Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καμινάδες σε 4ώροφη οικοδομή


ducatista

Recommended Posts

ευχαριστω πολυ παιδες ποτε δεν περιμενα να βρω καποιο φορουμ που να ασχοληται ετσι με την οικοδομη. συγχαρητηρια στους δημιουργους του.

 

μια τελευταια ερωτηση: μου λετε στους τρεις 200mm και στον τελευταιο 250mm. οκ το καταλαβα οτι ειναι επαρκης αυτο που ειπατε αλλα αν μεγαλωνα κατα 50mm την καθε καμιναδα θα εκανα καλο η κακο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η καμινάδα υπολογίζεται επακριβώς βάσει τύπου, μεγέθους ανοίγματος εστίας και ύψους καμινάδας. Η μικρότερη από την ιδανική καπνίζει. Η μεγαλύτερη από την ιδανική τραβάει περισσότερο από το αναγκαίο, προκαλώντας υπερβολικές θερμικές απώλειες. Επίσης, μπορεί να οδηγήσει σε μεγάλες ταχύτητες καυσαερίων και θόρυβο.

πάντως, αν μιλάμε για ανοξείδωτη καμινάδα μονωμένη, οι διατομές Φ200 και Φ250 είναι οι κλασσικές που δουλεύονται...

Link to comment
Share on other sites

οταν μαθω σε κανα μηνα ακριβως τις εστιες και τα υψη θα ξαναποσταρω. ευχαριστω παντως. καλες γιορτες παιδια παντα υγεια και ευτυχια

Link to comment
Share on other sites

οταν μαθω σε κανα μηνα ακριβως τις εστιες και τα υψη θα ξαναποσταρω. ευχαριστω παντως. καλες γιορτες παιδια παντα υγεια και ευτυχια

 

 

 

Ειναι τυποποιημενες οι εστιες και γ αυτο και λεμε συγκεκριμενα νουμερα, κατω απο 200χιλ διατομη δεν εχω ακουσει εγω πουθενα (κατι σαν οριο ειναι?) Η μεγαλη διατομη σε συνδιασμο με το μηκος ειναι παλι λαθος (μεγαλο εμβαδο περιφερειας- μεγαλη επιφανεια ψυξης) επισης το υπερβολικο τραβηγμα δημιουργει μεγαλυτερη υποπιεση κ ενδεχομενο καπνισμα επειδη ακριβως.. τραβαει πολυ. Υπαρχουν πινακες με τις σχεσεις εμβαδου χωρου- εμβαδου ανοιγματος εστιας-διατομη καμιναδας. Ειναι για χτιστα ομως κυριως.

Γιαννη η καπνοδοχος πρεπει να ναι ευθεια στο τζακι.

Πριν χρονια ενας μηχανολογος (γειτονας μου που ζει στ Σουδηδια και η δουλεια του εχει σχεση ακριβως με αυτα) εκανε ενα περιεργο σχημα με γωνιες και ευθειες απο pvs και τραβουσε τρελα! Ετσι στ κουβεντα γ πλακα. Δεν κανει για καμιναδα αυτο βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια θελω. Μπορει κανεις να μου πει με διατομη καπνοδοχου 200χιλ μια ιδανικη θερμοκρασια καυυσαεριων στην εισοδο της? Με δεδομενο οτι ο αερας της καυσης ειναι περιπου στην διπλη ποσοτητα απ οτι χρειαζεται αυτη (η καυση) ασχετως εντασης της (αυτο ρυθμιζεται).

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω υπολογισμο, δεν θα ζηταγα κοπο ετσι προχειρα, γνωμες ζηταω. Θα το πω αλλιως.. σε διαμετρο 200 χιλ ποια θερμοκρασια εισαγωγης θα ηταν σωστη (με δεδομενο την υπολοιπη καμιναδα τελεια στα παντα).

Μια καμιναδα ασχετα με διαφορα θερμοκρασιας μεσα-εξω τραβα και κρυα. Εξω 5 βαθμους πχ και μεσα 5 αλλα αυτη στην πραξη τραβαει..

Εγω εχω πινακες για τζακια αλλα ειναι βιβλια γραμμενα πριν 20-30 χρονια, αλλαξαν οι κατασκευες πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο μου ρώτα ότι θές.

Εμπειρικά ξέρω πως πρέπει να κατασκευαστεί ένα τζάκι, για να τραβάει καλά χωρίς να καπνίζει.

 

Αν κάποιο τζάκι καπνίζει, ξέρω τι πρέπει να αλλάξει για να μην καπνίζει.

 

Μην μου λες μόνο για τύπους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειδα μαλλον θα τις παρω αμονοτες και θα τις ντυσω εγω. τι προτεινετε κ γιατι υαλοβαμβακα η πετροβαμβακα των 3cm? ο πετροβαμβακας ειναι κατα 1 ευρω ακριβοτερος αλλα ισχυριζεται η πωλητρια οτι ειναι και καλυτερος απο τον υαλοβαμβακα. ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.