Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Εξετάσεις έχει στη Γερμανία και στην Ολλανδία αν δεν κάνω λάθος.

Κατά τη γνώμη μου καλά κάνουν και υπάρχουν οι εξετάσεις θα έπρεπε όμως να γίνονται με διαφορετικό τρόπο. Έχω τις απόψεις μου επί τούτου.

Ορθά επίσης κάθε Δομοστατικός Πολιτικός Μηχανικός που θα αποκτήσει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στην Ελλάδα και το δικαίωμα να υπογράφει στατικά πρέπει να γνωρίζει, δυναμική των κατασκευών και αντισεισμικό.

Link to comment
Share on other sites

και στην Ιταλία, και χωρίς να ξέρω πιστεύω ότι και στην Γαλλία υπάρχουν εξετάσεις για την εγγραφή στο αντίστοιχο επιμελητήριο... και έτσι είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι γνωρίζω, στην Κύπρο απαιτείται μια περίοδος πρακτικής άσκησης σε πραγματικό εργασιακό περιβάλλον για να μπορέσεις να αποκτήσεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

 

Κάτι τέτοιο πιστεύω ότι θα έπρεπε να εφαρμοστεί και στη χώρα μας, η οποία βρίθει "μηχανικών" με αμφίβολες ικανότητες, δυνατότητες και γνώσεις. Δεν ξέρω για τις προηγούμενες χρονιές, αλλά εγώ όταν πέρασα στους Πολιτικούς του ΑΠΘ το 25% ήθελε να περάσει στη σχολή αυτή, το 30% ήθελε Αρχιτεκτονική και το υπόλοιπο 45% ήταν εκεί επειδή δεν μπόρεσε να περάσει στην Ιατρική. Τι να πω για το ενδιαφέρον τους για το αντικείμενο του Πολιτικού Μηχανικού από κει και πέρα... Και φυσικά όλοι θα αποφοιτήσουν κάποια στιγμή, γιατί θα τους πιέζουν οι γονείς, το περιβάλλον τους, οι οικονομικές και στρατιωτικές υποχρεώσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ωρις να την ανοιξουν καν μου κανει η κυρια ερωτηση αστεια. Απαντω, μου κανει ερωτηση ιδιας 'δυσκολιας' και ο δευτερος εξεταστης. Απαντω. Ο τριτος μου λεει οτι εχει καλυφθει απο τους αλλους Shocked . Μα τον Θεο δεν εκανα πανω απο 4 λεπτα. Μου ευχηθηκαν καλη σταδιοδρομια και εφυγα...

Aκριβώς μια από τα ίδια.

ειχαμε πιασει μια συζήτηση για το πόσο όμορφη ειναι η Σάμος τα καλοκαίρια (αφου εκει ηταν το θεμα της διπλωμ.), τις όμορφες παραλίες και ανταλλαξαμες τις εμπειρίες μας για το πως περασε ο καθένας μας την περίοδο που ειχαμε παει....

Kαι εχω τελειωσει και στο εξωτερικό....!

Link to comment
Share on other sites

Στην Γαλλία δεν υπάρχει επιμελητήριο για να γραφεί.Το έχω ψάξει.Το επάγγελμα του μηχανικού δεν είναι ορισμένο από το κρατος όπως εδώ και δεν υπάρχει αντίστοιχο τεε.Επίσης δεν υπάρχει τουλάχιστον όπως εδώ η έννοια του ελεύθερου επαγγελματία μηχανικού και της λεγόμενης ''υπογραφής''. Οι μελέτες συντάσσονται από εταιρίες και υπογράφονται όχι από ένα άτομο μόνο. Γενικότερα ο απόφοιτος μηχανικός ανάλογα με την ειδικότητα του όπου είναι απόλυτα συγκεκριμένη όπως και στην Αγγλία εντάσσεται σε μια εταιρία όπου για ένα χρόνο περίπου αποκτά την εμπειρία που χρειάζεται στον τομέα που θα ασχοληθεί και μετά θεωρείται υπάλληλος της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι συμβαίνει στην Γαλλία στην Αγγλία πάντως σίγουρα δεν συμβαίνει αυτό που αναφέρθηκε. Κάθε μηχανικός μπορεί να εργαστεί χωρίς δικαίωμα υπογραφής (σε εταιρεία) και προκειμένου να αποκτήσει δικαίωμα υπογραφής δίνει γραπτές εξετάσεις για chartered engineer με αντικείμενο διαστασιολόγηση βάση βρετανικών κανονισμών, μετά μπορεί να ασκεί το επάγγελμα όπως γουστάρει μόνος ή με παρέα. Δικαίωμα εξέτασης έχει αφού συμπληρώσει κάποιο διάστημα εργαζόμενος στη χώρα. Πως θα ήταν δυνατό σε κάποιο κράτος να αφήνει την ευθύνη κατασκευών, που αν αστοχήσουν θα σκοτώσουν καμποσους, χύμα στο κύμα.

Τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι θεωρώ τις εξετάσεις του ΤΕΕ σοβαρές. Μια παρωδία είναι, αλλά μην βάλλουμε την αναγκαιότητα ύπαρξης κάποιων θεσμών επείδη η εφαρμογή τους είναι αστεία.

Εξετάσεις πρέπει να υπάρχουν και όποιος θέλει να εκπονεί μελέτες φέροντα οργανισμού θα πρέπει να γνωρίζει τον ΕΑΚ ο οποίος (όσον αφορά την σεισμική απόκριση) δεν διαφέρει από τη διεθνή βιβλιογράφια. Κάποιες διαφορές έχει στον υπολογισμό όπλισης σε διάτμηση και στα επίπεδα ικανοτικού σε σχέση με EC2.

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι γνωρίζω, στην Κύπρο απαιτείται μια περίοδος πρακτικής άσκησης σε πραγματικό εργασιακό περιβάλλον για να μπορέσεις να αποκτήσεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

 

Κάτι τέτοιο πιστεύω ότι θα έπρεπε να εφαρμοστεί και στη χώρα μας, η οποία βρίθει "μηχανικών" με αμφίβολες ικανότητες, δυνατότητες και γνώσεις. Δεν ξέρω για τις προηγούμενες χρονιές, αλλά εγώ όταν πέρασα στους Πολιτικούς του ΑΠΘ το 25% ήθελε να περάσει στη σχολή αυτή, το 30% ήθελε Αρχιτεκτονική και το υπόλοιπο 45% ήταν εκεί επειδή δεν μπόρεσε να περάσει στην Ιατρική. Τι να πω για το ενδιαφέρον τους για το αντικείμενο του Πολιτικού Μηχανικού από κει και πέρα... Και φυσικά όλοι θα αποφοιτήσουν κάποια στιγμή, γιατί θα τους πιέζουν οι γονείς, το περιβάλλον τους, οι οικονομικές και στρατιωτικές υποχρεώσεις κλπ.

Ωραία θα έχουμε δηλαδή τσάμπα υπαλλήλους!!!!

 

Όπως ακριβώς γίνεται με τους ασκούμενους δικηγόρους!!!!!

 

Και τα ΤΕΙ !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

από κορυφαίο πανεπιστήμιο αρχιτεκτονικής στην Αγγλία και με πενταετή φοίτηση (ενώ πολλοί έρχονται με 4ετή), και η εξέταση μου κράτησε 50 λεπτά. Είχαν εξεταστεί 45 άτομα πριν απο μένα μέσα σε μία ώρα. Όταν βγήκα ιδρωμένος, με κοιτάζαν τα άλλα παιδιά σαν να ήμουν εξωγήινος. Το τι είχα ακούσει εκει μέσα δεν περιγράφεται. Και βέβαια από τότε ακούω για ΕΜΠ και φεύγω τρέχοντας (καθένας με τις τραυματικές του εμπειρίες)....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν θα υπάρξουν αλλαγές τελικά στις εξετάσεις του ΤΕΕ για επαγγελματικά δικαιώματα? Και αν ναι, απο πότε θα ισχύουν και ποιά θα είνα η δομή της εξέτασης?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.