Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


Recommended Posts

Στην "προσωπική ενημέρωση"

επέλεξε "πληρωμές"

διάλεξε όλα τα ΤΟ, ΕΤΟ, ΤΟΑ κ.λπ χαζομάρες

και εκεί θα δεις για το ποια ποσά πληρώθηκαν.

Αυτό χρειάζεται 2-3 μέρες όπως λέει και ο Σάββας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας!

 

Είμαι νέα μηχ. και θέλω καποιες διευκρινήσεις. Έχω διαβάσει πολλά άρθρα, όλη τη συζήτηση σας και τα έχω μπλέξει. Εφόσον θα έχω έναν εργοδότη, θα φορολογηθώ ως μισθωτή χάνοντας το δικαιωμα να δικαιολογήσω τις δαπάνες μου.

 

Καταργήθηκε η θεώρηση απο την εφορία των βιβλίων και το μπλοκάκι . Οπότε θα κόβω αποδειξη αλλά θα περνάω στο taxinet το ποσό και το παρακρατηθέν φόρο ; Και αυθημερόν θα πρέπει να γίνεται η κατάθεση του φόρου γιατί παίρνει προσαύξηση ;

 

Για να κάνω περιοδική δήλωση ανα μήνα και ανα τριμηνία, τί επιλέγω στο gsis.gr ;

 

  Υπηρεσίες προς ->

  Πολίτες ->

  Υποβολή Δήλωσης Απόδοσης Προκαταβλητέου φόρου στις αμοιβές Αρχιτεκτόνων- Μηχανικών -> ΜΕΤΑ ;

 

Για παράδειγμα,17/8/2014 κόβω μια απόδειξη για τοπογραφικό διάγραμμα 600ευρώ. Ποιά είναι η σωστή διαδικασία ;

1) >Υποβολή Δήλωσης Απόδοσης Προκαταβλητέου φόρου στις αμοιβές Αρχιτεκτόνων- Μηχανικών - 138 ευρώ καθαρή αμοιβή 462ευρω.

2) Καταβολή φόρου 138 ευρώ αυθημερόν με ibanking ή με εντολή πληρωμής στη τράπεζα.

3) Ποια αποδειξη θα συνοδεύει το διαγραμμα στη πολεοδομία η εντυπη ή η ηλεκτρονική;

4) > Προσωρινή Δήλωση Απόδοσης Φόρου και Τελών Χαρτοσήμου. Τέλος του μήνα Αυγούστου, κάνω τη μηνιαία δήλωση μου ; δηλαδή ξαναπερνάω τις αποδείξεις και τις δαπάνες προς τον οαεε (που πληρώνονται με πάγια εντολή ) ;

5) Τέλος του Σεπτέμβρη κάνω τη τριμηνιαία δήλωση ; Πού είναι η δήλωση στο gsis.gr ;

Edited by xrismpou
Link to comment
Share on other sites

Η παρακράτηση αποδίδεται από τον εργοδότη, εσύ δεν κάνεις κάτι.

Απλά θα αναφέρεις ότι έγινε παρακράτηση π.χ. 1000,00 * 20% = 200,00 Ε πάνω στο τιμολόγιο (όχι απόδειξη).

 

Αυτή η επιλογή που γράφεις με τα μπλε, είναι για το ΦΕΜ, το οποίο είναι προκαταβλητέος φόρος. Ξέχνα το.

 

Ποιες περιοδικές εννοείς; ΦΠΑ;

Εάν ναι, είναι το  έντυπο Φ2.

 

Εάν εννοείς συγκεντρωτικές καταστάσεις πελατών - προμηθευτών, είναι το Δ1. (επειδή μίλησες για 'ανά μήνα')

Διάβασε εδώ http://www.michanikos.gr/topic/6910-Συγκεντρωτική-κατάσταση-πελατών-προμηθευτών/

 

Υ.Γ. Φιλικά... συμβουλέψου έναν λογιστή!

 

edit

Πάντως εάν δεν ψάχνεις για το ΦΠΑ (Φ2) είσαι σε λάθος θέμα.

Ξεκαθάρισε τι ακριβώς ψάχνεις και χρησιμοποίησε την αναζήτηση.

Θα σε βοηθήσει να βρεις πιο εύκολα απάντηση.

Καλό θα ήταν επίσης να συμπληρώσεις και την ειδικότητά σου στο προφίλ.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας tasxan206.

 

Θα μπορούσατε να μου περιγράψετε τη διαδικασία αφου κόψεις αποδειξη / τιμολόγιο για μια μελέτη ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Είμαι νέα μηχ. και θέλω καποιες διευκρινήσεις. Έχω διαβάσει πολλά άρθρα, όλη τη συζήτηση σας και τα έχω μπλέξει. Εφόσον θα έχω έναν εργοδότη, θα φορολογηθώ ως μισθωτή χάνοντας το δικαιωμα να δικαιολογήσω τις δαπάνες μου.

 

Καταργήθηκε η θεώρηση απο την εφορία των βιβλίων και το μπλοκάκι . Οπότε θα κόβω αποδειξη αλλά θα περνάω στο taxinet το ποσό και το παρακρατηθέν φόρο ; Και αυθημερόν θα πρέπει να γίνεται η κατάθεση του φόρου γιατί παίρνει προσαύξηση ;

 

Για να κάνω περιοδική δήλωση ανα μήνα και ανα τριμηνία, τί επιλέγω στο gsis.gr ;

 

  Υπηρεσίες προς ->

  Πολίτες ->

  Υποβολή Δήλωσης Απόδοσης Προκαταβλητέου φόρου στις αμοιβές Αρχιτεκτόνων- Μηχανικών -> ΜΕΤΑ ;

 

Για παράδειγμα,17/8/2014 κόβω μια απόδειξη για τοπογραφικό διάγραμμα 600ευρώ. Ποιά είναι η σωστή διαδικασία ;

1) >Υποβολή Δήλωσης Απόδοσης Προκαταβλητέου φόρου στις αμοιβές Αρχιτεκτόνων- Μηχανικών - 138 ευρώ καθαρή αμοιβή 462ευρω.

2) Καταβολή φόρου 138 ευρώ αυθημερόν με ibanking ή με εντολή πληρωμής στη τράπεζα.

3) Ποια αποδειξη θα συνοδεύει το διαγραμμα στη πολεοδομία η εντυπη ή η ηλεκτρονική;

4) > Προσωρινή Δήλωση Απόδοσης Φόρου και Τελών Χαρτοσήμου. Τέλος του μήνα Αυγούστου, κάνω τη μηνιαία δήλωση μου ; δηλαδή ξαναπερνάω τις αποδείξεις και τις δαπάνες προς τον οαεε (που πληρώνονται με πάγια εντολή ) ;

5) Τέλος του Σεπτέμβρη κάνω τη τριμηνιαία δήλωση ; Πού είναι η δήλωση στο gsis.gr ;

  Από το βήμα αυτό περιμένεις να μάθεις τις όποιες φορολογικές σου υποχρεώσεις και τους τρόπους-τεχνικές επίλυσής τους ?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα,17/8/2014 κόβω μια απόδειξη για τοπογραφικό διάγραμμα 600ευρώ. Ποιά είναι η σωστή διαδικασία ;

1) >Υποβολή Δήλωσης Απόδοσης Προκαταβλητέου φόρου στις αμοιβές Αρχιτεκτόνων- Μηχανικών - 138 ευρώ καθαρή αμοιβή 462ευρω.

Εκτός των άλλων είσαι λάθος και στον τρόπο υπολογισμού του ΦΠΑ. Για απόδειξη 600 ευρώ ο ΦΠΑ είναι 112,20 ευρώ και η καθαρή αμοιβή 487,80. Καλύτερα να απευθυνθείς σε ένα λογιστή, τουλάχιστον μέχρι να κατανοήσεις τι και πως.

Link to comment
Share on other sites

letom κι εσύ λάθος είσαι. Για απόδειξη 600 ευρώ ο ΦΠΑ σου είναι 23% δηλαδή 138 ευρώ. 

 

Για τα ποσά πάνω από 300 ευρω σε αποδείξεις υπάρχει παρακράτηση 20% (άσχετη με τον ΦΕΜ που αναφέρεις πιο πάνω).

 

Η ουσία είναι η εξής: Για μια δουλειά 600 ευρώ παίρνεις στο χέρι -20%, δηλαδή 600 - 120 = 480 ευρώ. Τα 120 αυτά θα τα πάρεις πίσω από το κράτος όταν εκκαθαριστεί η φορολογική δήλωση που αφορά σε αυτό το οικονομικό έτος που έκοψες την απόδειξη, Ταυτόχρονα πρέπει να σου δώσει και το ΦΠΑ (600 Χ 0,23 = 138) όμως που πρέπει κι εσύ να αποδώσεις στο κράτος (σημείωση, όταν είσαι οιωνεί μισθωτή μπορεί να μην στο δίνουν με κάθε απόδειξη αλλά σίγουρα πρέπει πριν την λήξη του τριμήνου που πρέπει να το αποδώσεις κι εσύ στο κράτος, οπότε κάτι τέτοιο δεν είναι πρόβλημα).

 

Συνοπτικά θα πάρεις στο χέρι 600 - 120 + 138 = 618 ευρώ.

 

Τώρα φορολογικά πρέπει μέχρι το τέλος του τρέχοντος μήνα της απόδειξης να την περάσεις στη δήλωση πελατών - προμηθευτών και μέχρι την 20η μέρα του επόμενου μήνα από τη λήξη του τριμήνου που αφορά στην ημερομηνία της απόδειξης να τη δηλώσεις ως έσοδο (και άρα και να αποδώσεις τον ΦΠΑ στο κράτος) στην περιοδική σου δήλωση (που πρέπει να υποβάλεις κάθε τρίμηνο έχεις δεν έχεις κινήσεις, τώρα πάει να καταργηθεί για ένα ποσό συνολικών εσόδων το έτος και παρακάτω).

Link to comment
Share on other sites

Εκτός των άλλων είσαι λάθος και στον τρόπο υπολογισμού του ΦΠΑ. Για απόδειξη 600 ευρώ ο ΦΠΑ είναι 112,20 ευρώ και η καθαρή αμοιβή 487,80.

 

letom κι εσύ λάθος είσαι. Για απόδειξη 600 ευρώ ο ΦΠΑ σου είναι 23% δηλαδή 138 ευρώ. ΛΑΘΟΣ

 

@stratoz, ο letom σωστά έχει υπολογισει το ΦΠΑ σε 112,20 ευρώ, γιατί αναφέρει σε τελική απόδειξη 600 Ε (με ΦΠΑ), συνεπώς είναι 600/1,23 = 487,80 καθαρή αμοιβή και 112,20 ΦΠΑ
Link to comment
Share on other sites

  Από το βήμα αυτό περιμένεις να μάθεις τις όποιες φορολογικές σου υποχρεώσεις και τους τρόπους-τεχνικές επίλυσής τους ?

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω  γιατί ενόχλησε η παραπάνω , αυτονόητη , παρατήρηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.