Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kατατακτήριες εξετάσεις


χαρης καλλ

Recommended Posts

καλημέρα θέλω να ρωτήσω κάτι και όποιος ξέρει να απαντήσει. γενικά θέλω να κάνω κατατακτήριες σε κάποια σχολή. μου λένε ότι τα μαθήματα είναι 3 που πρέπει να δώσω και είναι όλα του 1ου εξαμήνου αν παρακολουθώ αυτά τα μαθήματα ανελλιπώς μαζί μ τους πρωτοετής θα είμαι καλιμενος? ευχαριστώ

 

συγνώμη που δεν το είπα πιο πάνω η σχολή είναι ΤΕΙ μηχανολογίας

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εγώ έχω να σου προτείνω είναι να προσπαθήσεις να βρεις παλαιά θέματα εξεταστικών από τα αντίστοιχα μαθήματα και να προσπαθήσεις να τα λύσεις. Και φυσικά ρώτα και για καλά βοηθήματα για τα συγκεκριμένα μαθήματα.

 

Τι μαθήματα είναι??

Link to comment
Share on other sites

ειδικα κεφαλαια φυσικης για μηχανικους μαθηματικα και εφαρμοσμενη μηχανικη κοιτα εχω χρονο και θελω να τα παρακολουθησω εχω καποια κενα και θα ηθελα να τα καληψω με την παρακολουθηση αυτο που λεσ ειναι μια καλη λυση αλλα θελω να μαθω κιολασ και εχω την τροπο γιατι ειμαι κοντα απαντησε μου πιστευω οτι δεν εχω αδικο τι λες(σορρυ για τα ορθογραφικα με τα βιας γραφω ειναι οτι νανε το πισι

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου απο προσωπική εμπειρία αυτό που έχω να σου πώ είναι ότι τα θέματα των εξετάσεων στις κατατακτήριες εξετάσεις έχουν βαθμό δυσκολίας μεγαλύτερο απο αυτό των εξετάσεων. Σίγουρα δεν είναι κάτι εξωπραγματικό, αλλά σίγουρα είναι δυσκολότερα. Θεωρώ ότι αν παρακολουθήσεις τα μαθήματα της σχολής θα μπορέσεις να ανταποκριθείς στα θέματα, αλλά όπως ανέφερε και ο krazilec θα σε βοηθήσει πολύ να βρείς παλιά θέματα. Η φυσική και τα μαθηματικά δεν ξεφεύγουν πολύ απο τις γνώσεις του λυκείου. Σε αυτό που πρέπει να δώσεις ιδιαίτερα βάση είναι το μάθημα ειδικότητας.

 

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

ειδικα κεφαλαια φυσικης για μηχανικους μαθηματικα και εφαρμοσμενη μηχανικη κοιτα εχω χρονο και θελω να τα παρακολουθησω εχω καποια κενα και θα ηθελα να τα καληψω με την παρακολουθηση αυτο που λεσ ειναι μια καλη λυση αλλα θελω να μαθω κιολασ και εχω την τροπο γιατι ειμαι κοντα απαντησε μου πιστευω οτι δεν εχω αδικο τι λες(σορρυ για τα ορθογραφικα με τα βιας γραφω ειναι οτι νανε το πισι

 

Αν έχεις χρόνο και αν πραγματικά πιστεύεις ότι η παρακολούθηση θα σε βοηθήσει τότε πάω πάσο. Αυτό όμως εξαρτάται και από το τι δουλειά κάνει ο καθηγητής μέσα στην παράδοση.

 

Αφού σε ενδιαφέρει το αντικείμενο τότε σίγουρα τα κενά που λες ότι έχεις θα τα καλύψεις.

 

Επί του πρακτέου εκτός από αυτά που έγραψα στο πρώτο μου μήνυμα, προσπάθησε να λύσεις στο κάθε μάθημα όσες πιο πολλές ασκήσεις μπορείς. Μπορεί στο τέλος να το κατέχεις πολύ καλά το μάθημα στην θεωρία αλλά να μην έχεις λύσει πολλές ασκήσεις και να την πατήσεις εκεί, ε και είναι κρίμα να μην γράψεις καλά από κάποια λεπτομέρεια που σου ξέφυγε σε κάποια άσκηση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε για μενα κανε καποια ιδιαιτερα σε καποιο πανεπιστημιακο φροντιστηριο. Τωρα για ΤΕΙ δεν νομιζω να ειναι τα σουπερ απαιτητικα θεματα. Παντως για κατατακτηριες σε Μηχανολογους Μηχανικους Πολυτεχνειου ειναι διαφορικος και ολοκληρωτικος λογισμος , Φυσικη και Τεχνικη Μηχανικη.

Link to comment
Share on other sites

Για κατατακτήριες στο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ, αν δεν απατώμαι , τα εξεταζόμενα μαθήματα είμαι η θερμοδυναμική, η μηχανική ρευστών και τα στοιχεία μηχανών ΙΙ . Αναλυτικότερα η ύλη : http://www.mech.ntua.gr/gr/files/0410/katatakt_ylh2010-2011.pdf

 

Η δική μου πρόταση είναι , μαθήματα σε πανεπιστημιακού επιπέδου φροντιστήριο και φυσικά πολύωρη προσωπική ενασχόληση και μελέτη .

Link to comment
Share on other sites

Φίλος υποθέτω θα θέλεις για την επόμενη περίοδο! Πήγαινε και μίλα με τους καθηγητές της σχολής που θέλεις να δώσεις. Δες τον ανταγωνισμό που έχει (πόσοι οι υποψήφιοι και πόσες οιο θέσεις). Αν τα μαθήματα που θα δώσεις μπορείς μόνος σου να τα διαβασεις κάντο. Αν ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και θέλεις να είσαι σίγουρος ότι θα μπεις κάνε και κανένα φροντηστιριάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.