Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδειες Ε.Ε.για λέβητες και κλιματιστικά σε αρχιτέκτονες,τοπογράφους και πολιτικούς???


Recommended Posts

Αγαπητέ spy1551:

Αν και είμαστε εκτός θέματος, μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει για τις περιπτώσεις 1 και 2 που αναφέρεις....

Θέρμανση (με την θερμομόνωση που προηγείται) και ΘΨΚ είναι από τα βασικά μαθήματα των Μηχανολόγων Μηχανικών του Ενεργειακού τομέα, τουλάχιστον όταν φοιτούσα εγώ στο ΑΠΘ.... Με το χεράκι κάναμε τους υπολογισμούς πολύ πριν βγουν τα προγράμματα....

Για το 3 συμφωνώ και για το 4 δεν γνωρίζω (τα επιπλέον της βασικής στατικής-δυναμικής ήταν επιλογής στον κατασκευαστικό τομέα)....

 

Ισως θα έπρεπε να είστε πιό προσεκτικοί οι Πολιτικοί Μηχανικοί όταν μιλάτε για υπερβάσεις ειδικότητας.....

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα αλλος ο ρόλος του εργοδηγου (ΤΕΙ) και αλλος του εργοταξιαρχη και του επιβλεποντος μηχανικου (ΑΕΙ). Ο εργοδηγος φροντίζει για την εφαρμογή των εντολών του εργοταξιαρχη και η ευθύνη του τελειώνει εκει. Ο εργοταξιαρχης είναι υπεύθυνος για την εκτέλεση του έργου και την τεχνική αντιμετωπισή του όπως και των λύσεων που επιλέγονται όταν αντιμετωπίζονται προβλήματα. Η ευθύνη του δεν λήγει και αυτός πιστοποιεί την καλή εκτέλεση των εργασιών. Αλλιώς να βάλουμε να υπογράφουν και οι υδραυλικοί.

 

Φυσικά για θέματα μελετων είναι γελοίο απλά και που το αναφέρουμε σαν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ spy1551:

Αν και είμαστε εκτός θέματος, μάλλον κάτι έχεις μπερδέψει για τις περιπτώσεις 1 και 2 που αναφέρεις....

Θέρμανση (με την θερμομόνωση που προηγείται) και ΘΨΚ είναι από τα βασικά μαθήματα των Μηχανολόγων Μηχανικών του Ενεργειακού τομέα, τουλάχιστον όταν φοιτούσα εγώ στο ΑΠΘ.... Με το χεράκι κάναμε τους υπολογισμούς πολύ πριν βγουν τα προγράμματα....

Για το 3 συμφωνώ και για το 4 δεν γνωρίζω (τα επιπλέον της βασικής στατικής-δυναμικής ήταν επιλογής στον κατασκευαστικό τομέα)....

 

Ισως θα έπρεπε να είστε πιό προσεκτικοί οι Πολιτικοί Μηχανικοί όταν μιλάτε για υπερβάσεις ειδικότητας.....

 

Όλοι με το χέρι τους κάναμε όλους τους υπολογισμούς κάποτε. Ακόμη και τα στατικά και τα τοπογραφικα επίσης και χωρίς να έχουμε excel τότε.

 

Όσο για μαθήματα, έχουν και τα ΤΕΙ και αυτό λένε για να τους αναγνωρίσουμε ως επιστήμονες κι αυτούς.

 

Τέλος πάντων

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανέφερα ότι μόνο οι Μηχανολόγοι έκανα μελέτες χωρίς Η/Υ.... Απλώς ήθελα να τονίσω την τότε προσπάθεια και το κατά πόσο έχουμε διδαχθεί και έχουμε λάβει γνώση επί του θέματος.....

 

Τώρα για το θέμα των μαθημάτων δεν καταλαβαίνω τί εννοείς.....

Χρόνια πολλά και από εμένα....

Link to comment
Share on other sites

@Γιώτας , δε σου είπα ότι δεν μπορείτε αλλά μίλησα για γενικό διαχωρισμό.

Εφόσον ζητάς διαχωρισμό για άλλες ειδικότητες θα πρέπει να ζητήσεις και για τη δικιά σου.

Για το 1ο που είπα αναφέρομαι γενικά στα ηλεκτρολογικά.

Υποτίθεται ότι υπάρχουν οι ηλεκτρολόγοι για αυτό.

Για λέβητες , Π.Μ. ,Α.Μ , Α.Τ.Μ. δεν έχουν διδαχθεί τίποτα.

Αλλά το ξαναείπα , γραπτές εξετάσεις.

Πόσοι μη μηχανολόγοι πιστεύετε ότι θα περάσουν ;

Kαι αυτοί που θα περάσουν, θα είναι πιστοποιημένοι ότι ξέρουν.

Δε θα χαριστεί τίποτα τυχαία εκτός από τις προσωρινές άδειες , που κατά τη γνώμη μου δε χρειάζονταν να δοθούν.

Κατευθείαν γραπτές εξετάσεις.

Προσωρινά φοβάμαι περισσότερο τον τρόπο με τον οποίο θα εφαρμοστεί στην πράξη το ενεργειακό πιστοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Για το τελευταίο συμφωνώ απόλυτα....

Για τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές η άποψη μου είναι ότι ή θα έπρεπε να μπορούσαν να είναι όλοι οι Μηχανικοί ή δεν θα έπρεπε να είναι ιδιώτες Μηχανικοί ....

Τις εξετάσεις τις θεωρώ απαράδεκτες..... Πως "με θεωρούν" ικανό να συντάξω μία Εν.Μελέτη χωρίς πιστοποίηση και όχι μια Επιθεώρηση που σε τελική ανάλυση είναι κυρίως συλλογή-καταγραφή στοιχείων ....

Link to comment
Share on other sites

...

Αφού γνωρίζεις, θα έπρεπε να ξέρεις ότι υπάρχουν σχολές νοσηλευτικής ΤΕ και ΠΕ, και όχι γιατροί ΤΕ...

 

Ούτε και πολιτικοί μηχανικοί ΤΕΙ υπάρχουν. Άσχετα αν καταχρηστικά χρησιμοποιείται ο τίτλος.

 

Όλα τα τμήματα ανήκουν στην Σχολή Τεχνολογικών Εφαρμογών

Τμήμα πολιτικών έργων υποδομής

Τμήμα πολιτικών δομικών έργων

Τμήμα τοπογραφίας

Τμήμα Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής, Διακόσμησης Και Σχεδιασμού Αντικειμένων

 

 

...Επομένως αφού γνωρίζεις και πάραυτα διατυπώνεις αυτές τις απόψεις, αρχίζω να καταλαβαίνω τους λόγους σου και τις προθέσεις σου...

 

Ισά ίσα που δεν έχω κανένα πρόβλημα στους μοιρασμένους ρόλους. Στην καταχρηστική απαίτηση να αποκτήσουν ρόλους που δεν τους ανήκουν όμως έχω. Ούτε καν στον δικό μου τομέα δεν έχω την διάθεση να μάθω και να κάνω τα πάντα. Θεωρώ οτι ο καθένας θα πρέπει να έχει τον τομέα του και με αυτόν να ασχολείται ώστε ότι κάνει να το κάνει καλά και σοβαρά. Όταν κάνεις λίγο από όλα τότε τίποτε δεν ξέρεις να κάνεις καλά. Ακόμη και μέσα στην ίδια ειδικότητα η εξειδίκευση είναι απαραίτητη. Πόσο μάλλον όταν πας να κάνεις κάτι που το ξέρεις μόνο επιδερμικά. Πάντα συνεργάζομαι με τις άλλες ειδικότητες για την ολοκλήρωση μιας μελέτης και δεν έχω κανένα πρόβλημα σε αυτό. Άλλωστε η ποιότητα της γνώσης ενός αντικειμένου πάντα επιβραβεύεται και σε αυτό στοχεύω και όχι στο να γίνω παντογνώστης. Δεν ανακατεύομαι καν με στατικά και για να πω την αλήθεια είμαι μηχανικός πεδίου κυρίως και δευτερευόντως μελετητής. Μόνο με τα ενεργειακά και τα βιοκλιματικά έχω ασχοληθεί αρκετά και προσπαθώ να εμβαθύνω από θέμα μελέτης (και με το αντικείμενο του master μου). Τα άλλα ας τα κάνει όποιος θέλει αν το θέσεις σε προσωπικό επίπεδο.

 

Μου αρέσει όμως να λέω τα πράγματα όπως είναι και όχι όπως με βολεύουν.

Link to comment
Share on other sites

xaxaxa, καλά δεν παίζεσαι

έγραψα το τελευταίο μήνυμα, έφυγα, πήγα έπαιξα ένα φιλικό μάτς ποδοσφαίρου κι ακόμα εσύ εδώ μέσα είσαι και ασχολείσαι με πράγματα που πραγματικά δεν ξέρεις.

Με 'μας..

βλέπεις έχεις μπει στα χωράφια μας που δεν τα γνωρίζεις και λες ότι σε βολεύει κι όχι ότι γνωρίζεις. Λοιπόν ο τίτλος είναι

Πτυχιούχος πολιτικός μηχανικός έργων υποδομής ΤΕ

όπως και πτυχιούχος μηχανολόγος μηχανικός ΤΕ

 

και για να μάθεις:

Επίσης ο κλάδος ΤΕ Τεχνολογικών Εφαρμογών μετονομάστηκε σε κλάδο ΤΕ Μηχανικών (ν.3174/2003, αρ.9, παρ.6 - ΦΕΚ 205/Α΄)

 

εγώ θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το λάβαρο του ΤΕΕ και των συκοφαντών του και να πας να διασκεδάσεις λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα δεν έχω πρόβλημα επαγγελματικό. Και τρόποι να αποκτήσετε επαγγελματικά δικαιώματα που δεν σας ανήκουν υπάρχουν και θα υπάρχουν όσο υπάρχουν απατεώνες και άχρηστοι πολιτικοί (δηλαδή πάντα). Αλλά μην προσπαθείτε να μας πείσετε ότι ετσι είναι και το λογικό και δίκαιο.

 

Βγείτε και πείτε την αλήθεια ντόμπρα και σταράτα και θα σας παραδεχτούμε. Μάγκες πείτε, εμείς κοιτάμε την πάρτη μας και ότι μπορέσουμε θα το οικιοποιηθούμε και δεν μας νοιάζει το λογικό και το σωστό γιατί το θέμα είναι η επιβίωση και μόνο. Τα υπόλοιπα είναι απλά φούμαρα. Ίσως γιατί χρειάζεστε να το πιστέψετε πρώτα εσείς. Είναι και αυτό ενας καλός λόγος. Να αποκτήσετε αυτοσεβασμό πρώτα και μετά σεβασμό (ίσως και θαυμασμό) από τους υπόλοιπους. Και φυσικά το στυλάκι του κατατρεγμένου και αδικημένου βοηθάει και πάντα πιάνει κι ας μην είναι αλήθεια.

 

Δεν πειράζει γιατί εσείς θα τα βρείτε μπροστά σας σε λίγα ή πολλά χρόνια. Οι υδραυλικοί και οι ηλεκτρολόγοι (οι τεχνίτες) με τον ίδιο τρόπο θα προσπαθήσουν να εξισωθούν με εσάς. Και γιατί όχι? Η ίδια απόσταση τους χωρίζει με εσάς. Όση και η απόσταση των ΤΕ με τους ΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.