Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


sonick

Recommended Posts

Το πιστωτικό υπόλοιπο της προηγούμενης φορολογικής περιόδου γράφεται στον κωδικό 401.
Υπάρχει δυνατότητα υποβολής αίτησης επιστροφής του ποσού.
Όλα αυτά, όμως, τα γνωρίζει ο λογιστής σου και ισχύουν υπό την προϋπόθεση ότι τα έξοδα που δηλώνονται στην περιοδική δήλωση είναι επαγγελματικά, δηλαδή έχουν γίνει για την άσκηση της επαγγελματικής σου δραστηριότητας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Όλα αυτά, όμως, τα γνωρίζει ο λογιστής σου"

Πόση αμηχανία όταν διαβάζω εδώ εμπεριστατωμένα παραδείγματα που κάνουν πολλούς λογιστές να φαίνονται ως ημιμαθείς για να μην πω τίποτα χειρότερο...

Ναι στον καλό λογιστή πάντα όμως με επαλήθευση από εδώ. Προφίλ όπως ο κ. Georgegaleos αποτελούν σημείο αναφοράς και επιτελείτε κοινωνικό έργο.

Θα ρωτήσω το τμήμα εσόδων στη ΔΟΥ αναφορικά με την αίτηση επιστροφής του ποσού του ΦΠΑ. Τουλάχιστον να μπορέσω να πληρώσω πχ μέρος του Ενφια έτσι. Όποια παραπάνω πληροφορία πάνω σε αυτό ευπρόσδεκτη. Εννοείται πως αναφέρομαι σε δαπάνες όπως η οθόνη του υπολογιστή. Ενδεικτικά και για να μην έχω πρόβλημα σε έλεγχο δεν αγοράζω δεύτερη οθόνη παρά μια μεγαλύτερη και πολύ πιο ακριβή από το να έπαιρνα 2 π.χ. 25αρες

Link to comment
Share on other sites

@Panagiwths_sk

Μπορείς να ζητήσεις συμψηφισμό για τον οποίο θα συνεννοηθείς με την αρμόδια ΔΟΥ. 
Εύκολη διαδικασία με άμεσο αποτέλεσμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Είναι η πρώτη μου φορά που υποβάλω δήλωση ΦΠΑ. Μπήκα στή πλατφόρμα γιά τό Φ2 αλλά όλα τά νταμάκια ήταν κενά (εκτός βέβαια από τό όνομα καί τά προσωπικά μου στοιχεία).

  • Είναι αυτό φυσιολογικό?
  • Δέν θά έπρεπε τά νούμερα νά είναι προσυμπληρωμένα αφού όλα τά στοιχεία υπάρχουν στό myData?

Σέ όλα μου τά ΤΠΥ έχω βάλει ένα χαρακτηρισμό. Κατηγορία: Έσοδα από Παροχή Υπηρεσιών (1.3) καί Κωδικός: Ε3_561_001

Έχω ξεχάσει κάτι? Μήπως έπρεπε νά χαρακτηρίσω καί τό ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Προφέσορας said:

Ναι, είναι φυσιολογικό. Δεν έχεις ξεχάσει κάτι.

Ευχαριστώ. Μού έφυγε ένα βάρος. Μού έμεινε όμως μιά απορία: Αυτές οι 2 πλατφόρμες, myData καί Φ2, δέν συνεργάζονται μεταξύ τους?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kαλημέρα! Στην περιοδική λαμβάνονται υπόψιν κανονικά τιμολόγια που έχουν εξοφληθεί με μετρητά, αλλά το αντίστοιχο τιμολόγιο δεν φαίνεται στο συνοπτικό βιβλίο του mydata? (o λογιστής τους δεν το έχει ανεβάσει ακόμη...)

Link to comment
Share on other sites

@NonLinear_Mind

Προχωράς κανονικά με την περιοδική δήλωση και ας μην έχει διαβιβάσει ο εκδότης τα στοιχεία του τιμολογίου στο mydata.
Η εξόφληση με μετρητά έχει όριο τα 500€.

Edited by Ymeorter
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2022 at 10:16 ΠΜ, Ymeorter said:

@NonLinear_Mind

Προχωράς κανονικά με την περιοδική δήλωση και ας μην έχει διαβιβάσει ο εκδότης τα στοιχεία του τιμολογίου στο mydata.

Όταν λές «Προχωράς κανονικά» εννοείς οτι βάζουμε στό παιχνίδι καί τά παραστατικά που δέν έχουν ακόμη ανέβει στό myData?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.