Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


sonick

Recommended Posts

Εαν όλα σουμα δαπάνες με 23% και πάγια με 23% συμπληρωθούν είτε στο 353 είτε στο 357 (αντίστοιχα και για το ΦΠΑ) υπάρχει κάποιο πρόβλημα, εφόσον το ποσό που είναι να αποδοθεί πληρώνεται...σίγουρα είναι λάθος σε σχέση με το τι επιτάσσει Ο ΚΒΣ αλλά επι του πρακταίου δεν υπάρχει κάποια διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν υπάρχει διαφορά, το ίδο ποσό ΦΠΑ θα αποδοθεί ή το ίδιο πιστωτικό υπόλοιπο θα παραμείνει, πλην όμως οι δηλώσεις ΦΠΑ πρέπει να συμπληρώνονται σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΠ. ΟΙΚ.

Link to comment
Share on other sites

Για την πληρωμή πηγαίνω σε οποιαδήποτε τράπεζα,μόνο με το εκτυπωμένο σημείωμα; O αριθμός κατάθεσης να υποθέσω οτι είναι η ταυτότητα πληρωμής;

Link to comment
Share on other sites

Ποιό σημείωμα εννοείς ?

 

Όταν γίνει ηλεκτρονικά η υποβολή απο το taxisnet, εκτυπώνεις ένα σημείωμα για πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

οκ. Η ταυτότητα πληρωμής αναγράφεται επί του σημειώματος. Τον αριθμό αυτό τον χρειάζεται η τράπεζα στην οποία θα πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κι από μένα!

Σχετικά με τη συμπλήρωση της περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ. Εγώ εργάζομαι σε ένα ευρωπαϊκό project και έχει 0% συντελεστή ΦΠΑ. Στην αρχή μου φάνηκε περίεργο, αλλά ρώτησα στην εφορία και μου είπαν ότι όντως ισχύει μηδενικός συντελεστής σε κάποια ευρωπαϊκά προγράμματα. Κάτι τέτοιο πώς το εισάγω στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ; Το γράφω στην περιοδική ΦΠΑ ή μόνο στα βιβλία μου;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άσχετη ερώτηση με το ΦΠΑ, απλά μιας και θέλω να μπω taxisnet για να υποβάλλω ΦΠΑ το ρωτάω εδώ...

Έχει πάρει κανείς τους κλειδάριθμους από την εφορία του και να έχει δοκιμάσει να μπει στο taxesnet μετά, με επιτυχία? Δε μπορώ να συνδεθώ και δε βγάζω και άκρη με τους άσχετους σε εφορία και τους τεμπέληδες στο υπουργείο που το έχουν κλείσει απ τις 13.20....

Link to comment
Share on other sites

Άσχετη ερώτηση με το ΦΠΑ, απλά μιας και θέλω να μπω taxisnet για να υποβάλλω ΦΠΑ το ρωτάω εδώ...

Έχει πάρει κανείς τους κλειδάριθμους από την εφορία του και να έχει δοκιμάσει να μπει στο taxesnet μετά, με επιτυχία?

 

Δεν χρειάζεται κλειδάριθμος (για την ώρα) για υποβολή περιοδικής. Χθες μπήκα κανονικά απλά με τον κωδικό μου. Προχθές είχε γενικό πρόβλημα. Για όλο το 2011 μάλιστα αρκούν οι κωδικοί που έχουμε για τις δηλώσεις που ως τώρα κάναμε από όσο κατάλαβα. Κλειδάριθμος θα χρειαστεί για να μπορούμε να εκμεταλλευτούμε τις νέες δυνατότητες (όπως ηλεκτρονική υποβολή τροποποιητικής ΦΠΑ και άλλες) και στη συνέχεια για όλες, αλλά από το 2012.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.