Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


sonick

Recommended Posts

Το αντίστροφο πάντως ισχύει, δηλαδή εάν έχεις επιστροφή φόρου εισοδήματος και στη συνέχεια υποβάλεις χρεωστική δήλωση ΦΠΑ, μπορείς να συμψηφίσεις τα ποσά χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχει κάποια διαδικασία, πας στο Τμήμα Εσόδων της ΔΟΥ σου και ζητάς να σου κάνουν το συμψηφισμό. Βασικά δε χρειάζεται να κρατάς τίποτα γιατί τα βλέπουν όλα στο σύστημά τους, αλλά καλό θα είναι να έχεις μαζί σου το εκκαθαριστικό και τη Φ2. Το σημαντικό είναι να αφήσεις 4-5 μέρες από την εκκαθάριση, γιατί νωρίτερα μπορεί να μη βλέπουν το ποσό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας,

 

τα μπλοκάκια από μαθήματα που έχουν μηδενικό ΦΠΑ μπαίνουν στο 349 ή στο 310 της περιοδικής;

Αν έχει μπει λάθος, τότε πρέπει να γίνει τροποποιητική;

Τέλος προστίθεται είτε το ένα είτε το άλλο στο 312;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δες στο συνημμένο τι περιλαμβάνουν οι κωδικοί που ενδιαφέρεσαι.

Οδηγίες Συμπλήρωσης Περιοδικής ΦΠΑ - ΠΟΛ 1082_2015.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός 312 είναι στην ουσία ο κωδικός 614 της παλαιάς εκκαθαριστικής ΦΠΑ με την διαφορά ότι πλέον δεν υπολογίζεται συνολικά (όπως στην εκκαθαριστική ΦΠΑ) αλλά επιμέρους στις περιόδους υποβολής της περιοδικής ΦΠΑ.

 

Οπότε δείτε την λογική που συμπληρωνατε τον κωδικό 614 της εκκαθαριστικής (μία φορά ετησίως), και ανάλογα συμπληρώνουμε τώρα τον κωδικό 312 (ανά περίοδο υποβολής) της περιοδικής ΦΠΑ.

 

(ή τουλάχιστον έτσι νομίζω) :grin:

Ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί.Δεν αρκεί απλά n συμπλήρωση του πεδίου 303?Τα πεδία 307 & 311 συμπληρώνονται αυτόματα!!

Το πεδίο 312 δεν κατάλαβα πότε πρέπει να συμπληρωθεί?

Το 614 της παλιάς εκκαθαριστικής είχε το νόημα της αναγραφής του αθροίσματος των εσόδων των 4 άρων περιοδικών.

Τι πρόβλημα δημιουργείται αν δεν συμπληρωθεί το πεδίο 312?

Ευχαριστώ

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Αν πάτησεις υποβολή θα σε ρωτήσει αν είσαι σίγουρος ότι θέλεις να αφήσεις κενό τον κωδικό 312 που αφορά τον κύκλο εργασιών ΦΠΑ.

Υπάρχουν εκροές χωρίς δικαίωμα έκπτωσης που επηρεάζουν τον 312 (δες ΠΟΛ 1082/2015 που ανεφερα παραπάνω)
 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία συγκεκριμένα αναφέρει:

"Κωδ 312: αφαιρέστε από το σύνολο των εκροών (φορολογητέων, απαλλασσόμενων και εξαιρούμενων) που έχουν περιληφθεί στους κωδικούς 301 έως και 310, τις πράξεις που δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του κύκλου εργασιών για σκοπούς Φ.Π.Α. Ενδεικτικά:

• Την αξία πώλησης επενδυτικών αγαθών,

• Τις εργασίες της παραγρ. 3β' του άρθρου 31 του Κώδικα Φ.Π.Α., εφόσον είναι παρεπόμενες της κύριας δραστηριότητας,

• Τις αυτοπαραδόσεις αγαθών και ιδιοχρησιμοποιήσεις υπηρεσιών,

• Τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών, ενδοκοινοτικές λήψεις υπηρεσιών (άρθρο 14 παρ. 2 α') συμπεριλαμβανομένων των προκαταβολών που καταβάλατε για τις ενδοκοινοτικές λήψεις των υπηρεσιών σύμφωνα με το άρθρο 14 παρ. 2 α',

• Την αξία των αγορών σύμφωνα με την ΚΥΑ Π2869/1987 και την ΠΟΛ.1128/8.4.1997,

• Την αξία των λοιπών πράξεων λήπτη."

 

Θέλω να περάσω τιμολόγιο που έκοψα για εταιρεία όπου παρείχα έργο και αποδείξεις παροχής υπηρεσιών σε ιδιώτες.

1.Επειδή και στις προηγούμενες περιοδικές το πεδίο 312 το είχα αφήσει κενό αν μου απαντήσετε οτι έκανα κακώς!

2.Θα πρέπει να γίνει τροποποιητική έως σήμερα για να μην θεωρηθεί εκπρόθεσμη;

Edited by Skeptikos
Link to comment
Share on other sites

Για τον 312 δεν ξέρω. Παρότι έχω ΤΠΥ που απαλλάσσονται του ΦΠΑ και συμπληρώνω την 310.

 

Οι εκπρόθεσμες τροποποιητικές ΦΠΑ εφόσον η αρχική ήταν εμπρόθεσμη,

ΔΕΝ έχουν πρόστιμο.

 

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/19136

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.