Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


sonick

Recommended Posts

SOS= έχω ένα πρόβλημα που ανακάλυψα τώρα που πάω να συμπληρώσω το βιβλίο εσ-εξ.

Είχα πέρυσι μία ΔΕΗ . Είχε έρθει 90Ε και μετά ήρθε και η επόμενη 150Ε με χρωστούμενη τα 90Ε (άρα 60 Ε τρέχοντα). Αυτή με τα 90Ε είχε μέσα και το χαράτσι (τελευταία δόση 40Ε). Κάποια στιγμη πήγα πλήρωσα τα 90Ε μέσα στο 2014 και έτσι πέρασα στο βιβλ εσ-εξ π.χ

στήλη με δικαίωμα έκπτωσης=                            χ

>>        χωρίς δικαίωμα έκπτωσης (για ΔΗΜΟ)= ψ

 ΦΠΑ                                                                 =Ζ

και Χ+Ψ+Ζ=50Ε (τα 40 χαράτσι δεν τα πέρασα).

Μετά μέσα στο 2014 (το ανακάλυψα τώρα που πλήρωσα στο 2015) βγήκε και άλλος λογαριασμός όπου από τα 40 χαράτσι τα 35 γύρισαν ΔΟΥ. Τόν είχα αφήσει απλήρωτο. Άρα αυτό σημαίνει ότι μόνο τα 5Ε είχαν πάει χαράτσι από τα 40Ε που είχα πληρώσει και τα άλλα τα είχε πάρει η ΔΕΗ μέσα στο 2014. Είχε ουσιαστικά πάρει 35Ε έναντι για τα 60Ε του τρέχοντος που παρέμεινε απλήρωτος.

Μετα βγήκε και άλλος λογαριασμός και άλλος, και τελικά πήγα και τον εξόφλησα μέσα στο 2015 που ουσιαστικά είναι αποτέλεσμα (συμψηφισμός)τριών λογαριασμών =87Ε (άρα εγώ το 2015 έχω μόνο  μία απόδειξη 87Ε)

Ερώτηση:

1. Αυτό που θα περάσω το 2015 θα είναι Χνεο+Ψνεο+Ζνεο=87Ε?

2. Μήπως πρέπει να περάσω Χ''(= Χνέο+ 35Ε)+Ψνεο+Ζνεο=87+35=122Ε?    (επειδή τα 35 Ε που μου πήρε η ΔΕΗ τελικά για ρεύμα δεν δηλώθηκαν ποτε)

3. Αν κάνω το 2 ουσιαστικά θα περάσω τα στοιχεία απόδειξης 87Ε, που στο σύνολο όμως θα βγαίνουν 122Ε?
4. αν κάνω το 2 δεν πειράζει που ουσιαστικά αυτά τα λεφτά η ΔΕΗ μου τα πήρε το 2014?

5. αν κάνω το 1 στην στήλη << με δικαίωμα έκπτωσης= χ>> που θα περάσω ουσιαστικά την αξία ρεύματος επειδή είναι ένας συμψηφισμός 3 λογαριασμών, επειδή δεν καίω πολύ ρεύμα (αναδουλειά)  και επειδή έγινε αυτό με την επιστροφή ΔΟΥ , θα μου βγεί αρνητική τιμή. Περίπου -2Ε. Πειράζει?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kat καλημέρα,

σε παρακαλώ πολύ μην το παρεξηγήσεις ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση..... ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ (γιατί πιστεύω ότι κι εσύ για να καταλήξεις να γράψεις αυτό που έγραψες από κάτι τέτοιο όπως το συνημμένο θα ξεκίνησες).

 

Και πάλι ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ και με δόση χιούμορ ... να έχεις μια πιο ήρεμη μέρα ...

1+1_2_so_simple.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Χθές έκανα τη περιοδική ΦΠΑ του 1ου 3μήνου/15 ....το έντυπο ήταν το παλιό!

 

Επιδή επέλεξα διακανονισμό του ΦΠΑ σε 2 δόσεις, μου έβγαλε τη 1η μέχρι τις 30/4 αλλά για την 2η δεν ανέφερε τίποτα!

 

Υποθέτω οτι η 2η δόση θα πρέπει να πληρωθεί μέχρι τις 31/5/15 !

 

Ξέρει καποιος αν ισχύει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Θα το δεις όταν θα πας να βγάλεις τη δεύτερη ταυτότητα πληρωμής.

Ίσως να το αναφέρει και στις 'Οφειλές εκτός ρύθμισης'.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε #tasxan ευχαριστώ για την απάντηση !

Όντως το αναφέρει στις 'Οφειλές εκτός ρύθμισης....αλλά η ταυτότητα πληρωμής παραμένει η ίδια μέχρι την εξόφληση του ποσού, δεν βγένει δεύτερη !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.