Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


Recommended Posts

Thanks christopografow.

Εγώ προσπάθησα και μου είπε πως δεν έχω υποχρέωση σε υποβολή. Μάλλον κάτι δεν έκανα σωστά.

Πάντως η ουσία είναι πως πρέπει να πάμε στο ταμείο και δεν μπορούμε να πάμε στο ΑΤΜ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ προσπάθησα και μου είπε πως δεν έχω υποχρέωση σε υποβολή. Μάλλον κάτι δεν έκανα σωστά.

 

Μάλλον την ίδια "πατάτα" που έκανα κι εγώ την πρώτη φορά έκανες. Στην επιλογή έτους έβαλες 2011. Βάλε 2010 και θα δεις διαθέσιμη επιλογή για υποβολή περιοδικής Δ' 3μήνου.

Γενικά η νέα μορφή του taxis είναι χάλια. Είναι δυνατό να είναι διάσπαρτες οι υπηρεσίες; Άλλου κλικάρει αρχικά το 'φυσικό πρόσωπο", αλλού ο "επιτηδευματίας", και αφού ανοίξει η 2η σελίδα, χύμα τα links για κάθε δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και μπήκα τελικά...Εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ δεν έχει το taxisnet πλέον? Λίγο ανακατεμένα τα έχει είναι η αλήθεια, αλλά όσο κ να έψαξα εκκαθαριστική ΦΠΑ δε βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και μπήκα τελικά...Εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ δεν έχει το taxisnet πλέον? Λίγο ανακατεμένα τα έχει είναι η αλήθεια, αλλά όσο κ να έψαξα εκκαθαριστική ΦΠΑ δε βλέπω...

 

Αν δεν έχεις υποβάλλει και την τελευταία περιοδική του έτους, ίσως να μην εμφανίζει επιλογή για εκκαθαριστική. Ίσως να το έκαναν πιο "έξυπνο"!

Link to comment
Share on other sites

Στο νέο taxisnet δεν έχουν ανέβει όλες οι υπηρεσίες..μάλλον.., και να έχεις κάνει την τελευταία περιοδική δε σου βγάζει νέα επιλογή για εκκαθαριστική.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον προσοχή στην υποβολή δήλωσης ΦΠΑ για το 4ο τρίμηνο του 2010. Αν είναι χρεωστική μετά την αποστολή της δήλωσης συνεχίζεις με την επιλογή πληρωμή.

Τελειώνοντας θα φθάσεις στην οθόνη με το σημείωμα πληρωμής, το οποίο και θα εκτυπώσεις. Σε αυτό θα βρείς (μεταξύ άλλων) και την ταυτότητα πληρωμής. Αυτήν την δίνουμε στην τράπεζα για να είναι έγκυρη η καταβολή του ποσού.

 

Επειδή αυτή, προφανώς, είναι νέα διαδικασία, να υποθέσω ότι, και εγώ που αποδίδω τον οφειλόμενο ΦΠΑ μέσω internet banking κάθε τρίμηνο, πρέπει να συνεχίσω τη διαδικασία, να τυπώσω ή να αποθηκεύσω το σημείωμα πληρωμής που αναφέρεις, ώστε να χρησιμοποιήσω κάποια στοιχεία που εμφανίζονται σ' αυτό κατά τη διαδικασία κατάθεσης του ΦΠΑ μέσω internet banking;

Link to comment
Share on other sites

Σημερα για πρώτη φορά εκανα την διαδικασία ΦΠΑ ηλεκτρονικά, και μετά πήγα στην τράπεζα για την πληρωμή. Εκει βγήκε κάποια εντολή που μυ δώσανε. Τωρα που κοιταξα το λογαριασμό ου, βλέπω πως τα λεφτά εν εχουν βγει απο τον λογαριασμό μου. Ειναι φυσιολογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.