Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λειτουργία Πολεοδομιών μετά την εφαρμογή του Καλλικράτη


Recommended Posts

ΜΑΚΑΡ εντάξει φίλε μου. Εάν είσαι δημοτικός υπάλληλος μας έπεισες. Το έχεις πάρει εργολαβία το θέμα για να μας πείσεις ότι οι δήμαρχοι δεν φταίνε σε τίποτα. Δηλαδή πριν από τους νέους δημάρχους δεν υπήραχαν δήμαρχοι?! Δεν υπάρχει συνέχεια στους ΟΤΑ.

 

Μπορώ να ρωτήσω γιατί αντέδρασες, με τον τρόπο αυτό, στο προηγούμενο μήνυμά μου;

Έχει σχέση το μήνυμα #79 με τους νέους δημάρχους που αναφέρεις και με τους οποίους αποδεικνύεται ότι έχεις σοβαρό πρόβλημα;

Είναι επιλήψιμο, κατά τη γνώμη σου, να είναι ένας μηχανικός, δημοτικός υπάλληλος;

Θεωρείς "εργολαβία" τη δική μου προσπάθεια για αποκατάσταση της πραγματικότητας και της αλήθειας, όταν εσύ υποστηρίζεις συνεχώς, ως μοναδική αιτία της σημερινής κατάντιας των πολεοδομικών υπηρεσιών, τους νεοεκλεγέντες δημάρχους, αρνούμενος να αποδεχτείς την τεράστια ευθύνη του Κράτους, όπως αποδεικνύουν περίτρανα όλα τα στοιχεία που έχω παραθέσει;

 

Μήπως, τελικά, έχεις τη μύγα και μυγιάζεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Το να ποστάρεις 10 φορές τα ίδια πράγματα δεν είναι προσπάθεια για αποκατάσταση της πραγματικότητας και της αλήθειας αλλά προπαγάνδα.

 

Οι ΟΤΑ δεν φταίνε - Φταίει το κράτος.

 

Δεν τα έχω με τους νέους δημάρχους άνθρωπε μου !! Που το κατάλαβες αυτό?! Όχι βέβαια το ότι και αυτοί δεν μπορούσαν να κάνουν πράγματα αλλά δεν το σχολιάζω.

 

Για τους απερχόμενους μιλάω. Οι οποίοι παρέδωσαν ένα μαύρο χάλι. Όπου βέβαια υπάρχει απερχόμενος δήμαρχος γιατί πολλόί παρέμειναν στην θέση τους. Οι πρώην δήμαρχοι λοιπόν κατά τη γνώμη σου έστω ότι λάβανε τις εγκυκλίους για τις σφραγίδες 20 Δεκέμβρη. Δεν μπορούσαν με μία διαδικασία κατεπείγοντως να προμηθεύσουν τις τότε νομαρχιακές πολεοδομίες με τιος νέες σφραγίδες? Γιατί εγώ για τις σφραγίδες μιλάω και όχι για αρμοδιότητες, καρέκλες, κτίρια κ.τ.λ.!!! Οι Η/Χ αν δεν το ξέρεις δύο σφραγίδες θέλουνε.

 

Αλλά επειδή εσύ φαντάζομαι είσαι σε μία τεχνική υπηρεσία και δεν έχεις φάει χιλιόμετρα για να σου πει ο κάθε αργόσχολος δημοτικός υπάλληλος ότι δεν σε εξυπηρετεί επειδή δεν έχει σφραγίδα, για αυτό λες και ότι λες με τόση ευκολία. Μας αραδιάζεις ΦΕΚ, εγκυκλιους και ένα σορό στοιχεία λες και μας νιάζουν. Την ταλαιπωρία που τρώμε οι ελ. επ. έχεις κάτσει ποτέ να την σκεφτείς?

 

Αλλά έτσι είναι ο καθένας τα βλέπει τα πράγματα στη ζωή από τη νσκοπιά του. Εσύ κάθεσαι πίσω από ένα τοίχος γραφειοκρατίας, εγώ θέλω να κάνω τη δουλειά μου εδώ και τώρα και δεν με νοιάζει το τι και πως. Και οι δύο δίκιο έχουμε.

 

Παρατήρηση: Σεβόμαστε τους συνομιλητές μας, δεν τους προσβάλουμε και δεν τους ειρωνευόμαστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Με τις Ε.Π.Α.Ε των πρώην Νομών τι θα γίνει ρε παιδιά θα δημιουργηθούν στους Δήμους; Γνωρίζει κανείς; έχει ακούσει κανείς κάτι;

 

 

Ο πελάτης περιμένει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης, όπως και όλοι μας, θα περιμένει πολύ...

 

Για τις ΕΠΑΕ, όπως και πολλές άλλες λειτουργίες και επιτροπές που μας αφορούν υπάρχει νομοθετικό κενό το οποίο δεν φρόντισαν να καλύψουν τόσους μηνες.

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλά επειδή εσύ φαντάζομαι είσαι σε μία τεχνική υπηρεσία και δεν έχεις φάει χιλιόμετρα για να σου πει ο κάθε αργόσχολος δημοτικός υπάλληλος ότι δεν σε εξυπηρετεί επειδή δεν έχει σφραγίδα, για αυτό λες και ότι λες με τόση ευκολία. Μας αραδιάζεις ΦΕΚ, εγκυκλιους και ένα σορό στοιχεία λες και μας νιάζουν. Την ταλαιπωρία που τρώμε οι ελ. επ. έχεις κάτσει ποτέ να την σκεφτείς?

 

Αλλά έτσι είναι ο καθένας τα βλέπει τα πράγματα στη ζωή από τη νσκοπιά του. Εσύ κάθεσαι πίσω από ένα τοίχος γραφειοκρατίας, εγώ θέλω να κάνω τη δουλειά μου εδώ και τώρα και δεν με νοιάζει το τι και πως. Και οι δύο δίκιο έχουμε.

 

nik καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου αλλά είναι κρίμα μες την απελπισία σου και τις αρνητικές εμπειρίες που όλοι έχουμε από Δ/Υ να γενικεύεις και να προσβάλλεις μηχανικούς σαν τον ΜΑΚΑΡ που δυστυχώς δεν γνωρίζεις...........................

Από την άλλη μια χαρά τα εξηγεί ο ΜΑΚΑΡ......

Link to comment
Share on other sites

 

Ο πελάτης περιμένει!!!!!

 

Σήμερα στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης μου είπανε ότι τίποτα δεν μπορεί να υπογραφεί γιατί περιμένουν τις καινούργιες σφραγίδες. Οι πελάτες θα περιμένουν πολύ ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης μου είπανε ότι τίποτα δεν μπορεί να υπογραφεί γιατί περιμένουν τις καινούργιες σφραγίδες. Οι πελάτες θα περιμένουν πολύ ακόμα...

 

Θυμίζω, απλά ότι, η εγκύκλιος 56/71743/14.12.2010 του ΥΠΕΣ (Υφυπουργός Γεώργιος Ντόλιος), την οποία μαζί με τις υπόλοιπες που αναφέρω στο post #61, βρήκα μετά από χρονοβόρα έρευνα στο "Δαύγεια", και στην οποία περιλαμβάνεται, εκτός των άλλων, και η προτροπή για την προμήθεια της υλικοτεχνικής υποδομής (ταμπέλες, σφραγίδες, επιστολόχαρτα, γραφική ύλη κλπ) της "Νέας Αποκεντρωμένης Διοίκησης" είχε, ως αποκλειστικούς αποδέκτες, τους "Γενικούς Γραμματείς των Περιφερειών της Χώρας".

 

Ελλάς, το μεγαλείο σου ...

Link to comment
Share on other sites

Με τις Ε.Π.Α.Ε των πρώην Νομών τι θα γίνει ρε παιδιά θα δημιουργηθούν στους Δήμους;

 

Την αρμοδιότητα για την δημιουργία των ΕΠΑΕ την είχε ο Νομάρχης. Λογικά τώρα πάει στους Δημάρχους.

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΠΑΕ δεν περιλαμβάνεται στις αρμοδιότητες που μεταβιβάζονται στους δήμους και περιγράφονται στο άρθρο 94 του ν. 3852/2010

Link to comment
Share on other sites

Mην πάτε Συγγρού, μόλις επέστρεψα, οι υπάλληλοι είναι σε ένα γραφείο ολοι μαζί και πινουν καφέ. Δεν έχουν σφραγίδες και δεν τους έχουν έρ8ει οι καινουριες αρμοδιότητες, οπότε δε μπορούν να κάνουν κάτι...

 

Η απάντηση στην εύλογη απορία, ίσως κρύβεται στο γεγονός ότι, εκτός από τις σφραγίδες, υποθέτω ότι, χρειάζεται α) τοποθέτηση προϊσταμένων-τμηματαρχών β) τοποθέτηση των υπαλλήλων στις νέες υπηρεσίες και άλλες παρόμοιες και ... τρελές ιστορίες ...

Δηλ τι γίνεται;

Δε θα πληρωθούν μέχρι να οριστούν οι αρμοδιότητες;;; :evil:

 

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ !!!!

Άλλοι άνθρωποι χάνουν τις δουλειές τους και οι ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ λουφάρουν!!!

-----

Θα σας πω εγώ τη λύση!!

Αφου δεν έχουν προιστάμενο ή διευθυντή, πάμε ακόμη πιο πάνω ΜΑΖΙΚΩΣ!

 

Αντιδήμαρχος Πολεοδομίας !!!!

Δεν υπάρχει; Δήμαρχος!!!!

Νομίζετε πως θέλει κανείς να δυσαρεστήσει τον μελλοντικό του προιστάμενο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.