Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
panosCy

Τι χρειαζεται να προσκομίσω στην ΔΟΥ ώστε να μου θεωρήσει καινούργιο μπλοκ αποδείξεων

Recommended Posts

ellectrical-salonika εγώ πήγα σε ένα ΚΕΠ την προηγούμενη εβδομάδα εδώ στην Καλαμαριά και τελείωσε σε 5 λεπτά. (αναφέρομαι στην βεβαίωση ότι δεν χρωστάω στο ΙΚΑ)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατι μας ζητανε και απο το ΤΕΕ?

Δηλαδη πρεπει αναγκαστικα να ειναι καποιος γραμμενος σε επιμελητηριο για μπλοκ αποδειξεων?

Προφανως, δεν εχω πληρωμενο το ΤΕΕ (κι ουτε προκειται να το κανω αν γινεται να θεωρησω χωρις αυτο). Ειμαι Μηχ. Η/Υ και δεν μου προσφερει τιποτε! Ουτε μια υπογραφη.

Δηλαδη ο αποφοιτος Πληροφορικης που κοβει ΑΠΥ τι του ζητανε, αφου δεν ειναι στο ΤΕΕ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε ζητάνε από το ΤΕΕ, ζητάνε από το επιμελητήριο που ανήκεις.

Από τη στιγμή που είσαι μέλος του ΤΕΕ θα πρέπει να τους το πας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δε ζητάνε από το ΤΕΕ, ζητάνε από το επιμελητήριο που ανήκεις.

Από τη στιγμή που είσαι μέλος του ΤΕΕ θα πρέπει να τους το πας.

 

Ο Πληροφορικος που δε ανηκει σε επιμελητηριο τι τους πηγαινει? Αυτος βεβαια θα τους παει απο ΤΕΒΕ οχι ΤΣΜΕΔΕ...

Ή μηπως υπαρχει ατυπα το "βλεπεις ΤΣΜΕΔΕ, ζητα και ΤΕΕ απο το μακακα "μηχανικο" "?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γιατι μας ζητανε και απο το ΤΕΕ?

Δηλαδη πρεπει αναγκαστικα να ειναι καποιος γραμμενος σε επιμελητηριο για μπλοκ αποδειξεων?

Προφανως, δεν εχω πληρωμενο το ΤΕΕ (κι ουτε προκειται να το κανω αν γινεται να θεωρησω χωρις αυτο). Ειμαι Μηχ. Η/Υ και δεν μου προσφερει τιποτε! Ουτε μια υπογραφη.

Δηλαδη ο αποφοιτος Πληροφορικης που κοβει ΑΠΥ τι του ζητανε, αφου δεν ειναι στο ΤΕΕ?

 

 

 

Μπορείς να θεωρήσεις και χωρίς την βεβαίωση του ΤΕΕ.

Οταν καθιερώθηκε η προκόμιση μη φορολογικών δικαιολογητικών για την θεώρηση βιβλίων και στοιχείων (αν θυμάμαι καλά κάπου στα 1992 ) η σχετική νομοθετική διάταξη δεν ανέφερε τους ελεύθερους επαγγελματίες (όπως αυτοί κατονομάζονται περιοριστικά στο άρθρο 48 του ΚΦΕ Ν 2238/94 ) ως υπόχρεους προσκόμισης βεβαιώσεων μη οφειλής από επιμελητήρια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστω.

Θα εχω προχειρη εκτυπωση και θα παω ετσι να τους κουφανω!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δηλαδη ο αποφοιτος Πληροφορικης που κοβει ΑΠΥ τι του ζητανε, αφου δεν ειναι στο ΤΕΕ?

 

Από το Επαγγελματικό Επιμελητήριο που αν δεν κάνω λάθος είναι γραμμένος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περί προσκομίσεως ενημερότητας από το ΙΚΑ.

 

Σχετική εγκύκλιος:

ΠΟΛ.1160/25.6.2001

Βεβαιώσεις ασφαλιστικής ενημερότητας Ι.Κ.Α.

Αθήνα, 25 Ιουνίου 2001

Αρ. Πρωτ.: 1059973/442/0015

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ 15η ΒΙΒΛΙΩΝ & ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ

ΤΜΗΜΑ Α'

 

ΠΟΛ.: 1160

 

ΘΕΜΑ: Βεβαιώσεις ασφαλιστικής ενημερότητας Ι.Κ.Α.

 

Σε συνέχεια προηγούμενων εγκυκλίων μας, με τις οποίες δόθηκαν πληροφορίες και οδηγίες για την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 63 παρ. 1 του Ν. 2084/1992 και ύστερα από την με αριθμό 45/2001 εγκύκλιο του Ι.Κ.Α., σας γνωρίζουμε τα εξής:

 

Ι. ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΗΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ

Απαλλάσσονται από την υποχρέωση προσκόμισης αποδεικτικού ασφαλιστικής ενημερότητας από το Ι.Κ.Α.:

 

α) Οι Δημόσιες Υπηρεσίες, τα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου εκτός Δήμων, Κοινοτήτων, Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων, Διαδημοτικών, Δημοτικών και Κοινοτικών Επιχειρήσεων.

 

β) Τα Ιδρύματα που συνιστώνται σύμφωνα με τον αν.ν. 2039/1939, οι αναγνωρισμένες στην Ελλάδα Τράπεζες και ο Οργανισμός Σιδηροδρόμων Ελλάδος (Ο.Σ.Ε.), εφόσον παραμένει στον ευρύτερο Δημόσιο Τομέα.

 

γ) Οι αγρότες, εφόσον:

 

i. δεν είναι υποκείμενοι (υπόχρεοι) καταβολής ασφαλιστικών εισφορών,

 

ii. δεν είναι μέλη κοινοπραξίας, Αστικής Εταιρείας, Ομορρύθμου Εταιρείας, Ομόρρυθμα

 

Διευθυντές που ασκούν ή ασκούσαν διοίκηση σε μέλη Ετερορρύθμου Εταιρείας, Διαχειριστές ΕΠΕ, Διευθύνοντες Σύμβουλοι Α.Ε., Διευθυντές, Διαχειριστές, Διευθύνοντες Σύμβουλοι Συνεταιρισμού ή Ενώσεως Συνεταιρισμών, Διευθυντές, Διαχειριστές και γενικά εντεταλμένοι στη Διοίκηση σε Δημόσια, Δημοτική, Κοινοτική Επιχείρηση και εκμετάλλευση κερδοσκοπικού χαρακτήρα, ανεξάρτητα αν είναι νομικό πρόσωπο, σε αλλοδαπή επιχείρηση και αλλοδαπό οργανισμό εγκατεστημένων στην Ελλάδα, σε ημεδαπό ή αλλοδαπά εγκατεστημένο στην Ελλάδα πρόσωπο δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα καθώς και σε κάθε είδους Ιδρύματα,

 

iii. δεν είναι υποκείμενοι (υπόχρεοι) καταβολής εισφορών οικοδομικού έργου.

 

δ) Ο Σύνδικος της πτώχευσης φυσικού ή νομικού προσώπου για πράξεις ή συναλλαγές, που αφορούν την πτωχευτική περιουσία.

 

ε) Κάθε φυσικό πρόσωπο που δεν έχει μία από τις ιδιότητες i έως και iii της περίπτωσης γ.

 

στ) Οι δικηγόροι και συμβολαιογράφοι, εφόσον δεν έχουν μία από τις ιδιότητες i έως και iii της περίπτωσης γ.

 

ζ) Τα συμβεβλημένα με το ΙΚΑ φαρμακεία, εκτός της είσπραξης χρημάτων απ' αυτό.

 

η) Οι συμβεβλημένοι με το Ι.Κ.Α. ιατροί, εκτός της είσπραξης χρημάτων απ' αυτό.

 

Τα πρόσωπα των περ, γ, ε, και στ, όταν δεν έχουν μία από τις ιδιότητες i έως και iii της περίπτωσης γ υποβάλλουν, αντί για βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας, σχετική Υπεύθυνη Δήλωση του Ν. 1599/86 στη Δ.Ο.Υ. κατά τη θεώρηση βιβλίων και στοιχείων.

 

.......................

  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λύθηκε το "μυστήριο" λοιπόν χάρη στον COSTAS T. Προφανώς όσοι συνάδελφοι ταλαιπωρούνται, το παθαίνουν από "ανενημέρωτους" υπαλλήλους των ΔΟΥ τους. Είπα κι εγώ... Αλίμονο αν κατά πάγια επίσημη τακτική, καλούμασταν σε τέτοιες συναλλαγές, να αποδεικνύουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες. Να πηγαίναμε τότε να παίρναμε χαρτιά από ...όλα τα επιμελητήρια και όλα τα ταμεία της Ελλάδας ότι δεν είμαστε μέλη τους και ότι δεν τους οφείλουμε...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μπορείς να θεωρήσεις και χωρίς την βεβαίωση του ΤΕΕ.

Οταν καθιερώθηκε η προκόμιση μη φορολογικών δικαιολογητικών για την θεώρηση βιβλίων και στοιχείων (αν θυμάμαι καλά κάπου στα 1992 ) η σχετική νομοθετική διάταξη δεν ανέφερε τους ελεύθερους επαγγελματίες (όπως αυτοί κατονομάζονται περιοριστικά στο άρθρο 48 του ΚΦΕ Ν 2238/94 ) ως υπόχρεους προσκόμισης βεβαιώσεων μη οφειλής από επιμελητήρια.

 

Ποια ειναι η νομοθετική διάταξη?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.