Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχω μια απορία, στο Site του ΤΕΕ λένε:

 

"Για τους διπλωματούχους ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, οι παραπάνω τίτλοι πρέπει να είναι πρωτότυποι ή αντίγραφα (και στη μία και στην άλλη περίπτωση οι τίτλοι πρέπει να φέρουν θεώρηση από Προξενική Αρχή)."

 

όταν λένε θεώρηση από προξενική αρχή, τι εννοούν;:confused:

σφραγίδα πάνω στο ωραίο μου πτυχίο από την πρεσβεία;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία, στο Site του ΤΕΕ λένε:

 

"Για τους διπλωματούχους ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, οι παραπάνω τίτλοι πρέπει να είναι πρωτότυποι ή αντίγραφα (και στη μία και στην άλλη περίπτωση οι τίτλοι πρέπει να φέρουν θεώρηση από Προξενική Αρχή)."

 

όταν λένε θεώρηση από προξενική αρχή, τι εννοούν;:confused:

σφραγίδα πάνω στο ωραίο μου πτυχίο από την πρεσβεία;

 

Αν εισαι απο Αγγλια θεώρηση αντιγραφου πτυχιου στο Βρετανικο συμβουλιο. κοστος 30 ευρω περιπου (3 εργασιμεμες μερες). Γενικά οτι καταθετεις ειναι επικυρωμενα αντιγραφα. Προς Θεου, οχι τα προτοτυπα (α θα χρειαστεις και μεταφράσεις απο ΥΠΕΞ).

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία, στο Site του ΤΕΕ λένε:

 

"Για τους διπλωματούχους ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ, οι παραπάνω τίτλοι πρέπει να είναι πρωτότυποι ή αντίγραφα (και στη μία και στην άλλη περίπτωση οι τίτλοι πρέπει να φέρουν θεώρηση από Προξενική Αρχή)."

 

όταν λένε θεώρηση από προξενική αρχή, τι εννοούν;:confused:

σφραγίδα πάνω στο ωραίο μου πτυχίο από την πρεσβεία;

 

Αν εισαι απο Αγγλια τοτε καντο στο Βρετανικο συμβουλιο και ζητα και μερικα αντιγραφα καθως το αντιγραφο κοστιζει λιγο (νομιζω 3 ευρω). Αν εχεις γνωστο σου δικηγορο κανε εσυ τη μεταφραση και δωστη να στην υπογραψει, θα γλυτωσεις πολλα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα

 

δινω εξετασεις για εγγραφη στο ΤΕΕ σε λιγες μερες και η απορια μου ειναι ποσος ειναι ο μεσος χρονος μεχρι να σου ρθουν τα χαρτια και η αδεια ασκησεως επαγγελματος;

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο που περιγράφετε συμβαίνει.

 

Δεν έχει σημασία που τελειώσατε εσείς σημασία έχει που τελείωσαν αυτοί που εξετάζουν ή αν έχουν κάποια προσωπική κόντρα με τον επιβλέποντα της διπλωματικής σας.

 

Και για να μη στενοχωριέστε έχει συμβεί και σε Αρχιτέκτονες του ΕΜΠ.

 

Μπορώ κι εγώ να επιβεβαιώσω ότι αυτό δυστυχώς συμβαίνει. Τελείωσα Πολιτικός Μηχανικός στο ΑΠΘ και έδωσα εξετάσεις για τη λήψη της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος στο κεντρικό τμήμα ΤΕΕ στην Αθήνα. Στην αρχή με ρώτησαν πάνω στη διπλωματική μου, ερωτήσεις τις οποίες τις απάντησα. Στη συνέχεια άρχισαν να με βομβαρδίζουν με ερωτήσεις τελείως άσχετες με την διπλωματική μου. Για να καταλάβετε, η διπλωματική μου ήταν πάνω στον αντισεισμικό σχεδιασμό κτιρίων και με ρωτούσαν για τα τσουνάμι, τον μηχανισμό γένεσής τους και τις επιδράσεις τους στα λιμενικά έργα. Ό,τι να 'ναι. Δεν τους έκανα όμως την χάρη να παραπονεθώ. Απάντησα σε όμβαίνει όλες τους τις ερωτήσεις και έτσι δεν μπορούσαν να με κόψουν. Για ποιο λόγο όμως να συμβαίνει αυτό δεν το καταλαβαίνω, την στιγμή που συνάδελφοι μου στο ΤΕΕ Θεσσαλονίκης μου είπαν ότι ήπιαν ένα καφεδάκι με τους εξεταστές και πήραν την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω οταν έδωσα <<εξετάσεις>> στο ΤΕΕ αθήνας με βάση τη διπλωματική εργασία

δεν με ρώτησαν τίποτα πάνω σε αυτή αλλα μου εκαναν ερωτήσεις με βάση τις σπουδές

στη σχολή μου, τίποτα τρομερό δλδ, και φυσιολογικό κατα μια έννοια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα! Όταν γραφόμαστε στο ΤΕΕ θεωρητικά παίρνουμε άδεια άσκησης επαγγέλματος. Αυτό σαν χαρτί είναι αυτή η βεβαίωση που μας δίνουν κάθε χρόνο ότι είμαστε γραμμένοι από την τάδε χρονιά με την τάδε ειδικότητα και έχουμε εξοφλήσει τις εισφορές μας πχ μέχρι το τέλος του 2010 ή είναι κάποιο άλλο χαρτί που δεν έχω πάρει ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.