Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


sonick

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

Γνωρίζει κάποιος σε ποιον κωδικό στο Φ2 δηλώνονται τα έσοδα από ευρωπαϊκό πρόγραμμα απαλλασσόμενου ΦΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

17 ώρες πριν, Sofi01 said:

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

Γνωρίζει κάποιος σε ποιον κωδικό στο Φ2 δηλώνονται τα έσοδα από ευρωπαϊκό πρόγραμμα απαλλασσόμενου ΦΠΑ;

Νομίζω στο 349.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη.

Δεν γνωρίζω αλλά νομίζω στον 310 "Εκροές Απαλλ/νες και εξαιρούμενες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης) διότι είναι απαλλασσόμενη εκροή. Επίσης νομίζω ότι θα πρέπει να κάνεις pro-rata (παλαιότερα γινόταν στην στην εκκαθαριστική, τώρα πρέπει να γίνει εντός της περιοδικής) Δεν είμαι τόσο σίγουρος...συμβουλέψου κάποιον λογιστή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, georgegaleos said:

Χριστός Ανέστη.

Δεν γνωρίζω αλλά νομίζω στον 310 "Εκροές Απαλλ/νες και εξαιρούμενες χωρίς δικαίωμα έκπτωσης) διότι είναι απαλλασσόμενη εκροή. Επίσης νομίζω ότι θα πρέπει να κάνεις pro-rata (παλαιότερα γινόταν στην στην εκκαθαριστική, τώρα πρέπει να γίνει εντός της περιοδικής) Δεν είμαι τόσο σίγουρος...συμβουλέψου κάποιον λογιστή.

Καλημέρα!

Ρώτησα λογιστή για επιβεβαίωση, και η σχετική οδηγία είναι η ΠΟΛ 1128/97. Μετά από ταλάντευση μεταξύ 349 και 310 μου είπε τελικά να το τοποθετήσω στον 349. Νομίζω τα λογιστικά σηκώνουν μεγάλη κουβέντα ώρες-ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανονικό εισόδημα με δικαίωμα έκπτωσης φόρου, απλά δεν έχει ΦΠΑ, χωρίς να έχει κάποια άλλη φορολογική ιδιορρυθμία. Άρα 349.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, voxson said:

Είναι κανονικό εισόδημα με δικαίωμα έκπτωσης φόρου, απλά δεν έχει ΦΠΑ, χωρίς να έχει κάποια άλλη φορολογική ιδιορρυθμία. Άρα 349.

Ευχαριστώ! Τώρα μου σβήνουν οι όποιες αμφιβολίες μπορεί να είχα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά εμπιστευόμαστε τον λογιστή / πάμε σε λογιστή...

Στην πορεία να βάλω και έναν σχετικό προβληματισμό με το παρακάτω ... μήπως επανέρθουν στην @Sofi01οι αμφιβολίες .... :ph34r: χωρίς να διαφωνώ κατ' ανάγκη με τον @voxson, απλά το θέτω ως post ...

https://www.michanikos.gr/forums/topic/26484-εσοδα-με-φπα-και-χωρις-φπα/?tab=comments#comment-393621

 

 

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, λογιστής από λογιστή δίνει και διαφορετική ερμηνεία, αλλά η συμβολή τους σίγουρα είναι ουσιαστική στην αντιμετώπιση των ζητημάτων.

Θεωρώ ότι οι συνάδελφοι που έχουν αντιμετωπίσει ανάλογα θέματα πολλές φορές είναι πιο αξιόπιστοι. Αρκετοί από εμάς μπαίνουμε στη λογική να διαβάζουμε ΦΕΚ να ταυτοποιήσουμε απόψεις διαχείρισης των φορολογικών, αλλά η ερμηνεία όσων διαβάζουμε πολλές φορές δεν είναι ξεκάθαρη. Εκεί έγκειται και η ευχέρεια του καθενός να δεχθεί ή να ρωτήσει και δεύτερη/τρίτη γνώμη... Άλλοτε ησυχάζει ο ενδιαφερόμενος, και άλλοτε σκέφτεται να ακολουθήσει τη μία άποψη, αλλά χωρεί και συζήτηση εάν η μία ή η άλλη είναι απόλυτα σωστή.

Οι αμφιβολίες έρχονται και παρέρχονται μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Οι λογιστές ξέρουν καλά ό,τι τους έχει τύχει. Όταν τους τυχαίνει κάτι για πρώτη φορά, συχνά είναι εξίσου σε απορία με εμάς.

Χαρακτηριστικά αν έχετε μπει ποτέ στο forum του taxheaven, πολλές φορές λογιστές ανοίγουν θέματα διότι δεν έχουν ιδέα πώς να αντιμετωπίσουν περιπτώσεις που δεν τους έχουν ξανατύχει και που καμιά φορά δε μοιάζουν και εντελώς σπάνιες.

Επί του θέματος, τώρα, υπάρχει μια μικρή λεπτομέρεια που σκέφτηκα μόλις και που ίσως δίνει την απάντηση. Τα συγχρηματοδοτούμενα ερευνητικά, από ΕΕ και από εθνικούς πόρους, δίνουν απαλλαγή ΦΠΑ στο ποσοστό της ευρωπαϊκής χρηματοδότησης. Συνεπώς εκεί θα πρέπει κάποιος να πληρώσει ΦΠΑ για το ποσό της ελληνικής συμμετοχής παρόλο που δε θα φαίνεται στο τιμολόγιο. Άρα πρέπει να δηλώσει το δικαίωμα έκπτωσης και να υπολογίσει με το χέρι το φόρο σε άλλο κουτάκι. Σε πλήρως χρηματοδοτούμενο από ΕΕ πρόγραμμα ίσως το 349 και το 310 μεταπίπτουν στο ίδιο πράγμα.

Αν κάποιος βγάλει άκρη από τη σχετική ΠΟΛ 1128/1997, μπράβο του!

 

ΥΓ: Αν και το θεωρώ δεδομένο, το γράφω καλού κακού. Η ερασιτεχνική μας άποψη επί των λογιστικών ουδεμία ευθύνη δε μας δημιουργεί για τυχόν λάθη που κάνουμε!!

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.