Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης


Recommended Posts

Γειά σας και από εμένα...είμαι φοιτητής του τμήματος ΜΠΔ στην Ξάνθη. Θα ήθελα ρωτήσω το συνάδελφο g-volos , προς τι αυτή η επίθεση εναντίον των ΜΠΔ? Το οτι ο τίτλος της σχολής είναι ΜΠΔ, δηλαδή, και όχι Μηχανολόγοι Μηχανικοί, είναι πιο ουσιαστικό για σένα απ΄το γεγονός οτι ο κύκλος σπουδών μας είναι καθαρά ένας από τους τομείς των Μηχανολόγων Μηχανικών? Για τα μη κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα των ΜΠΔ δεν ευθύνονται οι φοιτητές του τμήματος, αλλά αυτοί που δεν τα εξασφάλισαν πριν λειτουργήσουν το τμήμα. Ούτε και εσύ θα ήθελες να σπουδάσεις 5 χρόνια και να νιώθεις οτι σπούδασες κατι χωρίς αντίκρισμα, εκτός και αν θεώρείς πως οι απόφοιτοι ΜΠΔ δεν έχουν τις ίδιες γνώσεις με σένα! ΔΕΝ ξυπνήσαμε ένα πρωί και είπαμε οτι θέλουμε να γίνουμε κάτι άσχετο από αυτό που σπουδάζουμε. Θέλουμε να μπορούμε να εφαρμόζουμε αυτά που διδασκόμαστε στο πανεπιστήμιο. Και στο κάτω-κάτω αν δεν έχουμε τα εφόδια να εργαστούμε ως Μηχανολόγοι, όπως μάλλον εννοείς, άσε να μας κρίνει το ΤΕΕ μέσα από τις εξετάσεις για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και στο κάτω-κάτω αν δεν έχουμε τα εφόδια να εργαστούμε ως Μηχανολόγοι, όπως μάλλον εννοείς, άσε να μας κρίνει το ΤΕΕ μέσα από τις εξετάσεις για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

 

 

αγαπητέ μου, δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάρετε τα δικαιώματα που αξίζετε και αντιστοιχούν στις σπουδές σας, αλλά πραγματικά προκαλεί γέλια αυτό το : "άσε να μας κρίνει το ΤΕΕ μέσα απο εξετάσεις". ήταν φοβερά αστείο. Σχεδόν ανέκδοτο.

 

Οκ. προσωπική άποψη, αλλά ολοι ξέρουμε τι ακριβώς είναι αυτές οι προφορικές εξετάσεις του ΤΕΕ και πόσο "αδιάβλητες" είναι και δεν επηρεάζονται απο σκοπιμότητες κλπ. Η γελοιότητα έχει βαφτιστεί σοβαρότητα σε αυτόν τον δήθεν τεχνικό σύμβουλο του κράτους.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα. είμαι και εγώ φοιτητής του τμήματος ΜΠΔ της ξανθής που τόσο εύκολα απαξιώνει ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ με τη συντεχνιακή του λογική.. λοιπόν φίλε που δεν ξερής ούτε ποσά χρόνια σπουδασες μηχανολογία ( είναι 5 και όχι 4) προφανώς δεν έχεις δει ποτέ το πρόγραμμα σπουδών μας. πόσο μάλλον δεν το έχεις συγκρίνει ποτέ με άλλα μηχανολογικά τμήματα ή μήπως απλά σου έχουν πει για αυτό κάποιοι... ξέρεις η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. και πιστεύω πως η όλη σου επίθεση έγκειται στο φόβο σου μην σου ΄κλέψει ΄κάποιος απόφοιτος ΜΠΔ την δουλειά άρα πιστεύεις ότι ίσως και να είναι επιστημονικά ορθότερος αφού αυτούς ζητάει τώρα η αγορά. αυτά

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ μου, δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάρετε τα δικαιώματα που αξίζετε και αντιστοιχούν στις σπουδές σας, αλλά πραγματικά προκαλεί γέλια αυτό το : "άσε να μας κρίνει το ΤΕΕ μέσα απο εξετάσεις". ήταν φοβερά αστείο. Σχεδόν ανέκδοτο.

 

Οκ. προσωπική άποψη, αλλά ολοι ξέρουμε τι ακριβώς είναι αυτές οι προφορικές εξετάσεις του ΤΕΕ και πόσο "αδιάβλητες" είναι και δεν επηρεάζονται απο σκοπιμότητες κλπ. Η γελοιότητα έχει βαφτιστεί σοβαρότητα σε αυτόν τον δήθεν τεχνικό σύμβουλο του κράτους.

 

Δεκτή η άποψή σου και σεβαστή μιας και εγώ σπουδάζω ακόμα, ενώ εσύ, για να ξέρεις, υποθέτω πως έχεις περάσει από αυτές τις εξετάσεις του ΤΕΕ. Αφού, λοιπόν, οι εξετάσεις του ΤΕΕ είναι αναξιόπιστες, πες μου εσύ με ποιό τρόπο ή μέσα από ποιό όργανα (φορέα) κρίνεις τη γνώση των ΜΠΔ ανεπαρκή σχετικά με τα δικαιώματα που διεκδικούμε?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αγαπητέ δεν μπορούμε να δώσουμε εξετάσεις στο ΤΕΕ καθότι μηχανικοί ΤΕΙ. Δεν έκρινα τη σχολή των ΜΠΔ. Είπα ότι όταν οι μηχανολόγοι μηχανικοί ΤΕΙ βρίσκονται 25 χρόνια χωρίς στοιχειώδη επ. δικαιώματα εξαιτίας του ΤΕΕ είναι επιεικώς γελοίο το ΤΕΕ να έρχετε και να μοιράζει δικαιώματα σε σχολές που δεν είναι αμιγώς μηχανολογικές και να παριστάνει τον τεχνικό σύμβουλο της πολιτείας. Τώρα, η σχολή σου ως ονομασία είναι Τμημα Μηχανικών Παραγωής και Διοίκησης. Μόνο ο όρος Διοίκηση σημαίνει ότι οι σπουδές σας επεκτείνονται κατά το ήμιση ή έστω κατά μεγάλο μέρος σε θέματα οργάνωσης επιχειρήσεων, μονάδων παραγωγής, επιχειρηματικότητας κλπ. Τώρα ή ο τιτλος της σχολής είναι λάθος και θα πρέπει να αλλάξει ή κάτι άλλο δεν πάει καλά. Σε καμιά περίπτωση δεν λέω να μην πάρετε τα δικαιώματα που πραγματικά (?) πρέπει να έχετε.

 

Επίσης, δεν έχω καταλάβει ακόμα κάτι. Οι μηχανολογοι του πολυτεχνείου καταχρηστικά κατά την άποψη μου έχουν άπειρα δικαιώματα και στα ηλεκτρολογικά. Εσείς, σύμφωνα με την εν λόγω απόφαση, έχετε δικαιώματα πλέον και στα ηλεκτρολογικά ??!?!?!?

 

Να σημειώσω τέλος πως η άποψή μου είναι πως θα έπρεπε όλοι οι μηχανικοί ΤΕΙ - Πολυτεχνείων να περνάνε από αδιάβλητες εξετάσεις (όχι προφορικές) στην ειδικότητά τους, οι ηλεκξτρολόγοι στα ηλεκτρολογικά, οι μηχανολογοι στα μηχανολογικά κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εξηγώ: η σχολή μου ΕΧΕΙ τα βασικά μαθήματα του Μηχανολόγου (μπορείς να συγκρίνεις τους κύκλους σπουδών), με τη διαφορά πως ΔΕΝ υπάρχουν κατευθύνσεις όπως στα τμήματα των Μηχανολόγων σε Αθήνα- Θεσ/νίκη. Ακολουθούν ΟΛΟΙ οι φοιτητές του τμήματος τον τομέα της βιομηχανικής διοίκησης. Το όνομα φυσικά και πρέπει να αλλάξει από τη στιγμή (και αν) αποδωθούν τα δικαιώματα του Μ.Μ.

 

 

Φυσικά, ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ όπως ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ πρέπει να έχουμε στοιχειώδη, κατοχυρωμένα και σαφή δικαιώματα και πραγματικά απορώ γιάτι ενώ βρίσκεσαι σε παρόμοια δυσμενή κατασταση σε σχέση με τα επ. δικαιώματα, νομίζεις πως το πρόβλημα είναι οι διεκδικίσεις των ΜΠΔ. Εκτός και αν θεωρείς πως η δικιά σου εκπαίδευση είναι καλύτερη και ανώτερη από αυτη των ΜΠΔ και μόνο συνάδελφοι απ'το τμήμα σου θα έπρεπε να τα ζητάνε. Τότε πάω πάσο!

 

 

Ακόμη, το οτι οι Μ.Μ έχουν δικαίωμα ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων νομίζω πως προέρχεται από το όταν ακόμα υπήρχε η σχολή Ηλεκτρολόγων-Μηχανολόγων. Αν και έχουμε κάποια ηλεκτρολογικά μαθήματα και γω νομίζω πως είναι καταχρηστικό. Αλλά κάτι τέτοιο παρ'όλο που υπάρχει μόνο στα επ. δικαιώματα, στην πράξη δεν πιστεύω πως εφαρμόζεται. Εκτός αν ξέρεις εσύ κάποια περίπτωση Μηχανολόγου που ασχολείται με ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις ή και το αντίστροφο (νομίζω πως ισχύει).

 

 

Τέλος, για τις εξετάσεις συμφωνώ απολύτως.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, αυτη την στιγμη ενας ΜΠΔ δεν μπορει να υπογραψει μελετη Η/Μ μιας πολυκατοικιας, ετσι δεν ειναι?

Αν το Συμβουλιο Επικρατειας αναγνωρισει τα επαγγελματικα σας δικαιωματα, θα μπορειτε να υπογραφετε αυτες τις μελετες?

 

 

Και κατι αλλο (οχι τοσο ασχετο): Στο εξωτερικο πχ. ο "κυκλος σπουδων" των Αρχιτ. Μηχανικων περιλαμβανει το μαθημα της "ΑΝΤΟΧΗΣ ΥΛΙΚΩΝ". (κατι το οποιο φυσικα συμβαινει και με τον κυκλο σπουδων των Πολιτικων Μηχανικων.

Αν κανεις συγκρινει τον τροπο με τον οποιο διδασκονται την υλη οι Αρχιτεκτονες και το ποσο εμβαθυνουν στο αντικειμενο, θα συμπερανει οτι μιλαμε για 2 ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικα μαθηματα! (και ας εχουν το ιδιο ονομα).

 

Θελω να πω, με λιγα λογια, οτι αρκει ενας "ϊδιος" κυκλος σπουδων για να εχουν 2 σχολες τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα?

 

Και κατι αλλο: Ποσο ειναι η βαση για να πετυχει καποιος στην Ελλαδα στο τμημα Μ.Μ και ποσο στο τμημα ΜΠΔ?

Link to comment
Share on other sites

Τα μαθήματα περιλαμβάνουν οτι ακριβώς περιλαμβάνουν τα αντιστοιχα μαθήματα στους μηχανολόγους μηχανικούς που παίρνουν κατεύθυνση παραγωγής ,οι καθηγητές συνήθως είναι διδάκτορες μηχανολόγοι μηχανικοί ,δηλαδή πιστεύεις οτι κάνουν άλλα πχ οι μηχανολόγοι μηχανικοί βιομηχανίς του βόλου με αυτά των ΜΠΔ στα ίδια μαθήματα?

 

΄Για το δε πρόγραμμα σπουδών το ίδιο το ΤΕΕ ενέκρινε τις αλλαγές για να είναι ίδιος ο κορμός με τους μηχανολόγους μηχανικούς

 

Οτι οι βάσεις είναι χαμηλότερες όντως ισχύον αλλά μην ξεχνάς οτι μιλάμε για τμήμα χωρις επαγγελματικα δικαιώματα

 

Θελω να πω, με λιγα λογια, οτι αρκει ενας "ϊδιος" κυκλος σπουδων για να εχουν 2 σχολες τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα?

 

Δηλαδή τι θα έπρεπε να είναι ίδιο κατα την άποψη σου?Το όνομα της σχολής?

 

Οι μηχανολόγοι που παίρνουν διαφορετικές κατευθύνσεις γιατι έχουν τα ίδια δικαιώματα παντου?Στο οτι όλοι παραπάνω έχουν δικαίωμα για ηλεκτρολογικα΄δεν πειράζει κανέναν βέβαια (αλλα΄αφού εκαναν 1 εξάμηνο ηλεκτροτεχνία και 1 ηλεκτρικές μηχανές ε αμαρτία ειναι ...)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον συναδελφε george s αποψη μου ειναι οτι τα ΤΕΙ πρεπει να κλεισουν εντελως και οι κατευθυνσεις τους να συμπεριλειφθουν σε τομεις των ΑΕΙ γιατι πραγματικα δεν υπαρχει λογος να βγαινουν εργαζομενοι 2 ταχυτητων δηλαδη ο ενας να εχει λιγοτερα δικαιωματα απο των αλλον αλλα θελω πραγματικα να σε ρωτησω και εγω αυτο που σε ρωτησε και ο jeremy γιατι δηλαδη θεωρεις οτι κανουν λαθος που πανε να μας δωσουν δικαιωματα ενω τα ΤΕΙ δεν εχουν δηλαδη εννοεις οτι η δικη σου εκπαιδευση ειναι ανωτερη ? και για τις βασεις που ακουστηκαν καποια πραγματα δεν θεωρω οτι υπαρχει καποια συνδεση της χαμηλης βασης με τα επ. δικαιωματα η με την επιστημονικη γνωση του αποφοιτου

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι ότι κακώς πήρατε επ. δικαιώματα. Φυσικά κ καλά κάνατε κ πήρατε. Απλά είναι τόσο μονόπλευρο κ προσβλητικό ο δήθεν σύμβουλος του κράτους να κάνει ότι είναι δυνατόν να πάρει 1 τμήμα πολυτεχνείου επ. δικαιώματα ενώ δημιουργεί απίστευτα προβλήματα εδω κ 25 χρόνια στο να πάρουν κ οι μηχανικοί τε.

 

Όσο για αυτό που λες για τις βάσεις πανελληνίων, πολλοί συνάδελφοι πολυτεχνείου τις έχουν κάνει λάβαρο εναντίον των ΑΤΕΙ. Ελπίζω τώρα που πήρες επ. δικαιώματα να μην αλλάξεις γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.