Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


Recommended Posts

Στο 303 τα (καθαρά) ποσά των ΑΠΥ που έχεις κόψει, στο 333 ο ΦΠΑ τους.

Τα τιμολόγια των δαπανών σου (για τις οποίες εκπίπτει ο ΦΠΑ), στο 357 "Δαπάνες γεν. έξοδα φορολογητέα" και ο ΦΠΑ τους στο 377 σούμα όλα, εκτός αν τις δαπάνες τις παρακολουθείς ανά συντελεστή ΦΠΑ (δε γνωρίζω κανέναν συνάδελφο να κάνει κάτι τέτοιο) οπότε και τα μοιράζεις στα 351,352,353 και 371,372,373 για τον ΦΠΑ.

 

Και οι αγορές παγίων στοιχείων (Η/Υ,Εκτυπωτές κλπ) στο 357 "Δαπάνες γεν. έξοδα φορολογητέα" μπαίνουν ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν πρόκειται περί παγίων, νομίζω συμπληρώνεις το 353(εκτός νησιά Αιγαίου) και το περνάς και στο 344 thomas.....Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.....

Link to comment
Share on other sites

H αξία κτήσεως στον 353 (356) και ο ΦΠΑ στον 373 (376).

 

Ακόμα και αν αποσβένεται το πάγιο στο ίδιο έτος (100%);

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λίγο μπερδεύτηκα,για τις ΑΠΥ που κόβω το κατάλαβα,αλλά για ένα σκληρό εξωτερικό δίσκο που πήρα, έκοψα τιμολόγιο με ΦΠΑ 23%.Την καθαρή τιμή θα την συμπληρώσω στο πεδίο 353 ή στο 357;Mιλάω για την ηλεκτρονική υποβολή όπου κάποια πεδία συμπληρώνονται αυτόματα αν θυμάμαι καλά,άρα αν συμπληρώσω το 353 μου φαίνεται συμπληρώνεται απο μόνο του το 358.Αλλά το 357 θυμάται κανείς αν το συμπληρώνουμε εμείς ή γίνεται αυτόματα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμπληρώνεται αυτόματα επειδή έχει διαφορετικά ΦΠΑ μέσα . Το περνάς manually από τις σούμες του βιβλίου .

Link to comment
Share on other sites

Ο εξωτ. σκληρός (πόσο σου κόστισε?) δε θεωρείται πάγιο, οπότε πάει στο 357 "Δαπάνες γεν. έξοδα φορολογητέα" και ο ΦΠΑ τους στο 377 ....

Link to comment
Share on other sites

Ο εξωτ. σκληρός (πόσο σου κόστισε?) δε θεωρείται πάγιο, οπότε πάει στο 357 "Δαπάνες γεν. έξοδα φορολογητέα" και ο ΦΠΑ τους στο 377 ....

 

Έκανε 72 ευρώ. Γενικά ότι αγοράζω και κόβω τιμολόγιο μπορεί να μου πει κάποιος πότε συμπληρώνω την στήλη 353 και πότε την 357; Δηλαδή η 353 είναι για πάγια έξοδα, τα οποία ποια είναι;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε βάζω σκληρό δίσκο σαν πάγιο φίλε μου. Και ας έρθουν να μου ζητήσουν το λόγο. Οι δίσκοι εδώ και πολύ καιρό είναι καθαρά αναλώσιμα είδη (άσχετα με το τι νομίζουν οι "φωστήρες" των ΔΟΥ). Αντί για τα CD-R και τα DVD-R τα χρησιμοποιούμε. Άσε που είναι φαιδρό να συζητάμε για ...αποσβέσεις σε υλικό αξίας 72 ευρώ. Κοντεύει μια 20ετία ζωής ο ΚΒΣ και ακόμα ψαχνόμαστε τι είναι πάγιο και τι δεν είναι και ασχολούμαστε με κουταμάρες. Να φέρουν τη νομοθεσία που απαριθμεί 1,2,3 τι αποτελεί πάγιο, αλλιώς θα κάνουμε ό,τι νομίζουμε.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.