Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση διαμερισμάτων στον ίδιο όροφο


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Η περίπτωση:

 

Κτίριο με υπόγειο, ισόγειο, α' όροφο κ β' όροφο.Κάθε όροφος ανεγέρθηκε με ξεχωριστή άδεια προσθήκης.

 

Στην πραγματικότητα χρησιμοποιείται ως ενιαία κατοικία (μαιζονέτα), όπου το κλιμακοστάσιο είναι εσωτερικό κ οδηγεί από τον ένα όροφο στον άλλο.Στα σχέδια της άδειας οι όροφοι φαίνονται όμως σαν αυτοτελείς ιδιοκτησίες.

 

Το ζητούμενο:

 

Οι ιδιοκτήτες (αντρόγυνο) επιθυμούν να κάνουν τροποποίηση σύστασης Ο.Ι. και από αυτοτελείς ιδιοκτησίες να το μετατρέψουν σε μια ενιαία, όπως δηλαδή είναι στην πραγματικότητα.

 

Η ερώτηση:

 

Κατά βάση, αυτό που πρέπει να τροποποιηθεί σε κάθε κάτοψη ορόφου είναι η αφαίρεση της πόρτας (:lol:) που κάνει την κάθε ιδιοκτησία αυτοτελή.Ρωτάω λοιπόν τη γνώμη σας:ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΜΙΚΡΗΣ ΚΛΙΜΑΚΑΣ Η ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΠΟΡΤΑΣ?:lol:

 

Το θέμα είναι αρκετά αστείο, διότι λύνεται πανεύκολα, αλλά μπορεί να λυθεί κ εξαιρετικά δύσκολα,μιας κ η αφαίρεση πόρτας ΔΕΝ εμπίπτει στις διατάξεις μικρής κλίμακας, όμως από την άλλη μεριά η αφαίρεση πόρτας σε άδεια διαρρυθμίσεων βγάζει μηδενικό προϋπολογισμό, μιας κ δεν πρόκειται για κατεδάφιση!!!!!!!:lol:.Η συμβ/φος ζητά κάτοψη εγκεκριμένη όπου να φαίνεται η μη αυτοτέλεια του κάθε ορόφου.....

 

Εμένα έχει πήξει το κεφάλι μου με αυτές τις αηδίες, παρακαλώ βοηθήστε με, όλα τα περίεργα σε μένα τυχαίνουν......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνένωση διαμερισμάτων κάνεις και επειδή θα αφαιρέσεις πόρτα και θα χτίσεις τοίχο λογικά θέλει Ο.Α. ...

 

 

Με αναλυτικό δεν πάει αυτό? Υπολογίζεις τι εργασίες χρειάζονται (αφαίρεση πόρτας, χτίσιμο τοίχου, σοβάντισμα, βάψιμο).

 

Μία ελάχιστη αρχιτεκτονική θα προκύψει. Αλλά οι ιδιοκτήτες θα έχουν νέες κατόψεις να κάνουν την σύσταση τους.

 

Terry επομένως ο alf καλά λέει ότι μόνο το παράθυρο χρειάζεται αποτύπωση. Μόνο αυτό επιρεάζει τα αρχιτεκτονικά. Εάν άλλαζε μόνο υδραυλικά και ηλεκτρολογικά και πλακάκια κ.τ.λ. δεν νομίζω να χρειάζεται Ο.Α. Είναι και στο τι ζητάει ο καθένας δηλαδή. Άλλοι ελεγκτές λένε αφού είναι προ νόμου Η/Μ η άδεια (κάπου 1972) νομίζω δεν χρειάζεται τίποτα σε υπάρχον. Άλλοι ζητάνε.....

Link to comment
Share on other sites

zavi

 

Τα σχέδια των Ο.Α. αντιστοιχούν με την κατασκευή; Αφού έχουμε ανεξάρτητες προσθήκες Α΄και Β΄ ορόφου στο ενιαίο κτήριο των 3 ορόφων θα πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 3 κουζίνες και 3 λουτρά (min.). Υπάρχουν όντως οι 3 κουζίνες ή όχι;

Το πρόβλημα νομίζω δεν είναι οι πόρτες (τις αφήνουμε ανοιχτές και καθαρίσαμε!!!)

Αν σε μία οικία δυο ορόφων τοποθετήσω πόρτα στον όροφο μετά το κλιμακοστάσιο αυτό δεν σημαίνει ότι το κτήριο δεν είναι ενιαίο πάνω κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η πιθανότητα να μην μπορεί να αφαιρεθεί καμία πόρτα!

Αυτό θα μπορούσε να συμβεί σε περίπτωση που έχουμε μεγάλο μήκος αφύλακτης όδευσης (>25 μ) από το πιο απομακρυσμένο σημείο του Β΄ ορόφου.

Οπότε σε αυτή την περίπτωση απαιτείται πυροπροστατευόμενο κλιμακοστάσιο με τις πόρτες πυράντοχες!

Δες την παθητική να δεις πως φαίνεται το κλιμακοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

zavi χρειάζεσαι:

 

Αποτύπωση αρχιτεκτονικών-στατικών

Ενημέρωση τοπογραφικού

Διάγραμμα κάλυψης

Βεβαίωση στατικής επάρκειας οτι οι πόρτες δεν είναι φέρουσες

Συναίνεση συνιδιοκτητών

ΣΑΥ

ΦΑΥ

Αναλυτικό προυπολογισμό

Δηλώσεις ανάληψης ανάθεσης

 

ή

 

απλά πας τις ξηλώνεις και τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω οτι δεν ειναι τοσο απλο....

 

Τα προβληματα τα ειπαν οι συναδελφοι στα προηγουμενα...

 

 

Πανο... Το "ξηλωνω τις πορτες" δεν γινεται...Η συμβολαιογραφος θελει εγκεκριμενο σχεδιο....

Link to comment
Share on other sites

Ρωτατε παντα στην πολεοδομια...

 

Υπαρχει πιθανοτητα αν ΔΕΝ αλλαζουν πολυ τα πραγματα εσωτερικα (πχ δυο πορτες) και η ΟΑ ειναι πριν το 1972 να μην σε υποχρεωσουν για ΗΜ.

 

Αν ομως εσυ κανεις το χωρο κοσκινο θα σε βαλλουν να ΚΑΝΕΙΣ ΗΜ μελετες απο την αρχη... Και το θεωρω λογικοτατο... Οπως και τροποποιηση ( ή συνταξη εξ αρχης) της παθητικης....

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει έχετε δίκιο:

 

το κλιμακοστάσιο ΔΕΝ θα περάσει πυροπροστασία με ανοικτές πόρτες, διότι ο κάθε όροφος πρέπει να είναι πυροδιαμέρισμα.

 

Οπότε Πολεοδομικά ΔΕΝ αλλάζει κάτι.Ο Α' κ Β' όροφος πρέπει ο καθένας να έχει τη δική του ''εξώπορτα'' που οδηγεί στο κλιμακοστάσιο, σαν να είναι αυτοτελείς ιδιοκτησίες πρέπει να παραμείνουν αρχιτεκτονικά, είτε πρόκειται για μαιζονέτα είτε για 2 ξεχωριστούς αυτοτελείς ορόφους, τα αρχιτεκτονικά δεν αλλάζουν!!!!!!:lol:.

 

Η ερώτηση παραμένει όμως:

 

ΤΙ πρέπει να γίνει για να θεωρείται ο Α' όροφος ενοποιημένος με το Β'?Χρειαζεται οικοδομική άδεια για τη συνένωσή τους?Έχω πήξει όσο δεν πάει........

 

Στην Πολεοδομία δεν μου απάντησαν με σαφήνεια, μου έδωσαν το χρησμό της Πυθίας..........

 

terry τί άλλη διευκρίνηση χρειάζεσαι να σου πώ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.