Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


sonick

Recommended Posts

George βρήκα στα κιτάπια μου και ένα διάγραμμα (εσύ πρέπει να το ανέβασες παλιότερα) που έχει αντιστοίχιση των κωδικών και λέει  <<Ο κωδικός 361 έως 366 συγκετρώνουν τις αξίες των παλιών κωδικών 351 έως και 354, όχι κατά συντελεστή ΦΠΑ αλλά κατά τύπο κλπ>>. Μήπως αντί για 354 εννοεί 357? Έτσι ξεκαθαρίζει το τοπίο.
 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο παλιός κωδικός 357 (δαπάνες, γεν. έξοδα φορολογητέα) με ποιον αντιστοιχίζεται στο νέο έντυπο?

 

Στον κωδικο   361 η αξία της δαπάνης και στον κωδ. 381 ο ΦΠΑ , ανεξαρτήτως συντελεστή φόρου .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

από τη δήλωση εισοδήματος έχω επιστροφή φόρου (δεν την έχω υποβάλλει ακόμα)

στην περιοδική φπα προκύπτει φόρος. επιστροφή > φπα

Υπάρχει κάποια δυνατότητα αυτόματου συμψηφισμού ώστε να χρησημοποιηθεί το μέρος της επιστροφής φόρου για την εξόφληση του φπα?

Link to comment
Share on other sites

Σϋμφωνα με πληροφορίες του Chuck Norris, μόνο ο Chuck Kalotos έχει αυτή τη δυνατότητα λόγω συνωνυμίας. 

Link to comment
Share on other sites

από τη δήλωση εισοδήματος έχω επιστροφή φόρου (δεν την έχω υποβάλλει ακόμα)

στην περιοδική φπα προκύπτει φόρος. επιστροφή > φπα

Υπάρχει κάποια δυνατότητα αυτόματου συμψηφισμού ώστε να χρησημοποιηθεί το μέρος της επιστροφής φόρου για την εξόφληση του φπα?

 

Nα υποβληθεί η δήλωση εισοδήματος πρώτα , ωστε να εκδοθεί εκκαθαριστικό. Κατόπιν θα ετοιμάσετε την περιοδική δήλωση ΦΠΑ και θα υποβάλετε στη ΔΟΥ σας αιτημα συμψηφισμού (πριν την καταληκτική ημερομηνία καταβολής του ΦΠΑ ) . Αν ειστε τυχερός δε θα σας ταλαιπωρήσουν πολύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σϋμφωνα με πληροφορίες του Chuck Norris, μόνο ο Chuck Kalotos έχει αυτή τη δυνατότητα λόγω συνωνυμίας. 

 

Επειδή δεν γνώριζα αυτή την διαδικασία που ανέφερε ο Σωτήρης αναιρώ την παραπάνω-προηγούμενη ανάρτησή μου ... η οποία πιθανόν να ληφθεί ότι έχει κάποια δόση ειρωνείας.

Link to comment
Share on other sites

Nα υποβληθεί η δήλωση εισοδήματος πρώτα , ωστε να εκδοθεί εκκαθαριστικό. Κατόπιν θα ετοιμάσετε την περιοδική δήλωση ΦΠΑ και θα υποβάλετε στη ΔΟΥ σας αιτημα συμψηφισμού (πριν την καταληκτική ημερομηνία καταβολής του ΦΠΑ ) . Αν ειστε τυχερός δε θα σας ταλαιπωρήσουν πολύ.

 

ευχαριστώ πολύ Σωτήρη!

Αν κατάλαβα καλά την περιοδική απλά την ετοιμάζω χωρίς να την υποβάλλω, την τυπώνω και πάω αυτοπροσώπως στη ΔΟΥ όπου εκεί υποβάλλω το αίτημα συμψηφισμού? Αν μου το κάνουν δεκτό , τότε υποβάλλω την περιοδική μέσω taxis και η πληρωμή της γίνεται αυτόματα, ενω το υπόλοιπο του εκκαθαριστικού θα επιστραφεί κάποια στιγμή στο μέλλον?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ Σωτήρη!

Αν κατάλαβα καλά την περιοδική απλά την ετοιμάζω χωρίς να την υποβάλλω, την τυπώνω και πάω αυτοπροσώπως στη ΔΟΥ όπου εκεί υποβάλλω το αίτημα συμψηφισμού? Αν μου το κάνουν δεκτό , τότε υποβάλλω την περιοδική μέσω taxis και η πληρωμή της γίνεται αυτόματα, ενω το υπόλοιπο του εκκαθαριστικού θα επιστραφεί κάποια στιγμή στο μέλλον?

 

Αυτοματα δε θα πληρωθεί , θα γίνει συμψηφισμός στη ΔΟΥ ανάμεσα στον χρεωστικό ΦΠΑ και στον πιστωτικό φόρο εισοδήματος , αλλά έχει δουλειά αυτή η ιστορία. Θέλει να κινηθεί η διαδικασία από τον φορολογουμενο πολιτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.