Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λειτουργία Πολεοδομιών μετά την εφαρμογή του Καλλικράτη


Recommended Posts

πάντως στη θεσσαλονίκη (κεντρική) ρώτησα και οι τελικές θεωρήσεις γίνονται κατα τα γνωστά μέχρι νεωτέρας.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι δεν είναι ακριβώς έτσι. Σήμερα πήγα στην πολεοδομία Ταύρου (η οποία ήταν δημοτική), ο δήμος Ταύρου ως γνωστόν συνενώθηκε με του Μοσχάτου και ο υπάλληλος που κατέθετα φακέλους μου είπε ότι το πρωτόκολλο πλέον έχει πάει στην οικονομική υπηρεσία του δήμου Μοσχάτου!! "Εγώ που με βλέπεις αυτή τη στιγμή είμαι αποσπασμένος εδώ πλέον" μου είπε... Έστω ότι αυτό είναι το αντίστροφο παράδειγμα αυτού που αναφέρεις (ο Ταύρος απορροφήθηκε από το Μοσχάτο, αν επρόκειτο για ακίνητο που ανήκε στο Μοσχάτο ίσως να μην είχα θέμα), οι σφραγίδες δεν θα πρέπει πλέον να λένε "Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου" αντί "Δήμος Ταύρου" ή "Δήμος Μοσχάτου"; Άρα και σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει θέμα.

 

Υ.Γ. Άφησα τους φακέλους και έφυγα με άδεια χέρια εννοείται με την υπόσχεση να με πάρουν τηλέφωνο να μου δώσουν αριθμούς πρωτοκόλλου.

 

Πολύ καλή και ίσως μοναδική περίπτωση, η συγκεκριμένη των δύο δήμων γιατί και οι δύο είχαν πολεοδομία και συνενώθηκαν, ως δήμοι, με τον Καλλικράτη, με τη νέα ονομασία "Δήμος Μοσχάτου-Ταύρου" και δεν απορροφήθηκε ο Ταύρος από το Μοσχάτο. Στο http://www.poleodomia.gov.gr αναφέρονται ως "Πολεοδομία Μοσχάτου-Ταύρου, Δ.Ε. (προφανώς Δημοτική Ενότητα) Μοσχάτου" η μία και " ... Ταύρου" η άλλη.

 

Στην περίπτωση αυτή, ευθύνεται, πραγματικά, ο νέος Δήμος που δεν οργάνωσε έγκαιρα και ΑΜΕΣΑ την αναγκαία υποδομή για τη μετάβαση στη νέα κατάσταση. Πιστεύω, όμως, ότι σ' αυτού του είδους τις περιπτώσεις (συνενωμένων δήμων) θα αποκατασταθεί γρήγορα η ομαλή λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Για τη Θεσ/νικη πάντως . Η κεντρική πολεοδομία πέρασε άμεσα στο δήμο. απο εκει που εξεταζαν τεσσερα ατομα τη μερα φακελους, μεταφέρθηκε ο χώρος εξέτασης στο νέο δημαρχείο σε μια μεγάλη αίθουσα όπου έχουν μεταφερθεί υπάλληλοι του δήμου και τώρα εξετάζουν γύρω στα 40 ατομα ταυτόχρονα. υπολογίζεται να εξυπηρετουν 500 φάκελους τη μέρα...

τα καλά να αναγνωρίζονται και να λέγονται....

Link to comment
Share on other sites

Kαι στην πολεοδομία Βούλας σήμερα, που ενώθηκε (αν δεν κάνω λάθος με Βουλιαγμένη και Βάρη) λειτουργούσαν κανονικά, και είχαν νέες σφραγίδες, όλα ρολόι!

Για την Αργυρούπολη, αντίθετα... πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνει, ο υπάλληλος δε μου βγάζει τα πρόστιμα!!!!!! Τη μία δεν έχει σφραγίδες, την άλλη δεν έχει αυτοκόλλητα, την άλλη δεν έχει αναλλάβει αρμοδιότητες, σήμερα επειδή πήγα στη 1 μου είπε να πάω Δευτέρα, γιατί μάλλον ήταν μεσημέρι και είχε κουραστεί....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα. θα ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας για παρόμοιο θέμα σε σχέση με μια νέα άδεια. πέρσυ αγόρασα ένα οικόπεδο στο Σέλι νομού ημαθίας. Το Σέλι ήταν παλιά κοινότητα. Έτσι για να βγάλεις άδεια πήγαινες στη πολεοδομία της νομαρχίας ημαθίας. όταν έγινε ο 1ος καλλικράτης η κοινότητα πήγε στο δήμο βέροιας, όμως ακόμα και μέχρι πριν 1 μήνα για να βγάλεις άδεια πήγαινες στη πολεοδομία της νομαρχίας. ερώτηση 1. Γιατί η αλλαγή δεν έγινε τότε? Τώρα όμως αλλάξε αυτό και πρέπει να πας στη πολεοδομία του δήμου. για νέες άδειες.

Εγώ όμως κατέθεσα τα τοπογραφικά και αρχιτεκτονικά στις 16 νοέμβρη του 10 στη πολεοδομία της νομαρχίας και τον φάκελο τον χρεώθηκε ενας τύπος. Τον ρώτησα τότε, πότε θα τα δείτε και μου είπε σε ενα μηνα μιλάμε. καλα λεω. τον παίρνω τηλ. μετα από ενα μήνα (13 δεκέμβρη) και μου είπε πως δεν έκανε τιποτα γιατί είχε αδεια και όταν γύρισε είχε εντολή να μην ανοιξει άλλους φάκελους για να μην χαθεί τιποτα στη μετακόμιση.μου λέει πάρε σε ένα μήνα ξανα. περιμένω να περάσουν οι γιορτές και τον πήρα ξανά τηλ τη δευτέρα που μας πέρασε 10 του μηνα (άλλες 27 μέρες περίμενα δηλαδη!) και μου λέει τίποτα ακόμα ταχτοποιούμε και δεν ξέρω αν θα την χρεωθώ εγώ την άδεια. πάλι αύριο θα τον πάρω να δω τι θα πει. Τι να κάνω αν και αύριο μου πει πως δεν έκανε τίποτα? να πάω στη βέροια να μαλώσω?? με αυτόν μόνο ή και με κανέναν ανώτερο? θα βγάλω καμια άκρη αν μου πει πάλι περίμενε? τι να περιμένω, 2 μήνες πέρασαν. νομίζω πως είναι αρκετό το διάστημα. Σαν καινούριος μηχανικός δεν βλέπω να ξεκινάω καλά σε σχέση με τον θείο μου που είναι αρχιτέκτονας (αυτός έβγαλε τα σχέδια) και με αυτό το περιστατικό λέει απλά να χαλαρώσω. εγώ πίστευα πως από τον νοέμβριο που δώσαμε τα τοπο και αρχ. να πηγαίναμε επαε να παιρνούσαμε και από εκει και μετα τις άλλες μελέτες να τις κάναμε ιανουαριο- φεβρουάριο και απρίλη να την είχαμε στα χέρια μας. για να ξεκινήσουμε χτίσιμο και να μην μείνουμε κανεναν οκτώβριο στους σοβάδες γιατί πως θα στεγνώνουν μετά που συνήθως βρέχει?? λέτε να προλάβουμε να τελειώσουμε την άδεια μεχρι απρίλιο, ή μπλέξαμε στη πολεοδομια άσχημα φέτος με την αλλαγή?

 

ακόμα μια ερώτηση. κανονικά από τα δικαιώματα του πολίτη δεν είναι 30 μέρες απάντηση στην αίτηση? ισχύει και εδω προφανως..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως κατέθεσα τα τοπογραφικά και αρχιτεκτονικά στις 16 νοέμβρη του 10 στη πολεοδομία της νομαρχίας και τον φάκελο τον χρεώθηκε ενας τύπος.

 

 

ΜΕΑ (Μελέτη ενεργειακης απόδοσης) έχεις καταθέσει συνάδελφε? Χωρίς ΜΕΑ, έλεγχο μην περιμένεις...

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΑ (Μελέτη ενεργειακης απόδοσης) έχεις καταθέσει συνάδελφε? Χωρίς ΜΕΑ, έλεγχο μην περιμένεις...

 

Α!! καλα που το πες. Φίλος μου βγάζει άδεια στη φλόρινα και του τη ζητήσανε πρώτη μαζι με τα αρχιτεκτονικά.όπως είχα μάθει και εγώ ότι χρειάζεται.

 

Στη δική μου περίπτωση, ο τύπος που τη χρεώθηκε είπε πως δεν τον πειράζει να μην την έχει την μελέτη ενεργειακής απόδοσης μαζί με τα αρχιτεκτονικά και το τοπογραφικό. θα τα εγκρίνει και χωρίς. Όπως γινόταν και παλιά! Αυτό το ρώτησα 2 φορές (και τον νοέμβριο και τον δεκέμβριο) Είναι δυνατόν να είναι η πολεοδομία τόσο χύμα στη βέροια, δεν καταλαβαίνω. Θα τον πάρω και αύριο τηλ να ρωτήσω αν την είδε αυτή τη βδομάδα..Λογικά θα πάω από εκεί να μιλήσω με κάποιον πιο.. υπεύθυνο!

Link to comment
Share on other sites

Η Πολεοδομία Μαρκοπούλου έχει αρχίσει να λειτουργεί τελικά από χθες. Βέβαια χθες πήγα και έφυγα άπρακτος για μια ακόμα φορά...

"Έλα κατά τις 7 το πρωί να γραφτείς στη λίστα" μου είπαν...

Αν είναι ποτέ δυνατό να βγει η δουλειά με έναν υπάλληλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.