Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


sonick

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για την απάντηση .... κι εγω για 31/7 ήξερα αλλά ήθελα να το τσεκάρω !

 

Και γιατί το λέω ... την έχω προσωρινά σε αποθηκεύση και όταν πάω για οριστική με πετάει έξω ... σκέφτηκα μήπως είχαν αλλάξει οι ημερομηνίες υποβολής μέχρι τις 20/7 οποτε θα έπρεπε να πάω ΔΟΥ και να φάω πρόστιμο (100 Ε?) λόγω εκ πρόθεσμης υποβολής !!!! :sad:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή !!!!

Δεν είναι "πάντα" μέχρι 31/7 ή τελοσπάντων μέχρι το τέλος του μήνα αλλά με βάση την ΠΟΛ.1108/14.4.2014

post-2272-0-85157700-1437559944_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μέχρι πότε είναι σύμφωνα με αυτή την ΠΟΛ ?

 

Εγω καταλαβαίνω για απλογραφικά βιβλία μέχρι 31/7 .... !

 

Είναι έτσι ?

 

+1 george...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση .... κι εγω για 31/7 ήξερα αλλά ήθελα να το τσεκάρω !

 

Και γιατί το λέω ... την έχω προσωρινά σε αποθηκεύση και όταν πάω για οριστική με πετάει έξω ... σκέφτηκα μήπως είχαν αλλάξει οι ημερομηνίες υποβολής μέχρι τις 20/7 οποτε θα έπρεπε να πάω ΔΟΥ και να φάω πρόστιμο (100 Ε?) λόγω εκ πρόθεσμης υποβολής !!!! :sad:

 

Tελευταία εργάσιμη ημέρα του μήνα της υποβολής . Τελευταία εργάσιμη είναι η 31-07 , ημέρα Παρασκευή . Επομένως εμπρόθεσμη υποβολή και καταβολή έως 31-07-2015.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι dib

Για αυτόν το τρίμηνο και για αυτό το έτος είναι μέχρι 31/7 απλά γιατί τυχαίνει να συμπίπτει η τελευταία εργασίμη του μήνα αυτού με την τελευταία ημερολογιακά ημέρα του μήνα.

 

Σε κάθε περίπτωση η ΠΟΛ είναι ξεκάθαρη και για το πότε χρονικά είναι η υποχρεώση υποβολής και για το πότε είναι η υποχρέωση καταβολής του οφειλόμενου ποσού (άρθρο 2), εφόσον υπάρχει.  

 

Edit

Σωτήρη γράφαμε μαζί.... την καλησπέρα μου.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους ....

 

Μόλις μίλησα στο 15515 (ΓΓΔΕ) και μου είπαν οτι υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα και οι τεχνικοί το αντιμετωπίζουν ....  !!!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση όσον αφορά τα έξοδα.

Αν έχουμε π.χ. γραφική ύλη (παλαιός κωδικός 357,377 - δαπάνες) και αγορά υπολογιστή (παλαιός κωδικός 353,373 - πάγια) τα βάζουμε πλεόν όλα μαζί στους 361 και 381?

Δεν υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα σε έξοδα και δαπάνες?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση όσον αφορά τα έξοδα.

Αν έχουμε π.χ. γραφική ύλη (παλαιός κωδικός 357,377 - δαπάνες) και αγορά υπολογιστή (παλαιός κωδικός 353,373 - πάγια) τα βάζουμε πλεόν όλα μαζί στους 361 και 381?

Δεν υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα σε έξοδα και δαπάνες? ΤΑΥΤΟΣΗΜΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΝΟΙΕΣ ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση όσον αφορά τα έξοδα.

Αν έχουμε π.χ. γραφική ύλη (παλαιός κωδικός 357,377 - δαπάνες) και αγορά υπολογιστή (παλαιός κωδικός 353,373 - πάγια) τα βάζουμε πλεόν όλα μαζί στους 361 και 381?

Δεν υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα σε έξοδα και δαπάνες? ΤΑΥΤΟΣΗΜΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΝΟΙΕΣ ?

Ευχαριστώ

 

OK, να το πω σωστά,

Δεν υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα σε έξοδα (δαπάνες) και αγορές παγίων?

Πάνε όλα σε ένα κωδικό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.