Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


sonick

Recommended Posts

Συνάδελφοι, σχετικά με τον κωδ.312 του κύκλου εργασιών ΦΠΑ, αν στις εισροές μου έχω τιμολόγια αγοράς καυσίμων, που δεν απαλλάσσεται το ΦΠΑ, και δεν εμφανίζονται σε κάποιο από τους κωδικούς εισροοών, τότε το σύνολο αυτών των τιμολογίων θα επηρέαζε το πεδίο 312;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, σχετικά με τον κωδ.312 του κύκλου εργασιών ΦΠΑ, αν στις εισροές μου έχω τιμολόγια αγοράς καυσίμων, που δεν απαλλάσσεται το ΦΠΑ, και δεν εμφανίζονται σε κάποιο από τους κωδικούς εισροοών, τότε το σύνολο αυτών των τιμολογίων θα επηρέαζε το πεδίο 312;

 

Ευχαριστώ.

 OXI

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

όσον αφορά την πιο σύνθετη περίπτωση όπου έχουμε φορολογητέες εκροές και εκροές χωρίς δικαίωμα έκπτωσης, με δεδομένο ότι οι εισροές δεν αποτελούν κοινές δαπάνες αλλά αναφέρονται μόνο στις φορολογητέες εκροές (σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται prorata γιατί είναι 100% σωστά ή κάνω λάθος?),

τότε αφαιρούμε το 310 από το 311 για να προκύψει το 312 (δηλ. βάζουμε 307=312)?

 

Ευχαριστώ! 

 

 

Αν έχουμε εκροές χωρίς δικαίωμα έκπτωσης επηρεάζουν τον 312?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε εκροές χωρίς δικαίωμα έκπτωσης επηρεάζουν τον 312?

Ευχαριστώ!

 Μπορεί να τον επηρεάζουν μπορεί και όχι. Οι οδηγίες (ΠΟΛ 1082/2015 αν θυμάμαι καλά) αναγράφουν τι αφαιρούμε από τους κωδ 301 έως 311 , ώστε να φθάσουμε στο άθροισμα του κωδ. 312.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συναδελφοι θα ειχε καποιος την καλοσυνη να δωσει ενα παραδειγμα για τν κωδικο 312.γιατι ψαχνομαστε ολοι...

 

πχ. εχουμε εισοδημα συνολικα χ στο 311, και εχουμε ψ εξοδα χωρις δικαιωμα εκπτωσης (πχ. ΝΕΡΙΤ-Δημος στο τιμολογιο της ΔΕΗ ή βενζινες), τι ποσο βαζουμε στο 312?

 

Αν δεν εχουμε εξοδα χωρις δικαιωμα εκπτωσης τοτε 312=311?

 

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συναδελφοι θα ειχε καποιος την καλοσυνη να δωσει ενα παραδειγμα για τν κωδικο 312.γιατι ψαχνομαστε ολοι...

 

πχ. εχουμε εισοδημα συνολικα χ στο 311, και εχουμε ψ εξοδα χωρις δικαιωμα εκπτωσης (πχ. ΝΕΡΙΤ-Δημος στο τιμολογιο της ΔΕΗ ή βενζινες), τι ποσο βαζουμε στο 312?

 

Αν δεν εχουμε εξοδα χωρις δικαιωμα εκπτωσης τοτε 312=311?

 

Ευχαριστω πολυ!!

 

Εγώ μίλησα πιο πάνω για εκροές (έσοδα) χωρίς δικαίωμα, τα οποία ίσως κάπως να επηρεάζουν. 

Τα έξοδα (χωρίς αν είμαι και 100% σίγουρος) δεν νομίζω ότι έχουν σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Τα έξοδα (χωρίς αν είμαι και 100% σίγουρος) δεν νομίζω ότι έχουν σχέση.

 

Σωστά νομίζεις. Τα έξοδα αναγραφονατι (όσα αναγράφονται )  στην δεξιά πλευρά της περιοδικής δηλώσεως. Ο κωδ. 312 βρισκεται στην αριστερή της πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο έντυπο οι ΕΙΣΡΟΕΣ με δικ. έκπτ. (κωδικοί 361 έως 366) συγκεντρώνουν αξίες ΌΧΙ κατά συντελεστή ΦΠΑ αλλά κατά τύπο πχ. Αγορά-εξόδου-δαπάνης - Ενδοκ. Αποκτήσεων & λήψεων υπηρεσιών/λοιπών πράξεων λήπτου.

 

Αρα πιστευω ότι θα διαχωρισθούν οι αξίες που έμπαιναν στον παλαιό κωδ. 357 στους νέους κωδ. 361 - 366.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.