Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λειτουργία Πολεοδομιών μετά την εφαρμογή του Καλλικράτη


Recommended Posts

Αρχικά καταχωρημένο από terry

2. Μηπως ολα ειναι οργανωμενα για καποιο σκοπο..???

 

Αυτό πιστεύω κι εγώ.

'Εχουν επιβάλλει ένα γενικό μπέρδεμα στον κόσμο, τον έχουν ζαλίσει με το ένα και με το άλλο και γενικά μας βάλανε όλους στην διαδικασία της ταχύρυθμου ''μαλάκυνσης''. Κανείς δεν ξέρει στο επάγγελμά μας που του παν τα τέσσερα πλέον, με όλα αυτά που συμβαίνουν.

Αφού μας ''μαλακώσουν'' καλά, μετά θα μας στρώσουν-σιδερώσουν κατά πως θέλουν και θα μας ευθυγραμμίσουν πλήρως.

Κατά τα άλλα όταν βρίσκονται στην αντιπολίτευση όλοι δηλώνουν ότι είναι έτοιμοι να κυβερνήσουν και ότι έχουν πλάνα έτοιμα για εφαρμογή και το μπάχαλο συνεχίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν το πηγαινα εκει....

 

Παλοτερα η κατακτητη των κρατων-λαων γινοταν με τα οπλα....

Αυτο το μοντελο πεθανε..(βλ. Ιρακ, Αφγανισταν κτλ)

 

Τωρα η κατακτηση γινεται με την οικονομια...

 

Ειναι λοιπον ενα οργανωμενο σχεδιο για να ισοπεδωσουν το λαο και κατ'επεκταση το κρατος, οικονομικα, να μην μπορει να αντιδρασει και να για να σηκωθει παλι να πρεπει να ξεπουλησει, τον πολιτισμο, την περιουσια, το ηθος του κτλ κτλ...

 

Δεν θελω να γινω γραφικος αλλα βλ, και ορυκτο πλουτο της χωρας...που κανεις δεν μιλαει...

 

 

Βεβαια η μεχρι τωρα πορεια του δημοσιου καμια σχεση δεν εχει με αυτο το "σχεδιο"....απλα ετυχε να ταιριαξει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ και σ' αυτό το σενάριο, όλα είναι πιθανά.

Αυτό που με προβληματίζει και με φοβίζει έντονα, είναι η προχειρότητα και ο ερασιτεχνισμός τους στις αλλαγές που πάνε να κάνουν τουλάχιστον στα καθ' ημάς.

Μοιάζουν με ταύρους σε υαλοπωλείο.

Δείχνουν να μην έχουν κάνει καμιά προετοιμασία, να μην έχουν δουλέψει διάφορα μεταβατικά σενάρια για τις όποιες αλλαγές που θέλουν να κάνουν.

Γενικά το όλο πράγμα φαίνεται ότι το πάνε στο βλέποντας και κάνοντας.

Παράδειγμα, η λειτουργία των πολ/κών γραφείων, οι μετατάξεις, η μεταφορά αρχείων, οι σφραγίδες, η ενημέρωση υπαλλήλων, των μηχανικών και των πολιτών, η εφαρμογή ΚΕΝΑΚ & των Ευρωκωδίκων κλπ.

Γνωρίζει κανείς η κ Μπιμπίρη, τι επαγγέλεται?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα (μεταξυ αστειου και σοβαρου) προσωπικα θα ανησυχουσα περισσοτερο αν οι οποιοι πολιτικοι αυτης της χωρας ειχαν οργανωσει καλα το οτιδηποτε περαν της ρεμουλας και της μασας..

 

Για σκεφτειτε το για ενα λεπτο............

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και τα καλά, στο site http://www.poleodomia.gov.gr έχουν μετονομαστεί οι παλιές πολεοδομίες του Ν. Αττικής με τις νέες ονομασίες όπως πχ η Πολεοδομία Αθηνών/ Ανατολικός Τομέας μετονομάστηκε σε Πολεοδομία Αγίας Παρασκευής, η Πολεοδομία Βόρειου Τομέα σε Πολεοδομία Ν. Ιωνίας, η Πολεοδομία Ν. Χαλκηδόνας σε Πολεοδομία Δήμου Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας, η Πολεοδομία Βούλας σε Πολεοδομία Δήμου Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης (ΔΕ Βούλας) κλπ.

 

Μπορεί να μην πηγαίνουμε καλά από στελέχωση, οδηγίες κλπ αλλά από οργάνωση και σχεδιασμό σκίζουμε ...

 

Στο χάρτη των Πολεοδομιών τροποποιήθηκαν οι παλαιοί τίτλοι των Πολεοδομιών με τους νέους τίτλους που αναγράφονται στο παραπάνω site.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την Τίνα τότε είναι φυσικός, με διδακτορικό και μάστερ στη Διαχείριση Περιβάλλοντος του Imperial College

καλά έτσι μας είπαν !!!!

πλέον δεν εμπιστευομαι κανέναν τους!!!

και άλλος υπουργός δήλωσε καθηγητής πανεπιστημίου αλλά αποδείχτηκε πως δεν έχει καν διδακτορικο

http://edo-makedonia.pblogs.gr/2010/04/o-an-yp-ex-droytsas-kata-lathos-kathhghths-panepisthmioy.html

 

πάντως εγώ ξέρω πως έγραψε το βιβλίο “Φτιάχνοντας Πόλεις για Ποδήλατο”

τώρα με ποιά ιδιότητα δεν ξέρω

http://www.minenv.gr/5/53/g5303_bikes.htm

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την Τίνα τότε είναι φυσικός, με διδακτορικό και μάστερ στη Διαχείριση Περιβάλλοντος του Imperial College

 

Και έτσι να είναι ακόμα, τι σημασία έχει; Κατά τη γνώμη μου δεν επαρκούν ως τυπικά προσόντα αυτά, για το σύνολο των αρμοδιοτήτων που της δόθηκαν. Αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι άλλο: δεν επαρκούν και τα ουσιαστικά της προσόντα όπως έγινε εμφανές εκ των πραγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πως έχει καμμία σημασία. Απλά κάποιος ρώτησε για τις σπουδές της και εγώ απάντησα.

θα μπορούσα να προσθέσω και άλλα για την κ. Τίνα αλλά θα ήμασταν εκτός θέματος και μπορεί να δυσαρεστούσα τους όποιους opadous έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.