Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

γεια σας κ απο μενα.για πολιτκους μηχανικους μπορει να μου πει καποιος τι ερωτησεις ρωτανε περα απο τη διπλωματκη για ειδικοτητα δομαστατικου?

εγώ έδωσα στην αθήνα τώρα την τελευταία φορά, είχα δηλώσει να εξεταστώ στη διπλωματική μου (είμαι δομοστατικός από το πανεπιστήμιο στην Ξάνθη αποφοίτησα) και με έβαλαν να πω μια περίληψη της διπλωματικής μου μου έκαναν μόνο μία ερώτηση πάνω στη διπλωματική και αυτό ήταν όλο!γενικά μάλλον εξαρτάται τα κέφια τους...τζάμπα είχα αγχωθεί πάντως. η κοπέλα που κάναμε μαζί διπλωματική εξετάστηκε στην Καβάλα και την κράτησαν περίπου ένα τέταρτο μέσα και τη ρωτούσαν ένα σωρό πράγματα (ψιλοάκυρα κατά τη γνώμη μου)...μία άκυρη ερώτηση ας πούμε είναι πόσα κιλά τσιμέντο ζυγίζει ένα σακί (!!!). Γενικά καβάλα ξέρω ότι συνήθως ζητάνε να οπλίσεις καμια κάτοψη σου κάνουν καμιά ερώτηση για αντισεισμικά κλπ.

 

γινεται να δωσεις εξετασεις για το ΤΕΕ σε αλλη πολη απο αυτην που τελειωσες;

παιζει καποιο ρολο;

 

για τις εξετασεις στο ΤΕΕ τι χρειαζεται;

φυσικά και γίνεται...τελείωσα Ξάνθη και έδωσα Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ μην αγχώνεσαι...έλεγχε την ιστοσελίδα του τεε και όποτε βγει ανακοίνωση απλά ακολουθείς τις διαδικασίες...δεν είναι τπτ τραγικό!εγώ νομίζω ότι βγήκε ανακοίνωση για να κάνω τα χαρτιά μου τέλη αυγούστου αρχές σεπτέμβρη και η εξέταση ήταν μέσα οκτώβρη. το τι χαρτιά απαιτούνται θα στο γράφει με κάθε λεπτομέρεια στην ανακοίνωση...

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλες κλασσικές ερωτήσεις που έκαναν στην εποχή μου (3 1/2 χρόνια πριν) ήταν :

 

α) Τι συστατικά και σε τι αναλογία, περιέχει ένα κυβικό μέτρο σκυροδέματος ;

β) Σε 3 γειτνιάζοντα κτίρια που υπόκεινται σε σεισμική δράση, σε ποιο παρουσιάζονται οι περισσότερες φθορές ;

γ) (Ελαφρώς ξεκάρφωτη και θεωρητική) σε ένα ορθογωνικό δοχείο πληρωμένο με νερό, ζητούσε σε χ βάθος να υπολογιστούν οι (υδροστατικές) πιέσεις.

Link to comment
Share on other sites

οι εξετασεις δεν ειναι εντελως τυπικες;

 

εχω ακουσει οτι κανεις απλα συζητηση με την επιτροπη πανω στην διπλωματικη σου εργασια

Αν τελείωσες εδώ ναι, πας για πλάκα...

Αλλά αν τελείωσες εξω την έκατσες...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα! Εγώ τέλειωσα στο Παν. Πατρών και έδωσα πέρυσι το Φεβρουάριο στο ΤΕΕ Αθήνας. Μου έκαναν ερωτήσεις πάνω στη διπλωματική και μετά δύο γενικές ερωτήσεις, τί είναι ο αριθμός Reynolds και τί είναι η σπηλαίωση. Γενικά, έχουν καλή διάθεση οι εξεταστές. Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Φαντάζομαι εξαρτάται από την επιτροπή και το θέμα της διπλωματικής. Εγώ πάντως αν και έχω τελείωσει Αγγλία στις τελευταίες εξετάσεις του ΤΕΕ έκανα μια παρουσίαση της εργασίας μου και πάνω στην οποία έγιναν 3-4 διευκρινιστικές ερωτήσεις του στυλ πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα και ποιά η σημασία του? Τελείωσα μέσα σε 10-12 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.