Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδειες Ε.Ε.για λέβητες και κλιματιστικά σε αρχιτέκτονες,τοπογράφους και πολιτικούς???


Recommended Posts

Σε αυτή τη χώρα θα ξεχάσουμε και τα αυτονόητα……σε λίγο θα δούμε και τον Χίτλερ να υπερασπίζετε την δημοκρατία και κάποιοι θα τον χειροκροτάνε….

 

Υ.Γ. Αγαπητή SENNINHA εσύ με κάποιες ώρες σεμινάρια ‘’έμαθες’’ από λέβητες. Εγώ σαν τεχνολόγος μηχανολόγος και με 40 χρόνια προϋπηρεσία δεν θα μπορώ να υπογράψω μια μελέτη για 300 KW λέβητα. Τέλος δεν μπορώ να καταλάβω πως υπερασπίζεστε πράγματα που είναι-τουλάχιστον με την δική μου λογική-αδιανόητα και βρίσκεται πάντα μια δικαιολογία για όλα. Ο σύλλογος πολιτικών μηχανικών και το ΤΕΕ έχει διαλύσει κάθε έννοια επαγγελματικών δικαιωμάτων δίνοντας δικαίωμα υπογραφής όπου θέλει με το έτσι θέλω και με κάποια ‘σεμινάρια’ ενώ από την άλλη φωνάζει και ωρύεται για τους τεχνολόγους. Δυστυχώς δεν ανήκω στην άρια φυλή των υπερμηχανικών…..

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Αγαπητή SENNINHA εσύ με κάποιες ώρες σεμινάρια ‘’έμαθες’’ από λέβητες. Εγώ σαν τεχνολόγος μηχανολόγος και με 40 χρόνια προϋπηρεσία δεν θα μπορώ να υπογράψω μια μελέτη για 300 KW λέβητα.

 

Δεν διάβασες προσεκτικά... ο ενεργειακός επιθεωρητής δεν εκπονεί μηχανολογικές μελέτες. Μην σπαμάρεις γράφοντας τα απωθημένα σου όπου τύχει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ alexispap το ξέρω πως δεν γίνεται μελέτη από έναν ενεργειακό επιθεωρητή αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω πως θα επιθεωρήσετε ένα μηχάνημα -όπως το κλιματιστικό ή ο λέβητας- από την στιγμή που δεν ξέρετε απολύτως τίποτα από μηχανές.Το θέμα συνάδερφε είναι πως θα ανθίσει ξανά το παραεμπόριο. Κανένας πολιτικός ή αρχιτέκτονας δεν θα κάνει επιθεώρηση λέβητα γιατί πολύ απλά δεν ξέρει τι του γίνεται. Θα τα κάνουν οι μηχανολόγοι και θα τα υπογράφετε εσείς (παίρνοντας φυσικά και την μερίδα του λέοντος). Στο λέω αυτό από εμπειρία γιατί μου το έχουν ήδη προτείνει καμιά 10αριά πολιτικοί και αρχιτέκτονες που θα πάρουν άδεια. Τέλος βλέπω πως το ΤΕΕ από την στιγμή που οι αμοιβές θα καταργηθούν και οι προστατευόμενοι του (αρχιτέκτονες και πολιτικοί) δεν θα έχουν το εισόδημα που είχαν ,προσπαθεί να τους βάλει σε ξένα χωράφια .Μην εκπλαγείτε αν δείτε σε λίγα χρόνια να υπογράφουν φυσικό αέριο και θερμάνσεις μετά από κάποια ΄σεμινάρια΄.

 

Y.Σ.Θα ήθελα να μου πείς τι θα μου έγραφες τώρα αν οι μηχανολόγοι έπαιρναν δικάιωμα επιθεώρησης στατικών σκελετού μετά από ένα σεμινάριο.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι κάνεις το λάθος να θεωρείς ότι ΟΛΗ η ενεργειακή επιθεώρηση πρέπει και επιβάλλεται να γίνεται από ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥΣ και μόνο.

 

Από που κι ως που. Ακόμη και στην περίπτωση που δέχεσαι ότι ο έλεγχος του κελύφους πρέπει να γίνεται από πολιτικούς μηχανικούς και αρχιτέκτονες, και πάλι λές ότι οι μηχανολόγοι έχουν άνετα τα προσόντα να κάνουν και αυτοί τις επιθεωρήσεις κελύφους ενώ οι πολιτικοί μηχανικοί δεν έχουν προσόντα να κάνουν επιθεωρήσεις λέβητα.

 

Και το βασίζεις το παραπάνω στο ότι οι μηχανολόγοι κάνουν μελέτη θερμομόνωσης. Μια μελέτη η οποία εαν όπως εσύ θέλεις να βάλεις τα πράγματα με απόλυτες διαχωριστικές γραμμές, δεν είναι αρμοδιότητά σας να την κάνετε. Και εν πάση περιπτώσει είναι μια γελοία μελέτη στην σύνταξή της. Η κατασκευή της όμως δεν είναι καθόλου απλή ενώ το να καταλάβεις το τι έχει γίνει σε ενα έτοιμο κέλυφος σαφως και θέλει περισσότερες γνώσεις από το χειρισμό ενος λογισμικού.

 

Και σαφώς μπορεί κάποιος πολιτικός μηχ. να κάνει έλεγχο ενός απλού τυπικού συστήματος λέβητα και αλλο τόσο μπορεί να κάνει ο μηχανολόγος έλεγχο κελύφους μιας απλής κατασκευής. Στις πολύπλοκες όμως κατασκευές είτε αυτές είναι κτίρια είτε μηχανολογικοί εξοπλισμοί θέλεις εμπειρία και ο καθένας θα πάρει το κομμάτι του.

 

Όσον αφορά αυτά που λες για το ότι σε πλησίασαν για να κάνεις την δουλειά γι αυτούς σε πληροφορώ ότι περισσότεροι μηχανολόγοι πλησιάζουν πολιτικούς για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

 

Επίσης δεν βλέπω να κάνεις λόγο για Ηλεκτρολόγους μηχανικούς οι οποίοι επίσης έχουν δικαίωμα να κάνουν όλες τις επιθεωρήσεις και για άλλες ειδικότητες. Ακόμη και οι ΤΕΙτζήδες μπορούν και μετά από λίγο θα αναβαθμίζουν την άδειά τους και να κάνουν όλες τις επιθεωρήσεις. Και είναι γνωστό ότι τα ΤΕΙ ήταν και θα πρέπει να είναι τμήματα με δικαιώματα μόνο στην κατασκευή και χωρίς κανένα δικαίωμα σε οποιαδήποτε μελέτη (για να λέμε τα πράγματα όπως πρέπει).

 

Είσαι σαφώς τυφλωμένος από μια κόντρα με τους πολιτικούς μηχανικούς και αρχιτέκτονες και δεν βλέπεις καθαρά τα πράγματα ακόμη και τώρα που ο ΚΕΝΑΚ προσπαθεί να τα βάλει στην θέση τους κατά ενα μεγάλο μέρος.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ alexispap το ξέρω πως δεν γίνεται μελέτη από έναν ενεργειακό επιθεωρητή αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω πως θα επιθεωρήσετε ένα μηχάνημα -όπως το κλιματιστικό ή ο λέβητας- από την στιγμή που δεν ξέρετε απολύτως τίποτα από μηχανές...

 

Το επαναλαμβάνω για να μην υπάρχουν παρανοήσεις:

 

Η ενεργειακή επιθεώρηση για έκδοση πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης κτιρίου ΔΕΝ περιλαμβάνει μελέτη θερμομόνωσης, μελέτη θέρμανσης, μελέτη ψύξης/αερισμού/κλιματισμού.

 

Ο επιθεωρητής επιλέγει χαρακτηριστικές τιμές κυρίως από πίνακες, βάση μεθόδου που προδιαγράφεται σαφώς από τις ΤΟΤΕΕ προκειμένου να συνθέσει το ενεργειακό μοντέλο του κτίσματος, το οποίο θα συγκριθεί με το κτήριο αναφοράς. Στο πλαίσιο αυτό, προκειμένου πχ περί του λέβητα, θα χρειαστεί μόνο την ισχύ και τον βαθμό απόδοσης. Τα μεγέθη αυτά δεν θα τα υπολογίσει ο ίδιος ο επιθεωρητής. Θα τα πάρει από το φύλλο συντήρησης του λέβητα, ή από το πιστοποιητικό του λέβητα και τον πίνακα της ΤΟΤΕΕ.

 

Αν θέλει ο πελάτης (ιδιοκτήτης) πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης βασισμένο στην πραγματική κατάσταση του κτηρίου/εγκαταστάσεων και όχι στην συμβατική, θα πρέπει να εκπονηθούν (αναδρομικά) οι μελέτες θερμομόνωσης, θέρμανσης, κλιματισμού, προκειμένου να γίνουν οι πιστοποιήσεις των εγκαταστάσεων. Αυτή η πρόσθετη εργασία μπορεί -σε ο,τι αφορά τις εγκαταστάσεις- να γίνει μόνο από μηχανολόγο ή, τέλος πάντων, από αυτόν που έχει το δικαίωμα υπογραφής. Δεν θα το κάνει ο αρχιτέκτων.

 

Επιπλέον, μόνο μηχανολόγοι μπορούν να επιθεωρήσουν κτήρια και εγκαταστάσεις του τριτογενούς τομέα.

 

 

Υ.Γ: Σε πληροφορώ ότι υπάρχουν μηχανολόγοι που κάνουν επιθεώρηση φέροντος οργανισμού... Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό. Όποιος ξέρει και μπορεί ας κάνει ο,τι είναι επιτρεπτό στα πλαίσια του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα και εσύ είσαι αρκετά λάθος σε πολλά σημεία

 

...Στο πλαίσιο αυτό, προκειμένου πχ περί του λέβητα, θα χρειαστεί μόνο την ισχύ και τον βαθμό απόδοσης. Τα μεγέθη αυτά δεν θα τα υπολογίσει ο ίδιος ο επιθεωρητής. Θα τα πάρει από το φύλλο συντήρησης του λέβητα, ή από το πιστοποιητικό του λέβητα και τον πίνακα της ΤΟΤΕΕ.

....

 

- Υπάρχει:

ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΕΛΥΦΟΥΣ

ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΛΕΒΗΤΑ

ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ

 

- Για κάθε ένα από τα παραπάνω εκδίδεται ενεργειακό πιστοποιητικό από κάποιον ενεργειακό επιθεωρητή με αντίστοιχη άδεια.

 

- Ο κάθε μηχανικός μπορεί να δηλώσει και να πάρει άδεια για οποιαδήποτε από αυτές τις επιθεωρήσεις αρκεί να έχει κάνει τις σχετικές ώρες σεμιναρίων και να έχει περάσει τις εξετάσεις σε κάθε τομέα από τους παραπάνω.

 

Ο g-volos μιλάει για τις ξεχωριστές επιθεωρήσεις ΛΕΒΗΤΑ και ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ τις οποίες και μπορεί να κάνει ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ μηχανικός όπως αναφέρθηκε παραπάνω.

 

 

...

Επιπλέον, μόνο μηχανολόγοι μπορούν να επιθεωρήσουν κτήρια και εγκαταστάσεις του τριτογενούς τομέα.

...

 

Αυτό που το είδες γραμμένο? Γιατί δεν υπάρχει πουθενά τέτοια διάταξη απ'όσο ξέρω. Please explain.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θα δοθούν εξετάσεις για κάθε κατηγορία πιστοποίησης και από την στιγμή που τα στοιχεία για αυτήν δεν θα είναι αποτέλεσμα μελέτης αλλά θα του δοθούν, τότε ορθώς να έχουν όλοι οι μηχανικοί το δικαίωμα στις εξετάσεις και κατ'επέκταση στην πιστοποιήσεις.

Αλλά για τους προσωρινούς επιθεωρητές, χωρίς εξετάσεις δηλαδή, γνώμη μου είναι πως δεν θα έπρεπε να ισχύει το ίδιο.

Πολιτικοί/Αρχιτέκτονες/Τοπογράφοι μόνο κέλυφος και τα υπόλοιπα ΗΜ και ΜΜ

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και οι ΤΕΙτζήδες μπορούν ....

Και είναι γνωστό ότι τα ΤΕΙ ήταν και θα πρέπει να είναι τμήματα με δικαιώματα μόνο στην κατασκευή και χωρίς κανένα δικαίωμα σε οποιαδήποτε μελέτη (για να λέμε τα πράγματα όπως πρέπει).

 

Είσαι σαφώς τυφλωμένος ......

 

Τώρα εσύ περιμένεις να γίνει σοβαρή συζήτηση με τέτοιους χαρακτηρισμούς και απόψεις ???

Απορώ που έχουμε και το δικαίωμα να αναπνέουμε χωρίς να ζητάμε και την άδειά σας ...

Που ήσουν τόσο καιρό, που ψάχνει ο πρόεδρος (ΤΕΕ) κάποιον/α στο γραφείο τύπου για την 3βάθμια εκπαίδευση ???

Άντε μέρες που είναι....μην τα κλειδώσουμε όλα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή SENNINHA…

 

Αφού λοιπόν αναφέρεις πως οι ΤΕΙτζήδες έπρεπε να ασχολούνται μόνο με την κατασκευή θα σου πω και εγώ μερικά από αυτά που θα ‘επρεπε:

1.Να μην υπάρχουν ΤΕΙ.Ή είσαι μηχανικός ή δεν είσαι.

2.Από την στιγμή που υπάρχουν δεν θα έπρεπε να έχετε κανένα δικαίωμα σε επίβλεψη ή κατασκευή αλλά μόνο σε μελέτη.(να σε πληροφορήσω πως οι διπλωματούχοι Η/Μ έχουν απεριόριστα δικαιώματα σε κατασκευή αντίθετα με τους τεχνολόγους).Άρα ένας τεχνολόγος έχει πολλούς περιορισμούς και σε μελέτη και σε επίβλεψη και σε κατασκευή. Θα αναρωτιέσαι γιατί υπάρχουν? Γιατί ο ΤΕΙτζής είναι ο τζάμπα μηχανικός. Ο μηχανικός που θα σου βγάλει όλη την δουλεία και δεν θα μπορέσει να σου ‘φύγει’. Όλες οι εταιρείες που δούλεψα κατά το παρελθόν ήταν επανδρωμένες σε συντριπτικό ποσοστό με ΤΕΙτζήδες και υπήρχε και ένας ΑΕΙτζής για υπογραφή.

 

3.Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους οι Π.Μ. ΔΕΝ θα έπρεπε να υπογράφουν

α) τοπογραφικά β)περιβαλλοντικά γ) ηλεκτρομηχανολογικά δ)αρχιτεκτονικά.

 

Υ.Σ. Alexispap το νόμιμο δεν είναι δίκαιο όταν οι νόμοι γίνονται από ‘κλίκες’

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.