Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καθυστέρηση Πληρωμής Λογαριασμού do list


debianuser

Recommended Posts

Κατά τη γνώμη μου το θέμα θέλει λίγο ψάξιμο.

Θεωρώ ότι η &3 του άρθρου 53 σχετίζεται με την &8 του ίδιου άρθρου. Δηλαδή το νόημα της μηνιαίας υποβολής σχετίζεται με την έναρξη της μηνιαίας υποχρέωσης για έγκριση .Αυτό σημαίνει ότι αν υποβάλλεις τον λογαριασμό νωρίτερα η μηνιαία προθεσμία για έγκριση αρχίζει από την ημέρα που θα έπρεπε να υποβληθεί (&3 του άρθρου 53) και όχι από την ημέρα που υποβλήθηκε.

Επί πλέον η πριν το μήνα υποβολή του λογαριασμού δεν είναι μέσα στις αιτίες επιστροφής του (&8 άρθρου 53).Τέλος όλες οι προθεσμίες στο δημόσιο αναφέρονται στον μέγιστο χρόνο και όχι στον ελάχιστο για μια πράξη ιδιώτη.

Το πιο σημαντικο κατα την αποψη μου ειναι αυτη που αναφερθηκε στην #68

Link to comment
Share on other sites

δεν λέμε κάτι διαφορετικό αν υποβάλεις ένα λογαριασμό στην 1η ενός μηνά άσχετα αν θεωρηθεί ή όχι στην αρχή του επόμενου μπορείς να υποβάλλεις νέο λογαριασμό φυσικά με αίτηση και έτσι τρέχουν οι ημερομηνίες για όλα τόκοι υπερημερίας ( που είναι το ποιο βασικά για μένα ) γιατί μπορεί εσύ να έχεις αυτοδίκαια έγκριση λογαριασμού λόγο χρόνου αλλά και η υπηρεσία αν δεν συμφωνεί με τις επιμετρήσεις μπορεί να σου κάνει αρνητικό λογαριασμό ή στην προσωρινή παραλαβή να σου επιμετρήσει μικρότερες ποσότητες και κατά συνέπεια να σου συντάξει αρνητικό λογαριασμό . Για το λόγο αυτό θα έλεγα να είστε ποιο προσεκτικοί με της αυτοδίκαιες εγκρίσεις ( η παραπάνω άποψη μου δεν αφόρα την οριστική παραλαβή αν αφόρα αυτοδίκαια παραλαβή έργου )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω υποβάλλει τον 1ο λογαριασμό στον οποίο ομως πιστοποιώ εργασίες λιγότερες, από όσες έχω συνολικά εκτελέσει.

Εχει εγκριθει ο λογαριασμος αλλα παραμενει απλήρωτος πανω απο 2 μήνες.

Κανω διακοπή εργασιών.

Μπορώ μετά την υποβολή της διακοπής εργασιών να υποβαλλω τον 2ο λογαριασμό?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...

Καλημέρα Συνάδελφοι.

 

Στην περίπτωση που έχει γίνει περαίωση του έργου κ προσωρινή παραλλαβή αλλά εκκρεμή πληρωμή του τελευταίου λογαριασμού.  Το έργο έχει χρημματοδότηση ΕΣΠΑ οπότε θα αργήσει να πληρωθεί...  Μπορώ να κάνω κάτι; Μήπως βγάλουμε τίποτα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα παρακάτω, ίσως σου φανούν χρήσιμα.

 

Αν και δεν απαιτείται όχληση (ΣτΕ 27/2015)

ΥΠΟΔ-01-Όχληση τοκοφορίας ρητώς εγκεκριμένου λογαριασμού.pdf

ΥΠΟΔ-02- Όχληση τοκοφορίας αυτοδικαίως εγκεκριμένου λογαριασμού.pdf

2015ΣτΕ-27.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Στην πιο πάνω απόφαση του ΣτΕ καταλήγει ότι "λόγω της σπουδαιότητας των ζητημάτων το Τμήμα κρίνει ότι η υπόθεση πρέπει να παραπεμφθεί προς εκδίκαση στην επταμελή σύνθεση ..."

 

Ξέρει κανένας συνάδελφος αν τελικά εκδικάστηκε αυτό? Έχει κάποιος συνάδελφος εμπειρία να του κατοχυρώθηκαν τόκοι υπηρημερίας χωρίς να έχει κάνει όχληση με βάση την πιο πάνω απόφαση?

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορια με την οχληση ή οχι εχει να κανει με το ΠΔ 166/03 (ΦΕΚΑ138/03) αρθρο 4 &2 οπου σαφως αναφερεται οτι ΔΕΝ απαιτειται οχληση.Ενω στο Ν 3669/08 οτι απαιτειται.Κατα τη γνωμη μου επειδη το ΠΔ ειναι μετα το Ν3669 και επι πλεον επειδη ο Ν3669 ειναι απλα κωδικοποιηση ,ισχυει οτι λεει το ΠΔ,δηλαδη χωρις οχληση.Ομως επειδη το Δημοσιο παιρνει υποψιν του το δυσμενεστερο καλο θα ειναι να υποβληθει οχληση.

Τωρα αν δεν εχει υποβληθει οχληση και εχει περασει καιρος να ζητηθει επικαλουμενοι το ΠΔ .

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.