Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι χρειαζεται να προσκομίσω στην ΔΟΥ ώστε να μου θεωρήσει καινούργιο μπλοκ αποδείξεων


Recommended Posts

Ναι, έκανα μ@λ@κί@, κόλλησα το αυτοκόλλητο και πέταξα το χαρτί !!!

Γι' αυτό ρωτάω .. !

 

Θενξ κ στις 2 σας.

Link to comment
Share on other sites

ναι ήταν λάθος :(

 

ζήτα όμως νέα βεβαίωση με mail

συνήθως έρχεται ταχυδρομικώς σε 2-3 εργάσιμες

 

Edit :

λογικά ειναι αυτό:

ΕΕΙΣΦΟΡΩΝ

Ε1Διαχειρίσεως Εισφορών

210 3740 115, 116, 117, 138

Φαξ : 210 3311 153

[email protected]

Ε1.1Επιστροφή Εισφορών

210 3740 215, 217

Ε1.2Εταιρίες210 3740 510

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

ναι ήταν λάθος :(

 

ζήτα όμως νέα βεβαίωση με mail

συνήθως έρχεται ταχυδρομικώς σε 2-3 εργάσιμες

 

Το 'κανα ήδη (ΚΕΠ) ! Ετοιμαζόμουν να κάνω edit το προηγούμενο post αλλά το γράφω εδώ, σε περίπτωση που χρειαστεί κ σε άλλους συναδέλφους. Αν και εφόσον είσαι ενήμερος, μπορείς τηλεφωνικά (1500 -> επιλογή 4) να ζητήσεις από τα ΚΕΠ, να το εκδόσουν για σένα και να το παραλάβεις από εκεί (μέσω FAX το στέλνουν από το ΤΣΜΕΔΕ, αλλά έχει εξίσου την ίδια ισχύ).

 

Edit : Μήπως μπορείς να δώσεις και το email για την αίτηση (ας έχω και μία με γνήσια υπογραφή και σφραγίδες, τη θέλω για θεώρηση μπλοκ) ; Ανοίγω τη λίστα κ επικρατεί το χάος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα. Τελείωσαν τα φύλλα απο το μπλοκάκι που κόβω αποδείξεις. Μιλησα με το λογιστή μου και μου είπε οτι για να μπορέσω να θεωρήσω νέο μπλοκάκι στην εφορία θα πρέπει να έχω πληρώσει τις εισφορές του 2011 στο ΤΣΜΕΔΕ γιατι θα χρειαστω απο εκει (απο τσμεδε) ασφαλιστική ενημερώτητα. Εγω έχω πληρώσει όλο το 2010. Απο το 2011 δεν εχω πληρωσει ακόμα. Ισχύει κάτι τέτοιο??

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις ασφαλιστική ενημερότητα για χρήση στην εφορία, που να αναφέρει ότι ισχύει μέχρι 31/12/2011, ενώ έχεις πληρώσει τις εισφορές (ή έχεις προβεί σε διακανονισμό).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για θεώρηση μπλοκ Α.Π.Υ. χρειάζεσαι:

 

1. Βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας από το ΤΣΜΕΔΕ για πληρωμένες εισφορές 2011

2. Βεβαίωση εξόφλησης συνδρομών Τ.Ε.Ε. 2011

3. Υπεύθυνη δήλωση προς την αρμόδια Δ.Ο.Υ. σου με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής σε Κ.Ε.Π., όπου δηλώνεις ότι:

α. Είμαι φυσικό πρόσωπο που δεν είναι υπόχρεο καταβολής ασφαλιστικών εισφορών.

β. Δεν είμαι μέλος κοινοπραξίας, αστικής εταιρείας, Ο.Ε., ομόρρυθμο μέλος Ε.Ε., διαχειριστής Ε.Π.Ε., διευθύνον σύμβουλος Α.Ε.

γ. Είμαι φυσικό πρόσωπο που δεν είναι υπόχρεο καταβολής εισφορών οικοδομικού έργου.

4. Μπλοκάκι αριθμημένο και σφραγισμένο σε κάθε του σελίδα

5. Σημείωμα Κ.Β.Σ. (αίτηση ουσιαστικά για θεώρηση των μπλοκ) το οποίο το συμπληρώνεις στη Δ.Ο.Υ. ή στο ετοιμάζει νωρίτερα ο λογιστής σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα πως αρκούν τα :

 

1) βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ

2) βεβαίωση από το ΤΕΕ

3) βεβαίωση (ασφαλιστική ενημερότητα ) από το ΙΚΑ

4) σημείωμα ΚΒΣ, στελέχη ΑΠΥ και το τελευταίο θεωρημένο στέλεχος

5) Τακτοποιημένες η φορολογικές υποχρεώσεις .

Link to comment
Share on other sites

Πες του λογιστή σου να μιλήσει με τον έφορο μήπως και σου θεωρήσει χωρίς ασφαλιστική ενημερότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.