Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λειτουργία Πολεοδομιών μετά την εφαρμογή του Καλλικράτη


Recommended Posts

Το ίδιο πρόβλημα με τη myri είχα και εγώ στις αρχές του χρόνου στον Περισσό και έκανα ακριβώς το ίδιο (στον προϊστάμενο, στο Δημαρχείο κ.ο.κ.) και βρήκα άκρη, γιατί αυτοί οι αθεόφοβοι θέλουν φοβέρα, και επιπλέον το Δημαρχείο είχε ήδη κάνει τα δέοντα (σφραγίδες, εντολές κλπ) για να λειτουργήσει η Πολεοδομία, αλλά οι υπάλληλοι στον Περισσό προτιμούσαν να καπνίζουν (εντός του κτηρίου φυσικά) και να χαζεύουν.

 

Μην είμαστε κότες.

Δεν τους χρωστάμε, αυτοί οφείλουν εξυπηρέτηση σε εμάς. Εμείς τους πληρώνουμε.

 

Ακούστε και ένα άλλο ωραίο:

Έγινε στις 24 Μαρτίου στην Πολεοδομία της Αργυρούπολης. Πάει συνεργάτις μου αρχιτέκτων για να παραλάβει πρόστιμα για ΗΧ πριν τις 11.30πμ και αφού γράφεται στη λίστα (!) (είχε να περιμένει να εξυπηρετηθούν μόνο 2 άτομα) της λέει η υπάλληλος ότι μπορεί να μην εξυπηρετηθεί γιατί μπορεί να... γίνει Ημι-αργία!!!

Φεύγει συγχισμένος και με παίρνει τηλέφωνο να με ρωτήσει αν είναι όντως ημι-αργία.

Παίρνω (συγχισμένος και εγώ) στην Πολεοδομία της Αργυρούπλης και δεν σηκώνουν κανένα τηλέφωνο από αυτά που βρίσκω στο internet.

Παίρνω στο Δημαρχείο της Αργυρούπολης, και μιλάω με εξυπηρετικότατη κυρία στην Τεχνική Υπηρεσία, που μου λέει ότι φυσικά και δεν είναι ημιαργία, και μου δίνει τηλέφωνο στην Πολεοδομία για να συνεννοηθώ.

Το συγκεκριμένο τηλέφωνο σηκώνει επίσης εξυπηρετικότατη κυρία, η οποία επίσης συγχίζεται από τις αρλούμπες που είπε η (διοικητική) υπάλληλος στη συνεργάτιδά μου και μου λέει να της πω να επιστρέψει για να εξυπηρετηθεί.

Όταν επιστρέφει η συνάδελφος εξυπηρετείται κανονικά, και η υπάλληλος βρίσκεται στη θέση της. Από τα λεγόμενα της υπαλλήλου ήταν φανερό ότι είχε πέσει ξεχεστ@ριο και από το Δημαρχείο και από τους προϊσταμένους της Πολεοδομίας.

 

Έτσι, για να μην νομίζουν οι υπάλληλοι ότι μπορούν να μας κάνουν τους δικτάτορες.

Ξυπνήστε συνάδελφοι!!

Και ορισμένοι ας αφήσουν τα κουλουράκια, τις μίζες και το γλύψιμο. Είναι υπάλληλοι και οφείλουν να κάνουν τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Με την εξουσία που έχουν να κάνουν ότι τους καπνίζει !!!

 

Πόσοι από εμάς έκαναν φασαρία; ε;

 

Εχω ήδη πάει στο Δημαρχείο και έχω διαμαρτυρηθεί.

Δεν μπορώ να πηγαίνω συνέχεια.

Ας πάει και κάποιος άλλος ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπας και πεσει καμμία φάπα.

Ας πηγαίνουν κάθε μέρα 1-2 συνάδελφοι να δείτε που σε 5 μέρες θα στρώσουν!

 

Πόσο ΚΟΤΕΣ είμαστε επιτέλους!

-------

Πρέπει κάποιο ΒΟΛΕΨΑΚΙΔΕΣ επιτέλους να καταλάβουν πως αυτά που ήξεραν να τα ξεχάσουν!

Η υπομονη μας έχει εξαντληθεί!

 

Ατομικές φασαρίες ή ατομικά κραξίματα νομίζω ότι γίνονται πολλά, αλλά όσα και να γίνουν έχουν μηδενικό αποτέλεσμα.

Θα είχα να κάνω μια απλή (σχετικά) και πρακτική πρόταση εδώ.

Να δημιουργηθεί ειδική ενότητα στο φόρουμ για ψηφίσματα καταγγελίας σε θέματα κακοδιαχείρισης των πολεοδομιών.

Τα ψηφίσματα να εμπεριέχουν και Διεύθυνση παραλαβής ώστε όποιος από εμάς επιθυμεί να τα υπογράφει με όνομα και επώνυμο. Σε τέτοια ζητήματα δεν μπορεί να έχει την ευθύνη μια ιστοσελίδα αλλά ο κάθε επαγγελματίας ατομικά.

Ο έχων αναλάβει την έκδοση του ψηφίσματος να φροντίζει να το παραδώσει και να κρατήσει μια ενημέρωση του αποτελέσματος.

 

2ον βήμα αν μετά το πρώτο βήμα του ψηφίσματος δεν υπάρξουν αποτελέσματα στην πράξη

Μήνυση κατά των υπευθύνων για όσα δεν διορθωθούν.

Όσοι από τους υπογράφοντες στο ψήφισμα έχουν δηλώσει συμμετοχή σε μελλοντική μήνυση να εξουσιοδοτούν κάποιον να το προχωρήσει και να ανοίξει λογαριασμός για κάλυψη εξόδων. Δεν έχω σαφή γνώση κόστος μιας μήνυσης αλλά με ένα ταμείο 500 ευρώ ανά περίπτωση κάτι θα μπορεί να γίνει. Το οποίον φτάνει 20 άτομα με μια προκαταβολή 20 ευρώ και ξεκινά η μήνυση.

 

Αυτά σαν κεντρική ιδέα κάποιας πράξης που θα μπορούσε να έχει κάποιο αποτέλεσμα.

Άλλο να δέχονται μηνύσεις από γενικά πολίτες που συχνά δεν ξέρουν και τι ζητούν κι άλλο να δεχτούν μηνύσεις από επαγγελματίες του κλάδου με κάθε σοβαρότητα.

Υπάρχει η βούληση και η δυνατότητα έστω σαν κεντρική ιδέα?

Αν ναι τότε κάτι θα βγει

Αν όχι πάλι άλλοι θα αποφασίζουν για εμάς χωρίς εμάς κι εμείς θα έχουμε τον εποικοδομητικό ρόλο της γκρίνιας ότι φταίνε οι άλλοι

Link to comment
Share on other sites

να σου πω, με το κράξιμο μπορεί να εξυπηρέτηθείς,

επίσης ξεβολέυονται και το σκέφτονται 2πλά να το ξανακάνουν στον επόμενο

άρα αν την άκουγαν από όλους, δε θα φτάναμε στο σημείο που βρισκόμαστε

 

επίσης έχω πιο φτηνές λύσεις από τη μήνυση

http://www.seedd.gr/

να δεις τι ωραία που θα είναι να τους σέρνουν 2-3χρόνια μετά το συμβάν σε ένορκες καταθέσεις

αφότου σχολάσουν το 6ωρό τους ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με myri.

 

Γιατί φίλε Didonis αν εσύ (ή κάποιος άλλος) πήγες μετά τη δική μας φασαρία, πιθανότατα εξυπηρετήθηκες ως αποτέλεσμα αυτής της φασαρίας.

Καλά τα ψηφίσματα, αλλά ούτε απτό αποτέλεσμα έχουν ούτε άμεσο.

Μεγάλη διαδικασία να κάνεις όλα αυτά που λες και μετά μηνύσεις, χωρίς τελικά να καταφέρνεις να εξυπηρετηθείς.

 

Το να σχολιάζουμε μέσα στο forum τα τεκταινόμενα στις Πολεοδομίες και τις διάφορες υπηρεσίες που μας ταλαιπωρούν σίγουρα προσφέρει άμεση ενημέρωση και βοηθά τους υπολοίπους να πράξουν αναλόγως.

 

Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για το αυτονόητο:

Την σωστή εξυπηρέτηση από τις δημόσιες υπηρεσίες εντός του ωραρίου τους και στο πλαίσιο των υποχρεώσεών τους.

Αλλά στο Ελλαδιστάν οι Δημόσιοι Υπάλληλοι έχουν αποθρασυνθεί τελείως, και καλά θα κάνουμε να τους βάλουμε λίγο στη θέση τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε μια πολεοδομία έμαθα ότι εκδόθηκε μια άδεια την περασμένη εβδομάδα. Ο αριθμός πρωτοκόλου ήταν (μονοψήφιος)/2011.

 

Σε άλλη πολεοδομία της επαρχίας δεν υπάρχει μηχανικός. Όλοι οι μηχανικοί πήγαν στο τεχνικό τμήμα της περιφέρειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε πολεοδομικό γραφείο Δήμου πήγα και κατέθεσα αίτηση για προσθήκη στέγης σε υφιστάμενη οικία με άδεια του 1991.

Ο εκεί υπάλληλος (τοπογράφος) μου ζήτησε νέο τοπογραφικό. Του εξηγώ πως δεν έχει αλλάξει η ρυμοτομία, δεν υπάρχουν υποχρεώσεις από διαπλατύνσεις κλπ., αλλά εντούτοις θέλει νέα αποτύπωση γιατί απότι κατάλαβα είναι άσχετος στο θέμα έκδοση αδειών από τους Δήμους λόγω Καλλικράτη. Από συζητήσεις που άκουσα, πρέπει να είχε και να έχει το πόστο ελέγχου των καταστημάτων για έκδοση αδειών λειτουργίας και του φορτώσαν τώρα και αυτό το κομμάτι....

Μήπως υπαρχει κάπου κάποια εγκύκλιος που να αναφέρει το ότι υπογράφουμε το παλιό τοπογραφικό όταν δεν έχουμε αλλαγές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.