Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λειτουργία Πολεοδομιών μετά την εφαρμογή του Καλλικράτη


Recommended Posts

Νομίζω ότι, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Κατ' αρχάς, διαβάζοντας το νόμο, διαπιστώνει κανείς ότι η οργάνωση των πολεοδομιών στους νέους δήμους δεν είναι μια εύκολη υπόθεση αφού προϋποθέτει σύνταξη και έγκριση Οργανισμού Λειτουργίας, στελέχωση, τοποθέτηση κλπ για να λειτουργήσει η νέα υπηρεσία. Γι' αυτό το λόγο το Κράτος πρόβλεψε μια εξάμηνη περίοδο για τη διαδικασία αυτή. Στο διάστημα αυτό, οι πολίτες των δήμων αυτών θα εξυπηρετούνται από την παλιά (νομαρχιακή) υπηρεσία, αφού ολοκληρωθεί η μεταβατική διαδικασία. Τώρα, το ότι δεν θα έχει ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία στο εξάμηνο, το ξέρουμε όλοι μας. Είναι, λοιπόν, προφανές ότι, δεν χρειάζεται να υπογραφεί προγραμματική σύμβαση ή κάτι άλλο σχετικό για την περίοδο αυτή.

 

Στο άρθρο 94 περιγράφεται μεν η διαδικασία επιβολή προστίμων για τα αυθαίρετα αλλά δεν βρήκα διάταξη που να τα αναφέρει ως έσοδα των νέων δήμων.

 

Κατά την άποψή μου χρειάζεται λίγη υπομονή για να αρχίσουν να λειτουργούν οι παλιές πολεοδομίες με το νέο τίτλο και αρμοδιότητες, να βγούν στην επιφάνεια οι όποιες παιδικές ασθένειες από την εφαρμογή του νέου θεσμού και ... έχουμε καιρό να συζητήσουμε για την οργάνωση των νέων δήμων και στον τομές των πολεοδομικών αρμοδιοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση πως οι υπάλληλοι των νομαρχιακών πολεοδομιών μεταπήδησαν στην πολεοδομία του δήμου που είχε έδρα η νομαρχία ή το πολεοδομικό γραφείο.

Άρα οι νέες πολεοδομίες που θα γίνουν στους νέους δήμους δεν θα έχουν υπαλλήλους από την παλαιά Νομαρχιακή Πολεοδομία αλλά νέους συναδέλφους μας είτε ήδη υπηρετούντες στους δήμους (τεχνικές υπηρεσίες) είτε νεοπροσληφθέντες.

Άρα το 6μηνο είναι τουλάχιστον σίγουρο, για εμένα, ο ελάχιστος χρόνος για να λειτουργήσουν.

Κάπου άκουσα περί υποχρέωσης δημιουργίας πολεοδομικών υπηρεσιών από τους νεοσύστατους δήμους κάτι για 2 χρόνια αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Όσον αφορά τα πρόστιμα, είναι δυνατόν να συνεχίσουν να εισπράττονται από τους παλαιούς δήμους (όπου και αν υπήρξε αλλαγή) ή την Νομαρχία που δεν υπάρχει πλέον?

 

Επίσης δεν μπορούν να λειτουργήσουν οι παλαιές νομαρχιακές πολεοδομίες. Αφού δεν υπάρχουν πλέον.

 

Αλήθεια με τις άδειες που είχαν κατατεθεί στις νομαρχίες και λήγει το 9μηνο τι θα γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λέμε, γενικά, ως προς το προσωπικό των παλαιών (νομαρχιακών) πολεοδομιών και ως προς εκείνο που θα στελεχώσει τις πολεοδομίες των νέων δήμων. Με τη διαφορά ότι, είναι δυνατόν να μεταταγούν υπάλληλοι των πρώτων στις δεύτερες στη μεταβατική περίοδο μέχρι την ολοκλήρωση των διαδικασιών για τη λειτουργία των πολεοδομιών των νέων δήμων.

 

Οι 6 μήνες είναι βέβαιο ότι θα ξεπεραστούν, το πόσο περισσότερο θα πάει δεν μπορώ να εκτιμήσω.

 

Τα πρόστιμα θεωρώ ότι είναι έσοδο του Κράτους το οποίο δεν έχει μεταβιβαστεί στους νέους δήμους.

 

Οι παλαιές (νομαρχιακές) πολεοδομίες μετονομάστηκαν σε Πολεοδομίες του δήμου που εδρεύουν με την προσθήκη του τίτλου "Διοικητική Υποστήριξη", δεδομένου ότι θα συνεχίσουν να λειτουργούν όπως παλιά μέχρις ότου λειτουργήσουν οι πολεοδομίες των νέων δήμων. Επομένως, όλοι οι φάκελοι που είχαν κατατεθεί μέχρι 31.12 θα συνεχίσουν να διεκπεραιώνονται από τις ίδιες παλαιές πολεοδομίες, μετά την καθυστέρηση αυτών των ημερών μέχρι να πάρουν σφραγίδες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά, πιέζουμε εμείς άμεσα τους ανωτέρους τους ...

εγώ προσωπικά αυτό έκανα και εξυπηρετήθηκα ... το μόνο πρόβλημα ήταν ο ποδαροδρομος μέχρι τον οικείο δήμο

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει συνάδελφος που έχει καταθέσει φάκελο από 1/1 έως σήμερα σε οποιαδήποτε πολεοδομία της Ελλάδας; Υπάρχει κάποια που να λειτουργεί ή έχει καταρρεύσει το σύστημα συνολικά ανεξαρτήτως του αν πρόκειται για πρώην δημοτικές/νομαρχιακές σε δήμους που συνενώθηκαν/παρέμειναν ως είχαν;

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώην νομαρχιακές απλά πήγα τη βόλτα μου και έφυγα χωρίς να έχω κάνει απολύτως τίποτα, αλλά σε πολεοδομία που ήταν απο πριν του δήμου (και συγκεκριμένα Μαρούσι) έκανα κανονικά κατάθεση για Η.Χ. μετά την 01/01/2011

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι, οι πολεοδομίες των δήμων, που λειτουργούσαν πριν από την 1.1, εξακολουθούν να λειτουργούν κανονικά, έστω και αν στους δήμους αυτούς έχουν ενσωματωθεί και άλλοι δήμοι με τον Καλλικράτη.

 

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε στις τέως νομαρχιακές πολεοδομίες, οι οποίες βρίσκονται, εκ του νόμου, σε μεταβατική κατάσταση, που θα διαρκέσει αρκετό καιρό, όπως συζητήθηκε προηγουμένως, η οποία (κατάσταση) χειροτέρεψε με την ανοργανωσιά που διαπιστώνουμε καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή myri εγώ που θέλω να θεωρήσω την άδεια για τελική ή έστω εργοταξιακή σύνδεση να πάω στον οικείο δήμο?

 

δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχεις, όμως θεωρώ πως πρέπει ένας ένας να πηγαίνει στον οικείο δήμο μέχρις ότου ο Δήμος καταλάβει πως είναι η νο1 προτεραιότητά του

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι, οι πολεοδομίες των δήμων, που λειτουργούσαν πριν από την 1.1, εξακολουθούν να λειτουργούν κανονικά, έστω και αν στους δήμους αυτούς έχουν ενσωματωθεί και άλλοι δήμοι με τον Καλλικράτη.

 

Φοβάμαι ότι δεν είναι ακριβώς έτσι. Σήμερα πήγα στην πολεοδομία Ταύρου (η οποία ήταν δημοτική), ο δήμος Ταύρου ως γνωστόν συνενώθηκε με του Μοσχάτου και ο υπάλληλος που κατέθετα φακέλους μου είπε ότι το πρωτόκολλο πλέον έχει πάει στην οικονομική υπηρεσία του δήμου Μοσχάτου!! "Εγώ που με βλέπεις αυτή τη στιγμή είμαι αποσπασμένος εδώ πλέον" μου είπε... Έστω ότι αυτό είναι το αντίστροφο παράδειγμα αυτού που αναφέρεις (ο Ταύρος απορροφήθηκε από το Μοσχάτο, αν επρόκειτο για ακίνητο που ανήκε στο Μοσχάτο ίσως να μην είχα θέμα), οι σφραγίδες δεν θα πρέπει πλέον να λένε "Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου" αντί "Δήμος Ταύρου" ή "Δήμος Μοσχάτου"; Άρα και σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει θέμα.

 

Υ.Γ. Άφησα τους φακέλους και έφυγα με άδεια χέρια εννοείται με την υπόσχεση να με πάρουν τηλέφωνο να μου δώσουν αριθμούς πρωτοκόλλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.