Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθυστέρηση Πληρωμής Λογαριασμού do list


debianuser

Recommended Posts

Ετοιμάζομαι να κάνω αίτηση όχλησης-ειδικής διακοπής εργασιών λόγω υπαιτιότητας του Δήμου, (μη πληρωμή 1ου λογαριασμού).

 

Εχω να κάνω την εξής ερώτηση, διότι δε το διάβασα μέσα στο νόμο (ή πιο πιθανό να μην το έχε βρεί...). Οι 2 μήνες που απαιτούνται για να εχω το δικαίωμα οχλησης/διακοπής εργασιών μετρούν απο την ημερα υποβολής (πρωτοκόλλου) του λογιαριασμού ή απο την ημέρα πιστοποίησης του;

Πιθανότερο το 2ο, σύμφωνα και με συνάδελφο εδε, απλως θέλω να σιγουρευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Η δηλωση διακοπης εργασιων γινεται συμφωνα με την &9 αρθρου 53 Ν3669/08 ητοι:

"Αν η πληρωμη ενος λογαριασμου καθυστερησει χωρις υπαιτιοτητα του αναδοχου ,περαν του διμηνου απο την υποβολη του κ.λ.π"

Μελετησε ολη την παραγραφο και θα βρεις τη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ο νόμος το αναγράφει οπως το λές επακριβώς. Απο την υποβολή του, ήτοι την ημέρα που θα λάβει αριθμό πρωτοκόλλου στην υπηρεσία.

 

Ομως, μπορεί να υποβάλλει κάποιος ενα λογαριασμό την Χ ημερομηνία, αλλά δε πιστοποιείται αυτός την ίδια ημέρα. Δεν παίζει ρόλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Οχι .Η πιστοποιηση (πιστοποιηση κατα το νομο ειναι η εγκριση του λογαριασμου απο τη Δ/νουσα Υπηρεσια ) πρεπει να γινει σε ενα μηνα απο την υποβολη του (Για λεπτομερειες κοιτα και την &8 αρθρου 53 Ν3669/08 οπως τροποποιηθηκε με το αρθρο 134 Ν 4070/12 .

Αρα συνοπτικα .

Απο την υποβολη του λογαριασμου εγκριση του σε 1 μηνα και πληρωμη σε 2 μηνες συνολικα απο την υποβολη του.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!

Οι πιο επικινδυνες νεες ρυθμισεις για τον αναδοχο ειναι αυτες που περιεχονται στις &1,2 του αρθρου 137 και στην &6 του αρθρου 186 Ν 4070/12

π.χ Αποσβεση δικαιωματων αναδοχου.

Εδω πλεον πρεπει οι αξιωσεις να ασκηθουν το πολυ σε 2 μηνες απο την εμφανιση της γενεσιουργου της αιτιας αλλοιως χανονται (εκτος βεβαια αν ο Ν3669/08 προβλεπει μικροτερη προθεσμια).

Εδω υπαρχει πραγματικο προβλημα γιατι θα υπαρξουν διαφορετικες αποψεις για το ποτε εμφανιζεται η γενεσιουργος αιτια.

Διαβασε την εγκυκλιο Ε11/12 του ΥΠΟΜΕΔΙ καθως κα τα ενδιαφεροντα αρθρα που περιεχονται παρακατω

 

http://www.sate.gr/h...-ΣΑΤΕ.aspx

 

http://www.pesede.gr...ffset=70&pg=8

(να διαβασεις την επιστολη 23/4/12)

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς KF, όταν ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να κάνω οχληση στο δίμηνο και ταυτόχρονα οι αξιώσεις πρεπει να ασκηθούν το πολύ σε 2 μήνες, υπάρχει κατι το οξύμωρο! Ειχαν αναρτηθεί και στον Σπεδεθ, αλλά πολλοί (κι εγώ μαζί) τα περάσαμε στα πολύ χαλαρά. Κακώς φυσικα.

Θα τα μελετήσω, διότι δεν ειμαι και πολύ εμπειρος και καθε φορά που διαβάζω κατι νομικής φύσεως...βγάζω κι άλλο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι η γενεσιουργος αιτια στην περιπτωση του λογαριασμου εμφανιζεται την ημερομηνια ληξεως του διμηνου εντος του οποιου υπαρχει η υποχρεωση για πληρωμη και για την εν συνεχεια διαλυση εντος διμηνου, απο τη ληξη του διμηνου απο την υποβολη της διακοπης (βλ. και Αρθρο 62 Ν3669/08).

Τα παραπανω τα στηριζω στο γεγονος οτι ο Ν3669/08 δεν αναφερει μεγιστο διαστημα για την υποβολη των παραπανω αλλα μονο ελαχιστο (π.χ πρωτα μπορουσες να κανεις οχληση και διακοπη εργασιων μετα απο 5,6,7 κ.λ.π μηνες απο το περας του αρχικου διμηνου πραγμα συνηθες ενω τωρα σε υποχρεωνει το πολυ σε 2 μηνες ).

Θελει ιδιαιτερη προσοχη στις ημερομηνιες γιατι αν οι αιτησεις ειναι εκτος χρονου (προωρες ή καθυστερημενες) θα απορριφθουν (ΣτΕ 3715/03)

 

Βλεπε και αυτη την επιστολη

http://www.spedeth.g... apaitiseon.pdf

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Μια που συζητάμε επ'αυτών, παρατηρώ πως πάρα πολλά έργα (μέχρι Α1) έχουν προθεσμία μόλις 2 ή και 3 μήνες. Θεωρώ οτι αυτές οι Τ.Υ. των Χ δήμων, το κάνουν εκ του πονηρού.

 

Διότι με 2 μήνες περάτωση (ας υποθέσουμε πως δε παίρνεις παραταση) και την 2η ημέρα μετά τη σύμβαση να υποβάλλεις λογαριασμό, δεν σου φθάνουν οι ημέρες για να καταθέσεις όχληση/διακοπή.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Και μια που το κουβεντιάζαμε, ρίξε μια ματιά εδω http://www.spedeth.gr/site/UserFiles/PROT%20KALOYAN.pdf

 

Μειώσεις πρόσθετων εγγυήσεων και 4 μήνες αντί 2 για την απόσβεση δικαιωμάτων. (μεταξύ άλλων)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.