω πρέπει να ακυρώσεις τα φύλλα που απέμενειν στο παλιό αν θέλεις να ξεκινήσεις το νέο. Γιατί να το κάνεις όμως; Τέλειωσε το παλιό πρώτα και μετά ξεκινάς το νέο. Το παλιό μπλοκ όταν πας να θεωρήσεις, καλού κακού πάρτο μαζί σου αν και συνήθως δεν το κοιτάνε καν εφόσον έχει περάσει αρκετός καιρός από τη θεώρησή του. Εγώ πήγα να τρυπήσω νέο, έχοντας 2 φύλλα ακόμα στο παλιό. Δε με ρώτησαν τίποτα. Θεώρησα το νέο, έκοψα και τις 2 εναπομείνασες ΑΠΥ στις επόμενες μέρες και μετά ξεκίνησα να κόβω από το νέο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερώτηση και από μένα :

 

Είμαι ασφαλιστικά ενήμερος μέχρι 31/12/2010 (πληρωμένα όλα), μπορώ να ζητήσω βεβαίωση ενημερότητας από το ΤΣΜΕΔΕ ή θα πρέπει να πληρώσω ΚΑΙ το τρέχον 6μηνο ;

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να πληρώσεις το τρεχούμενο 6μηνο για το ΤΣΜΕΔΕ

λογικά θα μας έρθει ταχυδρομικά νέα βεβαίωση

 

το ΤΕΕ για το 2011 πρέπει να πληρωσεις

Link to comment
Share on other sites

Αν πλήρωσες το β' εξαμηνο του 2010 τον Οκτώβριο τότε λογικά πρέπει να σου έχει έρθει ένα χαρτί ασφαλιστικής ενημερότητας του Τσμεδε (εμένα μου ήρθε μέσα Δεκεμβρίου περίπου) που ισχύει μέχρι τον 6ο του 2011. Είναι αυτό με τα αυτοκόλλητα για τις θεωρήσεις των βιβλιαρίων.

Διαφορετικά αν δεν σου έχει ακόμα έρθει ζητάς από το ΤΣΜΕΔΕ ασφαλιστική ενημερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.