Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδειες Ε.Ε.για λέβητες και κλιματιστικά σε αρχιτέκτονες,τοπογράφους και πολιτικούς???


Recommended Posts

Διάβασα τη λίστα με τις προσωρινές άδειες των Ε.Ε. και μου έπεσε το τσιγάρο από το χέρι…..πήραν άδειες για λέβητες και κλιματιστικά οι αρχιτέκτονες οι τοπογράφοι και οι πολιτικοί μηχανικοί??????? Συγνώμη αν δεν κατάλαβα κάτι αλλά διάβασα σωστά? Έχουμε τρελαθεί εντελώς ή ισχύει κάτι άλλο που δεν ξέρω?Υπάρχει κάποιος σε αυτή τη χώρα που να πιστεύει πως ένας τοπογράφος αρχιτέκτονας ή πολιτικός θα κάνει ενεργειακή επιθεώρηση λέβητα? Το ΤΕΕ που φωνάζει και ωρύεται για τα επαγγελματικά δικαιώματα τι λέει τώρα? Μάλλον τίποτα γιατί τώρα δεν μας συμφέρει……

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι κανά 2 προγράμματα του ΕΣΠΑ που έχουν μείνει πίσω λόγω έλλειψης ενεργειακών επιθεωρητών. Βγήκαν λοιπόν οι προσωρινοί επιθεωρητές οι οποίοι και θα ελέγξουν τους λέβητες με μόνο κριτήριο την παλαιότητα. Από εκεί και πέρα αναμένεται η λίστα με τους οριστικούς επιθεωρητές, οι οποίοι θα πρέπει να έχουν παρακολουθήσει και σεμινάρια, οπότε και θα γίνει ο διαχωρισμός των ειδικοτήτων (φαντάζομαι). Πάντως αν κοιτάξουμε το πως έγινε η επιλογή των προσωρινών θα διαπιστώσουμε εύκολα ποια συμφέροντα διαφυλάττουν τόσο το ΤΕΕ όσο και η ΕΕΤΕΜ (δεκαετής εμπειρία σου λέει...).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν λες και για ηλεκτρολογους και μηχανολόγους που πήραν άδεια για το κέλυφος; Να τα λέμε όλα.

 

Έτσι είναι το θέμα. Δεν θα γίνει κανένας διαχωρισμός για να μην πλακωνονται πάλι οι ειδικότητες μεταξύ τους. Οποίος παρακολουθει τα Σεμινάρια και περνάει τις εξετάσεις παίρνει και τις αντίστοιχες άδειες. Οι προσωρινοί παίρνουν ότι δηλώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είναι κανά 2 προγράμματα του ΕΣΠΑ που έχουν μείνει πίσω λόγω έλλειψης ενεργειακών επιθεωρητών. Βγήκαν λοιπόν οι προσωρινοί επιθεωρητές οι οποίοι και θα ελέγξουν τους λέβητες με μόνο κριτήριο την παλαιότητα. Από εκεί και πέρα αναμένεται η λίστα με τους οριστικούς επιθεωρητές, οι οποίοι θα πρέπει να έχουν παρακολουθήσει και σεμινάρια, οπότε και θα γίνει ο διαχωρισμός των ειδικοτήτων (φαντάζομαι). Πάντως αν κοιτάξουμε το πως έγινε η επιλογή των προσωρινών θα διαπιστώσουμε εύκολα ποια συμφέροντα διαφυλάττουν τόσο το ΤΕΕ όσο και η ΕΕΤΕΜ (δεκαετής εμπειρία σου λέει...).

 

Οι οριστικοί χρειάζονται τετραετής εμπειρία... όταν τελειώσει η πίτα και μετά...

Άραγε ως μηχανικός ε/υ γίνεσαι ενεργειακός επιθεωρητής...?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν λες και για ηλεκτρολογους και μηχανολόγους που πήραν άδεια για το κέλυφος; Να τα λέμε όλα.

 

Γιατί οι Μηχανολόγοι κατέχουν από Θερμομόνωση. Thats why!

Link to comment
Share on other sites

Οσο ξερω εγω να ελεγχω λεβητες αλλο τόσο ξέρει ένας μηχανολογος να ελέγξει την κατασκευή της θερμομονωσης και να τσεκάρει εάν εφαρμόστηκε ή όχι και πως.

 

Άντε που όλοι σας μέσα στην γκρίνια είστε ότι κι αν γινεται. Ούτε οι γυναίκες δεν γκρινιάζουν τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Οσο ξερω εγω να ελεγχω λεβητες αλλο τόσο ξέρει ένας μηχανολογος να ελέγξει την κατασκευή της θερμομονωσης και να τσεκάρει εάν εφαρμόστηκε ή όχι και πως.

 

Μην παίρνεις και όρκο...

Link to comment
Share on other sites

Έεεε, χαλαρώστε! Όλοι οι ενεργειακοί επιθεωρητές, όλων των ειδικοτήτων, μπορούν να δίνουν πιστοποιητικά ενεργειακής απόδοσης. Σιγά μην βάζαμε τριανδρία επιθεωρητών διαφορετικών ειδικοτήτων για να βγει ένα πιστοποιητικό...

 

Οι ενέργειες που έχει να κάνει ένας επιθεωρητής είναι συγκεκριμένες, προδιαγεγραμένες και δεν απαιτούν γνώσεις μηχανολογίας - ηλεκτρολογίας. Γιαυτό και δεν απαιτείται να είναι κανείς μηχανολόγος. Ο επιθεωρητής δεν πιστοποιεί την εγκατάσταση θέρμανσης ή την εγκατάσταση κλιματισμού. Πιστοποιεί το κτήριο.

 

Ο επιθεωρητής απλώς παίρνει τον βαθμό απόδοσης του λέβητα (που υποτίθεται ότι υπάρχει στο -επίσης υποτιθέμενο- φύλλο συντήρησης από την ανάλυση καυσαερίων) για να βρει την πρωτογενή ενέργεια. Δεν τον νοιάζει αν αυτό λέγεται λέβητας, πως δουλεύει, αν καίει πετρέλαιο, αν...

Ομοίως και για τα κλιματιστικά. Το μόνο που θέλει ο επιθεωρητής είναι το COP...

 

Μην αγχώνεστε λοιπόν, πράγματι, ένας και μόνο επιθεωρητής δίνει πιστοποιητικό, συνεκτιμώντας και όλες τις Η/Μ εγκαταστάσεις, ασχέτως αν είναι Αρχιτέκτων, ΠΜ κλπ.

 

Υ.Γ: Εξαιρείται ο τριτογενής τομέας...

Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνεις και όρκο...

 

Δεν παίρνω και όρκο γιατί εγώ έχω κάνει και 300 ώρες σεμιναρίων για ενεργειακούς επιθεωρητές και ξέρω από λέβητες οπότε αυτό που είπα θα ισχύει ακόμη λιγότερο σε σχέση με τις γνώσεις του μηχανολόγου πάνω στην κατασκευή της θερμομόνωσης.

 

ΑΛΛΑ, δεν μιλάω για εξαιρέσεις. Όλοι όσοι ασχολούνται με κάτι αρκετά, μπορούν να το μάθουν άσχετα με την αρχική τους ειδικότητα. Μιλάμε για τον τυπικό μέσο όρο. Οπότε δεν μπορώ να βάλω υποκειμενικά κριτίρια.

 

Μην πάμε πάλι σε διαμάχες. Εχω βαρεθεί να ακούω κραυγές διαμαρτυρίας για το οτιδήποτε. Ακόμη και τώρα που ο ΚΕΝΑΚ υποστηρίζει τους μηχανολόγους-ηλεκτρολόγους (σωστά) και βάζει το θέμα μελετών σε πιο σωστή υπόσταση.

 

ΕΛΕΟΣ όμως. Η επιθεώρηση είναι τελείως άλλο πράγμα από την μελέτη και θέλει εμπειρία κατασκευαστική. Ειδικά όταν μιλάμε για το σύνολο των κτιρίων και μάλιστα για κτίρια ακόμη και πριν το 1980 στα οποία δεν υπάρχει θερμομονωση και η κατασκευή τους και τα υλικά τους ποικίλουν. Θέλει ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ εμπειρία η επιθεώρηση και εκεί σαφώς και υστερεί ο μηχανολόγος εκτός κι αν έκανε τόσα χρόνια την δουλειά του πολιτικού μηχανικού στην οικοδομή. Αλλά εκεί μιλάμε για ειδικές περιπτώσεις. Θα μπορούσα κι εγώ έτσι να ισχυριστώ ότι τόσα χρόνια έβαζα και έλεγχα την τοποθέτηση από τους λέβητες στις οικοδομές που ανέβασα. Δεν λέει κάτι αυτό.

 

Ας κλείσει το θέμα λέω εγώ εδώ γιατί είναι απλά κουτό και "γυναικουλίστικο" να το συζητάμε καν. Σε λιγότερο απο μισό χρόνο από τώρα θα υπάρξουν εξετάσεις. Όποιος απαντάει σωστά παίρνει την άδεια ελέγχου σε ότι επιλέξει να δώσει εξετάσεις και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.