Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φυτεμένο δώμα αντί υποχρεωτικής κεραμοσκεπής


Recommended Posts

Μπορείς να κάνεις φύτευση ή βατό δώμα, μέχρι το πολύ το 25-30% της έκτασης της στέγης, αλλά πρέπει να το τεκμηριώσεις πολύ καλά και στην αιτιολογική σου έκθεση. Μου συνέβει παρόμοιο θέμα στον Αγιο Στέφανο Αττικής, όπου ήταν υποχρεωτική στέγη από το ΦΕΚ.

 

 

Με ενδιαφέρει άμεσα να μάθω αν αυτό το λέει καμιά εγκύκλιος ή το 25-30% το είπε επειδή έτσι το φαντάστηκε κάποιος αρχιτέκτονας της ΕΠΑΕ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΠΑΕ και δυστηχως σε φυτεμενο δωμα σημαινει και πολυ χρονο-οπως επισης συνεπαγεται να ακολουθησεις οτι σου πουν και οχι οτι θελεις να κανεις εσυ και ο πελατης σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

θεωρώ πως το παρών νήμα είναι ιδιαίτερα σημαντικό και για αυτό επαναφέρω την συζήτηση από το μακρινό 2008... έχουμε κάποια νεότερη εξέλιξη σχετικά με περιοχές - οικισμούς όπου προβλέπεται Υποχρεωτική Στέγη και αν αυτή μπορεί να αντικατασταθεί από Φυτεμένο Δώμα; Γιατί το ακούω σε συζητήσεις από συναδέλφους αλλά δεν έχω κάτι χειροπιαστό και συγκεκριμένο στα χέρια μου σχετικά με αυτό (και δεν θυμάμαι να γίνεται κάπου  σχετική αναφορά στον ΝΟΚ )... ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

το επαναφέρω κι εγώ ξανά γιατί μ ενδιαφέρει..... Νομίζω ότι μιλάμε για τη φυτεμένη στέγη (που είναι κεκλιμένη), η οποία λένε ότι επιτρέπεται, ενώ το φυτεμένο δώμα (επίπεδο) απαγορεύεται. όποιος ξέρει περισσότερα ας μας φωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Απο διαταγμα όρων δόμησης εχω υποχρεωτική κεραμοσκεπή με 30% και max 1,50μ (οχι απλά στέγη).

Μπορουμε  λετε να αντικαταστήσουμε με φυτεμένη στέγη και προσαυξηση ύψους?

Link to comment
Share on other sites

Κάπου αναφέρεται στον ΝΟΚ ότι οι ειδικοί όροι κατισχύουν των διατάξεών του. Δες το κάπου στα αρχικά άρθρα θυμάμαι ότι είναι.

Link to comment
Share on other sites

 

Σημαντική η συμβολή σας! Επιτρέπεται!

 

Τα διατάγματα όρων(εκτός των κανονιστικών κλπ) κατισχύουν του ΝΟΚ. 

Με την απόφαση όμως επιτρέπεται η υπέρβαση ύψους σε περίπτωση κατασκευής >50% φυτεμένου δώματος ή στέγης (παρ8γ/15/ΝΟΚ).

Το θέμα της υποχρεωτικότητας της κεραμοσκεπής με προβληματίζει λίγο επειδή μιλάει για προσαύξηση ύψος και όχι για αντικατάσταση υλικών, αλλά θεωρώ ότι αν έχω πχ 51% φυτεμένο το 49% θα είναι κεραμοσκεπή υποχρεωτικά, αν έχω 99% φυτεμένο το 1% θα είναι κεραμοσκεπή και μέχρι που να μείνει η τοποθέτηση ενός κεραμιδιού δεν θα πρέπει να υπάρχει βάσιμη αντίθετη άποψη.

σωστα;

 

 

 

ΝΟΚ ΑΡΘΡΟΝ-1  Πεδίο εφαρμογής

5. α) Οι ειδικές πολεοδομικές διατάξεις, με την επιφύλαξη της "περιπτ.β,"(**) κατισχύουν των γενικών διατάξεων, που περιέχονται στον παρόντα νόμο.

β) Οι διατάξεις του παρόντος κατισχύουν των κανονιστικών πράξεων της Διοίκησης (όπως αποφάσεις Νομάρχη, πράξεις Δημοτικού Συμβουλίου κλπ), με τις οποίες θεσπίζονται όροι δόμησης (όπως ύψος, ποσοστό κάλυψης, αριθμός ορόφων, θέση υπογείου κλπ), εκτός από:

1) οποιουδήποτε είδους διατάγματα και

2) πράξεις, με τις οποίες θεσπίζονται ειδικές και εντοπισμένες ρυθμίσεις ", όπως για διατηρητέα κτίρια, μνημεία, ειδικά κτίρια.".(***)

 

Αποφ-31685/2017       (ΑΔΑ: ΩΝΖΣ4653Π8-9ΕΜ)

...Αποφασίζουμε:

1. Οι διατάξεις της παρ.8 και του τελευταίου εδαφίου της παρ.1 του Αρθ-15 του Ν-4067/12 ως ισχύει σήμερα, ως ειδικές, αποτελούν κίνητρο με στόχο την βελτίωση του αστικού περιβάλλοντος και εφαρμόζονται σε όλες τις περιοχές, ανεξαρτήτως του τρόπου καθορισμού του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους σε αυτές (δηλ. βάσει του ΝΟΚ ή βάσει κανονιστικών αποφάσεων της Διοίκησης ή Π.Δ/γμάτων).

2. Εξαιρούνται της ανωτέρω εφαρμογής οι περιοχές οι οποίες βάσει Π.Δ/γμάτων ή Υπ. Αποφάσεων έχουν υπαχθεί σε καθεστώς ειδικής προστασίας (ως αρχαιολογικοί χώροι, ιστορικοί τόποι, παραδοσιακοί οικισμοί και παραδοσιακά τμήματα πόλης), ή το ύψος τους έχει καθοριστεί με γνώμονα την αντιμετώπιση της σεισμικής επικινδυνότητας, λόγω ασφάλειας εναέριας κυκλοφορίας (πλησίον αεροδρομίων) ή αφορούν σε περιπτώσεις διατηρητέων κτιρίων και μνημείων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.