Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καμινάδες σε 4ώροφη οικοδομή


ducatista

Recommended Posts

Ο υαλοβαμβακας θα καει σιγουρα, δεν θα υπαρχει καποια στιγμη.. ασε τον καπνο που θα βγαλει και θα φωναζουν οι γειτονες.. Μην βαλεις πουθενα σπιραλ (την γνωμη μου λεω) και μην μονωσεις τιποτα. Κλειστα σωστα ολα με τσιμεντοσανιδα πχ και ειναι ενταξει. Αν δεν ειναι αμεσα εκτεθειμενες στο κρυο, ειναι περιττα τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αναγκαστικα θα αφησω καθε σωληνα 30 εκατοστα κατω απο την πλακα και απο κει και περα θα μπαινει σπιραλ. οι διατομες μαλλον θα ειναι 20 εκατοστα σε πρωτο και δευτερο οροφο 25 εκατοστα στο τριτο και στο τελευταιο 30 εκατοστα.

καλυτερα να εχω παραπανω ελκυσμο παρα να καπνιζει. λογικα θα βαλω πετροβαμβακα και χτισιμο και σοβατισμα. ολες οι σωληνες θα ειναι ανοξειδωτες.

αν κανω κατι στραβα να μου το πειτε να το διορθωσω.

 

μαγκες χαιρομαι που εχω βρει ενα τετοιο φορουμ να ασχοληται με την οικοδομη.

Link to comment
Share on other sites

Με βοηθάτε παρακαλώ και εμένα. Στο υπόγειο έχω ενα τζάκι που καπνίζει τρελά. Εκανα το πείραμα με την εφημερίδα και είδα οτι ο καπνός δεν πάει καθόλου μέσα. Εχω το ιδιο στο πάνω όροφο και δεν έχει πρόβλημα. Και τα δύο έχουν κενό απο κάτω το οποίο βγάνει σε εξωτερική γρίλια. Το του υπογείου ενω έχει κενό δεν έχει γρίλια διότι συνορεύει με το δωμάτιο του καυστήρα. Υπάρχει λύση?

Link to comment
Share on other sites

Τα τζάκια που έχουν κενό από κάτω, με σχάρα, πρέπει οπωσδήποτε να έχουν εξωτερική σωλήνα αερισμού.

 

Αυτή η σωλήνα δεν πρέπει να είναι μικρότερη των 14 cm διάμετρο.

 

Βρες τρόπο να βγάλεις οριζοντίως την σωλήνα έξω. ( όχι κατακόρυφα, γιατί θα κάνει αναστροφή στην καμινάδα. )

Link to comment
Share on other sites

άλλη λύση, Δεν γίνετε διότι περνάει απο τους Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

Με βοηθάτε παρακαλώ και εμένα. Στο υπόγειο έχω ενα τζάκι που καπνίζει τρελά. Εκανα το πείραμα με την εφημερίδα και είδα οτι ο καπνός δεν πάει καθόλου μέσα. Εχω το ιδιο στο πάνω όροφο και δεν έχει πρόβλημα. Και τα δύο έχουν κενό απο κάτω το οποίο βγάνει σε εξωτερική γρίλια. Το του υπογείου ενω έχει κενό δεν έχει γρίλια διότι συνορεύει με το δωμάτιο του καυστήρα. Υπάρχει λύση?

 

 

 

Γριλια εννοεις την εισοδο εξωτερικου αερα? Αν δεν υπαρχει δεν θα τραβηξει ποτε. Ανοιξε στους παραπανω οροφους 2-3 κουφωματα, κλεισε την πορτα του υπογειου προς αυτους, ανοιξε και ενα κουφωμα του υπογειου και ξαναδοκιμασε ετσι..

 

άλλη λύση, Δεν γίνετε διότι περνάει απο τους Η/Μ.

 

Δεν υπαρχει αλλη λυση κ εμενα αν μου κλεισεις το στομα θα σκασω. Κακως μαλλον εγινε το τζακι εκει.

Link to comment
Share on other sites

άλλη λύση, Δεν γίνετε διότι περνάει απο τους Η/Μ.

 

Κάνε μία τρύπα στο πιο κοντινό εξωτερικό τοίχο στο τζάκι όσο πιο χαμηλά μπορείς. Απέξω να βάλεις σχαράκι που θα ανοιγοκλείνει χειροκίνητα. Αλλιώς όταν το ανάβεις φρόντισε να έχεις το πιο κοντινό παράθυρο μισάνοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει δυνατότητα να πάρεις αέρα από κάπου, έστω και με ανοδικό σωλήνα.

Μόνο που πρέπει να του βάλεις στην εισαγωγή ένα ανεμιστήρα να στέλνει αέρα μέσα, κάτω από την σχάρα.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το σχαράκι είναι το πρόβλημα. Βγαίνει στο δωμάτιο του καυστήρα. Ανοδικός σωλήνας? για να το κάνουμε κατανοητό....

Link to comment
Share on other sites

Να μεταφέρεις αέρα από το υψόμετρο του δρόμου, με ένα σωλήνα 14 cm, κάτω από την εστία της φωτιάς, που υπάρχει η σχάρα, ώστε να μπορεί να αναπνεύσει το τζάκι.

Για να μην έχουμε ανοδικό αέρα από αυτή την σωλήνα, ( γιατί στην πραγματικότητα κατασκευάζουμε μία άλλη καμινάδα, και μπορεί αντί να βάζει αέρα, να τραβάει τον αέρα της μεγάλης καμινάδας, και να έχεις περισσότερο καπνό μέσα. ) τοποθετούμε στην είσοδο της σωλήνας ένα μοτέρ, για να εξασφαλίσουμε ότι αυτή η σωλήνα θα στέλνει αέρα, και δεν θα τραβάει, ώστε να βοηθάει την καύση με οξυγόνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.