Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φρεάτιο υδροσυλλογής Φ1Ν


!GEORGE!

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι, μετά από πολύ ψάξιμο και αμέτρητα τηλεφωνήματα στο ΥΠΕΚΑ, ένας συνάδελφος-υπαλληλος βρέθηκε να με βοηθήσει, και τον ευχαριστώ πολύ. Έχω πολύ καιρό που ψάχνω να βρώ κάποιο τυπικό σχέδιο του φρεατίου υδροσυλλογής Φ1Ν, το οποίο υπενθυμίζω οτι είναι το μόνο που υπάρχει στα τιμολόγια οδοποιίας - υδραυλικών. Για κάθε ενδιαφερόμενο σας παραθέτω το pdf αρχείο που μου έστειλαν από το ΥΠΕΚΑ καθώς και το dwg που έφτιαξα. Θα ήθελα πάντως να εκφράσω κάποιες επιφυλάξεις για τα επισυναπτόμενα διότι στο .pdf που έλαβα θα δείτε ότι δεν αναφέρεται πουθενά το "Φ1Ν". Ακόμη, αν υποθέσουμε ότι πρόκειται για το Φ1Ν, η τιμή των 459,80€ του τιμολογίου (οδοποιία Β-66.1) αναφέρεται στο φρεάτιο με δύο σχάρες που φαίνεται στο σχέδιο ή στο αντίστοιχο φρεάτιο μίας σχάρας;

Πάντως πρέπει να αναφέρω ότι στοιχεία για το Φ1Ν, εκτός από το επισυναπτόμενο σχέδιο, βρήκα μόνο στο

http://www.viofre.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=ilvm_fly1_black.tpl&product_id=763&category_id=27&option=com_virtuemart&Itemid=1

Αν κάποιος έχει οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, θα τον παρακαλούσα πολύ να την μοιραστεί μαζί μας.

ΦΡ-ΥΔΡ-Φ1Ν.zip

ΦΡΕΑΤΙΟ ΥΔΡΟΣΥΛΛΟΓΗΣ Φ1Ν - small.pdf

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι η κατηγοριοποίηση είναι της ΕΥΔΑΠ και τα φρεάτια είναι:

 

- Φ1Ν: Φρεάτιο μονής εσχάρας επίπεδο

- Α1 : Φρεάτιο μονής εσχάρας μετά τμήματος κρασπέδου και πλευρικό στόμιο

- Α2 : Φρεάτιο δύο εσχάρων, μετά τμήματος κρασπέδου και δύο πλευρικών στομίων.

 

επομένως το PDF που έχεις επισυνάψει αναφέρεται μάλλον σε φρεάτιο τύπου Α2. Ίσως θα ήταν καλύτερα να το επιβεβαιώσεις στην ΕΥΔΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε στην ΟΜΟΕ - ΑΣΥΕΟ

Οδηγίες Μελετών Οδικών Έργων

Αποχέτευση - Στράγγιση

Υδραυλικά Εργα Οδών στο τελος εχει καποια σχεδια φρεατιων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφε Γιώργο, πρόσφατα αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.

Μετά από πρόχειρη αναζήτηση στο internet, βρήκα το πιο κάτω link :

http://www.betofil.com/freatia_udrosulogis_catalog.pdf

&

http://www.betofil.com/dwg_pdf/freatia_udrosulogis.pdf.

 

Έχει και τους δύο τύπους Φρεατίων Υδροσυλλογής, επίπεδο & με κράσπεδο

μονής και διπλής σχάρας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αυτό το φρεάτιο έχει βασανίσει πολύ κόσμο!!!!!!!!!

Το τιμολόγιο αναφέρεται σε ΠΚΕ (Πρότυπα Κατασκευής Έργων). Το σχέδιο βρίσκεται στην ΟΜΟΕ ΑΣΥΕΟ (σελ 210), που πολύ σωστά, ανέφερε παραπάνω ο συνάδελφος. Αν δεν την έχεις, θα την βρεις στο: http://rapidshare.com/#!download|407l36|365451213|OMOE-ASYEO.pdf|17115.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

οπωσδήποτε αναφέρεται σε μονή σχάρα. τα φρεάτια υδροσυλλογής χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες χοντρικά. με σχάρα, με σχάρα και μετώπη, μόνο με μετώπη. Τα τελευταία είναι τα λεγόμενα τύπου Τ και τα δέκα τελευταία χρόνια που δουλεύω σε αυτό το αντικείμενο τα έχω επισκευάσει πολλάκις, ποτέ όμως δεν προβλεπόταν να κατασκευαστούν. Βασικά τα δόκιμα φρεάτια υδροσυλλογής είναι τα τύπου Α (= με σχάρα και μετώπη). Χωρίς μετώπη όπως αυτό που έχει η ΒΙΟΦΡΕ σπάνια προβλέπεται να κατασκευάζονται. Όταν δεν έχει κράσπεδόρειθρο ο δρόμος π.χ.Πάντως υδραυλικό έργο χωρίς κρασπεδόρειθρο δεν πολυνοείται, οπότε δεν πολυχρησιμοποιούνται. Όσον αφορά στην τιμή που έχουν τα εγκεκριμένα τιμολόγια θέλω να σε ρωτήσω αν περιέχει τη δαπάνη προμήθειας των χυτοσιδηρών ή όχι.

υ.γ. πολύ θα ήθελα να ήμουν στην Πάρο αυτόν τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

καλώς. το γαλβανισμένο είναι πιο ακριβό, αλλά ζυγίζει λιγότερο, οπότε αφού έχεις κλειστή τιμή δε σε νοιάζει. εάν δε βγαίνεις οικονομικά και θες να βγάλεις από τη μίγα ξύγκι πες μου λεπτομέρειες μήπως μπορώ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.