Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη ανελκυστήρα μικρών φορτίων


thagelop

Recommended Posts

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την πολλή καλή δουλειά που κάνετε όλοι οι συμμετέχοντες! Είμαι σχετικά νέος μηχανικός και μου ανέθεσαν μελέτη για ανελκυστήρα μικρών φορτίων (σε φαρμακείο). Τα δεδομένα οδηγούν σε υδραυλικό ανελκυστήρα σχέσης 2/1 , με διπλή τροχαλία , πλάγιας ανάρτησης , μέγιστη διαδρομη έως 5 μέτρα (για να μεταφέρουν φορτία από υπόγεια αποθήκη σε ισόγειο κατάστημα). Πήγα σε τεχνίτη έμπειρο συνεργαζόμενο με γνωστή εταιρεία και μου είπε δεν χρειάζεται η μελέτη μου και απλά μπορεί να έρθει να κάνει εγκατάσταση του εν λόγω ανελκυστήρα χωρίς γνώση της Νομαρχίας (διεύθυνση Βιομηχανίας). Πήγα στην Νομαρχία και η απάντηση που πήρα ήταν ασαφής και παράλληλα ενημερώθηκα ότι η ευθύνη πλέον μετατίθεται στον Καλλικρατιακό νέο Δήμο και όχι σε Δνση Βιομηχανίας. Ισχύει αυτό? Χρειάζεται τελικά μελέτη Μηχανικού η όχι? Χρειάζεται και άδεια εργασιών μικρής κλίμακας από την Πολεοδομία αφού δεν υπάρχει πρόβλεψη για φρεάτιο και μηχανοστάσιο σε ένα αρκετά παλιό κτίριο όπως αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.