Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


sonick

Recommended Posts

Για τον 312 δεν ξέρω. Παρότι έχω ΤΠΥ που απαλλάσσονται του ΦΠΑ και συμπληρώνω την 310.

 

Οι εκπρόθεσμες τροποποιητικές ΦΠΑ εφόσον η αρχική ήταν εμπρόθεσμη,

ΔΕΝ έχουν πρόστιμο.

 

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/19136

 

Άρα τα ΤΠΥ που δεν έχουν ΦΠΑ, τα βάζεις στο 310; 

 

Και λογικά αφού και αυτά που λέω εγώ, δηλ. τα ΤΠΥ για μαθήματα που δεν έχουν ΦΠΑ και απ' ότι καταλαβαίνω εγώ (αν δεν κάνω λάθος) δεν ανήκουν στις κατηγορίες εξαίρεσης από τους κύκλους εργασιών για σκοπούς Φ.Π.Α., 

μπαίνουν σαν άθροισμα στο 312. Σωστά;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τον 312 δεν ξέρω. Παρότι έχω ΤΠΥ που απαλλάσσονται του ΦΠΑ και συμπληρώνω την 310.

 

Οι εκπρόθεσμες τροποποιητικές ΦΠΑ εφόσον η αρχική ήταν εμπρόθεσμη,

ΔΕΝ έχουν πρόστιμο.

 

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/19136

 

Προσοχή όμως, αν υποβάλεις εκπρόθεσμη τροποποιητική ΦΠΑ και προκύπτει μεγαλύτερο ποσό ΦΠΑ για καταβολή (ή είχες πιστωτική/μηδενική αρχική και χρεωστική τροποποιητική), τότε ναι μεν η υποβολή της εκπρόθεσμης δήλωσης δεν επισύρει κάποιο πρόστιμο, αλλά το επιπλέον ποσό ΦΠΑ επιβαρύνεται με τις προβλεπόμενες προσαυξήσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Απλά για ενημέρωση ...προσοχή!!!! Το ΦΠΑ μέχρι την Μ.Πέμπτη 28/04/2016 (γιατί αυτή είναι η τελευταία εργάσιμη του μήνα)

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Καλήμέρα,

στο έντυπο:

Κωδ. 312: Γράψτε τον κύκλο εργασιών για σκοπούς ΦΠΑ της φορολογικής περιόδου που χρησιμοποιείται για τις ανάγκες διακανονισμού του Φ.Π.Α. των εισροών. Για τον προσδιορισμό του κύκλου εργασιών αφαιρέστε από το σύνολο των εκροών (φορολογητέων, απαλλασσόμενων και εξαιρούμενων) που έχουν περιληφθεί στους κωδικούς 301 έως και 310, τις πράξεις που δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του κύκλου εργασιών για σκοπούς Φ.Π.Α.
Ενδεικτικά:
α) Την αξία πώλησης επενδυτικών αγαθών,
β) Τις εργασίες της παραγρ. 3β' του άρθρου 31 του Κώδικα Φ.Π.Α., εφόσον είναι παρεπόμενες της κύριας δραστηριότητας,
γ) Τις αυτοπαραδόσεις αγαθών και ιδιοχρησιμοποιήσεις υπηρεσιών,
δ) Τις ενδοκοινοτικές αποκτήσεις αγαθών, ενδοκοινοτικές λήψεις υπηρεσιών (άρθρο 14 παρ. 2 α') συμπεριλαμβανομένων των προκαταβολών που καταβάλατε για τις ενδοκοινοτικές λήψεις των υπηρεσιών σύμφωνα με το άρθρο 14 παρ. 2 α',
ε) Την αξία των αγορών σύμφωνα με την ΚΥΑ Π2869/1987 και την ΠΟΛ 1128/97,
στ) Την αξία των λοιπών πράξεων λήπτη.
 
Αν είναι εύκολο ένα παράδειγμα χειροπιαστό τι μπορούν πχ να είναι τα (α) έως και (στ).
Εννοώ τι μπορεί π.χ.
για το (α) να αποτελεί ένα επενδυτικό αγαθό ή
για το (γ) τι αγαθό ή υπηρεσία μπορεί να έχει αυτοπαραδοθεί ή ιδιοχρησιμοποιθεί ή
για το (στ) τι αξία μπορεί να αποτελεί λοιπή πράξη λήπτη
και πως θα έχουν εμφανισθεί στα βιβλία.
 
Πιθανόν το ερώτημά μου να είναι αφελές αλλα .... υπάρχει ...
Ευχαριστώ.

 

Για τον Κύκλο Εργασιών στον κωδικό 312: θα πρέπει να γράψω το σύνολο εκροών (κωδ. 301 έως 310), δηλαδή τον κωδικό 311 αφαιρώντας τις πράξεις που δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό του κύκλου εργασιών για σκοπούς ΦΠΑ.

Συγκεκριμένα: έχω παράβολο ανανέωσης εγγραφής στο μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών 100€ και αγορά συσκευής κινητού αξίας Α + ΦΠΑ το οποίο έχω περάσει στα πάγια.

α) Αφαιρώ από τον 311 το παράβολο 100€???

β) Αφαιρώ από τον 311 το καθαρό ποσό πάγιο Α???

γ) Αφαιρώ από τον 311 τα 100€ + Α ή

δ) δεν αφαιρώ τίποτα και 312=311???

Edited by fpap71
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφέρεις είναι έξοδα (**) και αναγραφονται στην δεξιά πλευρά (Εισροές) της περιοδικής δηλώσεως.

Ο κωδικός 312 βρισκεται στην αριστερή της πλευρά.

 

(**)Κατά 99,99% το παράβολο δεν νομίζω να έχει σχέση με την φορολογία ΦΠΑ ώστε να εμφανισθεί σε αυτή.

 

Αρα με κάθε επιφύλαξη και αν δεν έχεις κάτι άλλο που να ανήκει στους κωδ. 301-310, τότε ο κωδ.312=κωδ.311

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν πληρωθεί εμπρόθεσμα τρέχει τόκος 0,73% ανά μήνα ενώ αν ξεπεράσει το 2μηνο έχει και πρόστιμο 10% ......

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή όμως, αν υποβάλεις εκπρόθεσμη τροποποιητική ΦΠΑ και προκύπτει μεγαλύτερο ποσό ΦΠΑ για καταβολή (ή είχες πιστωτική/μηδενική αρχική και χρεωστική τροποποιητική), τότε ναι μεν η υποβολή της εκπρόθεσμης δήλωσης δεν επισύρει κάποιο πρόστιμο, αλλά το επιπλέον ποσό ΦΠΑ επιβαρύνεται με τις προβλεπόμενες προσαυξήσεις.

 

 

Και αν δεν πληρωθεί εμπρόθεσμα τρέχει τόκος 0,73% ανά μήνα ενώ αν ξεπεράσει το 2μηνο έχει και πρόστιμο 10% ......

 

 

Αν όμως το επιπλέον ποσό ΦΠΑ που προκύπτει είναι κάτω των 30€, το σύστημα δεν εκδίδει ταυτότητα οφειλής και επιπλέον επιτρέπει την έκδοση φορολογικής ενημερότητας. Το γνωρίζω εξ ιδίας πείρας, διότι προσφάτως έκανα τροποποιητική δήλωση Φ2 για το 3ο τρίμηνο του 2015 με ποσό διαφοράς 4,08€ (χρεωστική αρχική-χρεωστική τροποποιητική). Συνεπώς, πως θα υπολογιστούν οι τόκοι για ένα τέτοιο ποσό;

 

Επιπλέον, προκύπτει το εξής ερώτημα: πρέπει κανείς να επισκεφθεί την ΔΟΥ ώστε αποπληρώσει την οφειλή (η οποία, σημειωτέον, δεν εμφανίζεται στα Στοιχεία Οφειλών του TaxisNET) ή πρέπει να μεταφέρει το ποσό αυτό στον κωδικό 483 της επόμενης δήλωσης; Στην πρώτη περίπτωση αναρωτιέμαι αν ο υπάλληλος της ΔΟΥ θα μπορεί να "δει" την οφειλή κάτω των 30€, ενώ η δεύτερη εναλλακτική δεν επιτρέπει να προσμετρηθούν οι τόκοι...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για εκπροθεσμη δήλωση φπα πόσο είναι το πρόστιμο?Δεν προκύπτει φπα για πληρωμή. Η δήλωση είναι μηδενική.

Link to comment
Share on other sites

Για εκπροθεσμη δήλωση φπα πόσο είναι το πρόστιμο?Δεν προκύπτει φπα για πληρωμή. Η δήλωση είναι μηδενική.

 

Aν έχεις απλογραφικά βιβλία είναι 250 ευρώ , ενώ αν έχεις διπλογραφικά είναι 500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.