Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


sonick

Recommended Posts

2 ώρες πριν, civeng said:

Μιας που κινήθηκε το νήμα. Συμπληρώνοντας το Φ2 για το Δ' 2020, βρήκα ξεχασμένο τιμολόγιο 7ου/2020. Μπορώ (ή και πρέπει) να κάνω τροποποιητική του Γ'2020, ή να μην ασχοληθώ;

Αν εχει μεγαλη αξια σκεψου του. Αν οχι, μην ασχολεισαι, περασε το στη στηλη εξοδων που δεν εκπιπτει ο ΦΠΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με τον @zefuros. Και εγώ κάτι τέτοιο/παρόμοιο θα έκανα.

Οπότε υποθέτοντας ότι το ξεχασμένο τιμολόγιο αφορά έξοδα, η αντιμετώπιση που θα έκανα ως προς τα: Βιβλία-ΜΥΦ-Περιοδική ΦΠΑ-Ε3 θα ήταν:

Α) αν αποφάσιζα να υποβάλλω τροποποιητική ΦΠΑ:
Τότε θα είχα υπόψη ότι τα πρόστιμα του άρθρου 54 δεν επιβάλλονται σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης τροποποιητικής δήλωσης ΦΠΑ, εφόσον η σχετική αρχική δήλωση έχει υποβληθεί εμπρόθεσμα (ν.4174/2013 άρθρο 54 παρ. 2).
Θα διάβαζα την ΠΟΛ.1107/2014 το "4. Υποβολή τροποποιητικής δήλωσης λόγω αύξησης του πιστωτικού υπολοίπου." με το παράδειγμα που έχει.

Β) αν αποφάσιζα να μην υποβάλλω τροποποιητική ΦΠΑ:
Επειδή το ΦΠΑ αν θεωρηθεί παραγωγική δαπάνη θα πρέπει να εκπέσει (άρα τροποποιητική ΦΠΑ), θα πρέπει να βρούμε μία λύση να εξοδοποιήσουμε με βάση τη νομοθεσία τον ΦΠΑ. Απ' όσο ξέρω σε συγκεκριμένες περιπτώσεις (π.χ. βενζίνες) μπορούμε να αγνοήσουμε τον ΦΠΑ και να πούμε ότι δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ και εξοδοποιείται και ταυτόχρονα εκπίπτει φορολογικά η δαπάνη. Δεν νομίζω να μπορουμε σε ξεχασμένα τιμολόγια απλά να μην εκπίπτουμε τον ΦΠΑ (να χαθεί ώς ποσό) ή απλά να το εξοδοποιούμε όποτε θέλουμε (στην περίπτωση αυτή επειδή ξεχάσαμε να το πράσουμε στην περιοδική)

Αρα μία λύση που βλέπω είναι να εξοδοποιήσουμε το ΦΠΑ αλλά δεν θα εκπέσει φορολογικά η δαπάνη. Διότι αν εκπέσει φορολογικά δαπάνη και είναι εκπεστεός ο ΦΠΑ της θα πρέπει να γίνει τροποποιητική.

Οπότε θα θεωρούσα ότι το τιμολόγιο (έξοδο) κόπηκε εκ παραδρομής ως τιμολόγιο.
Θα θεωρούσα ότι δεν θα έπρεπε να κοπεί τιμολόγιο διότι (θα θεωρούσα) ότι δεν αποτελεί παραγωγική δαπάνη.
Επομένως επειδή έγινε η τιμολόγηση (ως τιμολόγιο) θα πρέπει αρχικά να καταχωρηθεί στα βιβλία.
Θα το καταχωρούσα κανονικά στα βιβλία (εξοδοποιώντας τον ΦΠΑ) για να απεικονίσω ορθά την λογιστική βάση σύμφωνα με τα τα ΕΛΠ. Δηλαδή αν είχα αξία 100€ και ΦΠΑ 24€, στα βιβλία θα είχα στην αξία 124€ και όχι 100€ πλέον ΦΠΑ 24€.
Αρά ως προς το χειρισμό του ΦΠΑ δεν θα έχω δικαίωμα έκπτωσης του φόρου για το τιμολόγιο αυτό.
Ως προς τη φορολογική βάση το έξοδο αυτό με βάση τα άρθρα 22 και 23 του ν.4172/2013 δεν θα το αναγνώριζα φορολογικά (αφού θα είχα θεωρήσει ότι δεν αποτελεί παραγωγική δαπάνη) επομένως φορολογικά θα αποτελούσε μόνιμη διαφορά μεταξύ λογιστικής και φορολογικής βάσης, θα το αναμόρφωνα φορολογικά (στο 100%) στην υποβολή της φορολογικής δήλωσης, στον πίνακα φορολογικής και στο Ε3_ΣΤ(443)=124€ (μη εκπιπτόμενες επιχειρηματικές δαπάνες), οπότε και θα αθροίζονταν στα κέρδη.
Στην ΜΥΦ θα πρέπει να φαίνεται διακριτά τόσο η καθαρή αξία των 100€, όσο και ο ΦΠΑ των 24€, για να υπάρξει συμφωνία με τον αντισυμβαλλόμενο.

Αρα στην Β' περίπτωση συνοπτικά στα: Βιβλία-ΜΥΦ-Περιοδική ΦΠΑ-Ε3

  • Στο βιβλίο εσόδων-εξόδων: αξία 124€ (στην στήλη ΦΠΑ μηδέν)
  • Στην ΜΥΦ: θα φαίνεται διακριτά (100€ + 24€)
  • Στην περιοδική ΦΠΑ: το έξοδο δεν θα συμπεριληφθεί αφού θα αποτελέσει δαπάνη χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ.
  • Στο Ε3: Λογιστική βάση: Ζ2(485.16)=124€, Φορολογική βάση: 0,00€ (μηδέν), Μόνιμη διαφορά μεταξύ λογιστικής και φορολογικής βάσης: Πίνακας φορολογικής αναμόρφωσης κωδ.2020=124€=Ε3_ΣΤ(443)

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Ολο το ποσό του τιμολογίου (καθαρή αξία και φπα) θα έχει προστεθεί ως πρέπει στα λογιστικά μου κέρδη, αλλά σαν να μη πραγματοποιήθηκε ποτέ το έξοδο αυτό.

 

Edited by georgegaleos
  • Like 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν ειναι απο αυτα

https://www.taxheaven.gr/news/52757/prostima-myf-2014-dieykriniseis-me-nea-egkyklio-ths-aade

μη πληρωσεις τιποτα, μας τα επιστρεφουν

Link to comment
Share on other sites

gktpgeue, για κάθε μήνα που παρέρχεται από την καταληκτική ημερομηνία πληρωμής του φόρου, το πρόστιμο είναι 0,73% του ποσού (του φόρου). Όσους μήνες καθυστερεί η πληρωμή του φόρου, αυξάνεται αναλόγως το πρόστιμο.

Υπάρχει όμως και πρόστιμο εφ’ άπαξ (π.χ. 250€) λόγω μη εμπρόθεσμης υποβολής δήλωσης, το οποίο δεν προσαυξάνεται.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 18/2/2021 at 6:23 ΜΜ, gktpgeue said:

Ξέρετε αν το πρόστιμο μη εμπρόθεσμης έχει, ...προθεσμία; Π.χ. Έχω ένα 102,40 με βεβαίωση 12/2/21.

Εχει .....Γράφει στην βεβαίωση πόσο χρόνο σου δίνει για την εμπρόθεσμη πληρωμή. Μετά το πέρας του χρόνου αυτού αρχίζουν οι προσαυξήσεις εκπρόθεσμης καταβολής.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φτιάχνω τις ΜΥΦ για το 2020 και ανακάλυψα γκάφα στην περιοδική ΦΠΑ Α'τριμήνου 2020.

Σε χρεωστικό τιμολόγιο εξόδων έχω περάσει την αξία του αλλά έχω ξεχάσει να περάσω τον ΦΠΑ του.

Το ποσό είναι αστείο (5€ περίπου) και η αρχική δήλωση ήταν εμπρόθεσμη.

Ισχύει ότι μπορώ να υποβάλω τροποποιητική ΦΠΑ (προφανώς εκπρόθεσμη) χωρίς πρόστιμο;

(εννοώ τα 100άρια ή 250άρια, δεν με ενδιαφέρει αν τοκιστούν τα 5€)

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, nikostzar said:

Φτιάχνω τις ΜΥΦ για το 2020 και ανακάλυψα γκάφα στην περιοδική ΦΠΑ Α'τριμήνου 2020.

Σε χρεωστικό τιμολόγιο εξόδων έχω περάσει την αξία του αλλά έχω ξεχάσει να περάσω τον ΦΠΑ του.

Το ποσό είναι αστείο (5€ περίπου) και η αρχική δήλωση ήταν εμπρόθεσμη.

Ισχύει ότι μπορώ να υποβάλω τροποποιητική ΦΠΑ (προφανώς εκπρόθεσμη) χωρίς πρόστιμο;

(εννοώ τα 100άρια ή 250άρια, δεν με ενδιαφέρει αν τοκιστούν τα 5€)

Ευχαριστώ!

 

H τροποποιητική δήλωση στην προκειμένη περίπτωση θα υποβληθεί χωρίς ποινές εκπρόθεσμης υποβολής . Ωστόσο από την στιγμή που δεν σας ενδιαφέρουν τα 5 ευρώ (τα οποία δεν θα τοκιστούν καθότι δεν είναι χρεωστικό ποσό , αλλά αύξηση του πιστωτικού υπολοίπου προς μεταφορά σε επόμενη περίοδο) γιατί να το κάνετε .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@SOTHRIS ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τη διόρθωση. Όντως είναι πιστωτικό το υπόλοιπο οπότε, αν καταλαβαίνω σωστά, λέτε ότι εφόσον το λάθος είναι "εις βάρος μου" δεν υπάρχει λόγος να το διορθώσω.

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.